Προς το περιεχόμενο

Απορια σχετικά με τις κινεζικες κιθαρες


xspeed77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άμα δείς από κοντά όμως τις κινέζικες του Faltsoo...μπορεί να βάλεις τα κλάματα...

 

Πλάκα κάνω, ξέρω ότι εσύ δεν κλαίς (και δεν μασάς) με τέτοια...

 

Έχω δει απο κοντά, remember?  ;)

 

Τα γέλια τα έβαλα γιατί στις φωτογραφίες παρουσιάζονται πανάκριβες αμερικάνικες κιθάρες, και όχι αυτές που υποστηρίζει οτι φτιάχνει αυτός.

Αυτό μόνο για γέλια είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΥΓ

Όσο για το ποιά όργανα είναι καλά και αν αυτά είναι τα ακριβά, όταν παίρνεις το ίδιο ξύλο/ξύλα, με άπειρες ατέλειες και σε 5πλάσιο κόστος, αυτό ίσως να αποτελεί αντι-παράδειγμα για το αξίωμα του "ότι πληρώνεις παίρνεις". Αυτό ισχύει μόνο για τους αδαείς.

 

Έχει συζητηθεί το θέμα πολλάκις μέσα σε αυτό το φόρουμ αλλά και σε άλλα που τυχαίνει να διαβάζω. Συνοπτικά: παραπληροφορείς. Ούτε τα ίδια ξύλα παίρνεις, ούτε άπειρες οι ατέλειες των ακριβότερων και το κόστος που υφίστασαι τελικά είναι αρκετά συγκρίσιμο (αλλαγές ηλεκτρικών, nut, κατακόρυφη πτώση μεταπωλητικής αξίας κλπ) . Πρέπει να θέλεις να μην καταλάβεις διαφορά για να μην συμβεί αυτό οταν πιάσεις στα χέρια σου κιθάρα των 200 ευρώ και μετά μια των 2000. Εαν πάντως αγοράζεις όργανα μόνο βάσει specs και θεωρείς ότι ο κάθε οργανοποιός κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά, τότε βουρ στα βάθη της Άπω Ανατολής, με τις ευχές μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός οτι κατάφεραν με την εργατικότητά τους, να κάνουν την χώρα τους πρώτη οικονομία, μπορεί να μην αρέσει σε διάφορους ευρω-σαξονο-λάγνους, αλλά είναι η πραγματικότητα.

και το καθεστώς τους...

 

Όποιος έχει πάει κίνα, έχει δει οτι είμαστε πολύ μικροσκοπικοί για να τους σχολιάζουμε έτσι...

Έχω πάει Κίνα και Χονκ Κονγκ (όχι με μηχανή ;D) και έχω και κινέζικα όργανα και parts.

 

το ίδιο ξύλο/ξύλα,

Έχω φτιάξει κιθάρα με αμερικάνικο, κινέζικο και καναδέζικο Alder...κανένα δεν είναι το ίδιο ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει συζητηθεί το θέμα πολλάκις μέσα σε αυτό το φόρουμ αλλά και σε άλλα που τυχαίνει να διαβάζω. Συνοπτικά: παραπληροφορείς. Ούτε τα ίδια ξύλα παίρνεις, ούτε άπειρες οι ατέλειες των ακριβότερων και το κόστος που υφίστασαι τελικά είναι αρκετά συγκρίσιμο (αλλαγές ηλεκτρικών, nut, κατακόρυφη πτώση μεταπωλητικής αξίας κλπ) . Πρέπει να θέλεις να μην καταλάβεις διαφορά για να μην συμβεί αυτό οταν πιάσεις στα χέρια σου κιθάρα των 200 ευρώ και μετά μια των 2000. Εαν πάντως αγοράζεις όργανα μόνο βάσει specs και θεωρείς ότι ο κάθε οργανοποιός κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά, τότε βουρ στα βάθη της Άπω Ανατολής, με τις ευχές μου.

 

Όλα κρίνονται από το αποτέλεσμα, όλα τα άλλα είναι φθηνή μικροπολιτική.

Πολλοί "αντι-κινέζοι" και λάτρεις των ακριβών οργάνων θα πάθαιναν πλάκα αν μάθαιναν

με τι ηχογραφούσαν πολλοί απο τους "μεγάλους" της Ρόκ.

 

Τώρα για το αν "παραπληροφορώ" .... Αυτό είναι πέρα για πέρα λάθος εννοιολογικά. Όταν ένας άνθρωπος λέει την γνώμμη του δεν μπορεί να παραπληροφορήσει. Αυτό μπορεί να συμβεί όταν αναφέρεται σε επαληθευμένες αλήθειες ως ψέματα ή το ανάποδο. Αυτό με μένα δεν έχει συμβεί. Λέω απλά την γνώμμη μου, και πληροφορώ για αυτήν με την μέγιστη ακρίβεια.

 

Θα μπορούσα μόνω να παραπληροφορήσω, όταν παρουσίαζα κάτι διαφορετικό από αυτό που πιστεύω. Βρίσκω τον όρο "παραπληροφορώ" εντελώς σκοταδιστικό και μεσαιωνικό,  σε ένα κόντεξτ, στο οποίο έχει οργιάσει το ωμό μίσος εναντίον της Ασίας!

 

Δηλαδή αν εγώ παραπληροφορώ, που έδωσα και μερικές φωτό, οι άλλοι οι κινο-φοβικοί τι κάνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το καθεστώς τους...

 

Ενώ π.χ. τα γερμανικά αυτοκίνητα είναι καλά επειδή είναι όμορφοι οι γερμανοί..

 

Ρε φίλε ΠΑΝΤΑ είναι θέμα κουλτούρας-κράτους-καθεστώτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί "αντι-κινέζοι" και λάτρεις των ακριβών οργάνων θα πάθαιναν πλάκα αν μάθαιναν

με τι ηχογραφούσαν πολλοί απο τους "μεγάλους" της Ρόκ.

Σήμερα, μπορείς να μου πείς έναν από τους "μεγάλους" που ηχογραφεί με κινέζικο όργανο? :D

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ π.χ. τα γερμανικά αυτοκίνητα είναι καλά επειδή είναι όμορφοι οι γερμανοί..

 

Ρε φίλε ΠΑΝΤΑ είναι θέμα κουλτούρας-κράτους-καθεστώτος.

Συγκρίνουμε δηλ τον Γερμανό εργάτη με το Κινέζο και τους βγάζουμε στην ίδια μοίρα?

Μάλλον ούτε Κίνα έχεις πάει αλλά ούτε Γερμανία ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα κρίνονται από το αποτέλεσμα, όλα τα άλλα είναι φθηνή μικροπολιτική.

Πολλοί "αντι-κινέζοι" και λάτρεις των ακριβών οργάνων θα πάθαιναν πλάκα αν μάθαιναν

με τι ηχογραφούσαν πολλοί απο τους "μεγάλους" της Ρόκ.

 

Τώρα για το αν "παραπληροφορώ" .... Αυτό είναι πέρα για πέρα λάθος εννοιολογικά. Όταν ένας άνθρωπος λέει την γνώμμη του δεν μπορεί να παραπληροφορήσει. Αυτό μπορεί να συμβεί όταν αναφέρεται σε επαληθευμένες αλήθειες ως ψέματα ή το ανάποδο. Αυτό με μένα δεν έχει συμβεί. Λέω απλά την γνώμμη μου, και πληροφορώ για αυτήν με την μέγιστη ακρίβεια.

 

Θα μπορούσα μόνω να παραπληροφορήσω, όταν παρουσίαζα κάτι διαφορετικό από αυτό που πιστεύω. Βρίσκω τον όρο "παραπληροφορώ" εντελώς σκοταδιστικό και μεσαιωνικό,  σε ένα κόντεξτ, στο οποίο έχει οργιάσει το ωμό μίσος εναντίον της Ασίας!

 

Δηλαδή αν εγώ παραπληροφορώ, που έδωσα και μερικές φωτό, οι άλλοι οι κινο-φοβικοί τι κάνουν?

 

Σου απάντησα πολύ συγκεκριμένα ώς προς τί παραπληροφορείς. Επίσης, φοβάμαι ότι βλέπεις φαντάσματα, δεν είδα πουθενά στο παρόν thread να 'οργιάζει το ωμό μίσος εναντίον της Ασίας'. Επιπλέον, δεν μίλησα για τις φωτογραφίες (γι αυτό και σε ξαναπαραπέμπω στο post μου). Για κάποιους από εμάς (δεκτόν το ότι υπάρχει και η άνεση να αγοράσουμε κάτι ακριβότερο από την εξ άπω ανατολής κιθάρα) η σχέση με ένα όργανο ξεκινάει και τελειώνει την στιγμή που το πιάνουμε στα χέρια μας. Είναι αυστηρό κριτήριο, αλλά σε είδη πολυτελείας όπως ένα μουσικό όργανο (και δη προσωπικά όπως η κιθάρα) παίζει τεράστιο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδή αν εγώ παραπληροφορώ, που έδωσα και μερικές φωτό, οι άλλοι οι κινο-φοβικοί τι κάνουν?

 

ποιοί είναι οι αυτοί?

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου