Προς το περιεχόμενο

Απορια σχετικά με τις κινεζικες κιθαρες


xspeed77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα κινέζικα, αξίζουν μέρχι και το τελευταίο ευρώ.

Εάν είσαι μαστοράκος και πιάνουν τα χέρια σου, ξέρεις 5 πράγματα ή τα πάς σε ένα μάστορα. Το 99% των κινέζικων...κάπου χάνουν...βέβαια η πολύ φτηνή τιμή τους, σε κάνει και το ξεχνάς ;)

Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι, ο χρόνος (και το χρήμα στο τέλος) που χρειάζεσαι, σε φέρνει στο κόστος ενός κανονικού.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είναι ελάχιστα πιο χοντρό από το κλασικό της stratocaster.

Αλλά το θέμα είναι οτι είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ βολικό στο παίξιμο, πάιζω κιθάρα 30 χρόνια και πλέον στα 40 αρνούμαι να παίξω σε κανονικό μπράτσο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είσαι μαστοράκος και πιάνουν τα χέρια σου, ξέρεις 5 πράγματα ή τα πάς σε ένα μάστορα. Το 99% των κινέζικων...κάπου χάνουν...βέβαια η πολύ φτηνή τιμή τους, σε κάνει και το ξεχνάς ;)

Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι, ο χρόνος (και το χρήμα στο τέλος) που χρειάζεσαι, σε φέρνει στο κόστος ενός κανονικού.

 

Σίγουρα, αλλα στην πορεία έχεις μάθει πως φτιάχνεται/επισκευάζεται/συντηρείται μια κιθάρα, λίγο είναι αυτό?

Και όταν λέμε "κανονικό" εννοούμε το κινέζικο πιστοποιημένο έτσι?, όχι το αμερικάνικο, αγγλικό/ιαπωνικό/κορεατικό/γερμανικό/κτλ... το οποίο θα έχει κατά πολύ μεγαλύτερη τιμή.

Βέβαια τα signature τα ξεχνάμε!

 

btw, η υπογραφούλα YJM στο headstock μούρλια δεν φαίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μα ακόμα και οι φωτογραφίες στο ebay store είναι απο PRS αυθεντική (από το Sweetwater) και όχι του αντιγράφου. Δηλαδή σου λέει : θες να σου φτιάξω μια τέτοια χωρίς να ξέρεις το αποτέλεσμα;

 

Προσέξτε ρε παιδιά. Οταν λέτε κινεζικες... μιλάτε για 375,000 εργοστάσια κιθάρας μόνο στη νότια Κίνα. Που να δεις στη βόρεια... ;D Ποιό απ' όλα; Μη γενικεύετε. Αν βρείτε ένα καλό κατασκευαστή, δεν σημαίνει πως και ο απέναντί του είναι καλός (και το ανάποδο) επειδή ζούνε στην ίδια χώρα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα, αλλα στην πορεία έχεις μάθει πως φτιάχνεται/επισκευάζεται/συντηρείται μια κιθάρα, λίγο είναι αυτό?

Καθόλου...έτσι άλλωστε μαθαίνουμε να ξεχωρίζουμε γιατί τα καλά όργανα είναι και ακριβά. ;D

 

Και όταν λέμε "κανονικό" εννοούμε το κινέζικο πιστοποιημένο έτσι?

Κινέζικο πιστοποιημένο με 20 ευρώ δεν υπάρχει, b stock είναι (δηλ...κάτι έχει)...είπαμε Κινέζοι είναι, όχι χαζοί. ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αν και δεν ειμαι ειδικός απλώς παραθέτω την εμπειρία μου σχετικά με το θέμα:

 

Στο studio μου τις τελευταίες 60 ημέρες "πέρασαν" 6 les paul.

 

  • Gibson LP Custom 2008 (παραγωγής όχι VOS)
  • Gibson LP Standard Limited 2007
  • Gibson LP Studio (νομίζω 2003)
  • Epiphone LP Custom 1999
  • Epiphone LP Custom 2008
  • Gibson LP Custom (κινέζικη απομίμηση)

 

- - -

 

Η μονη κιθάρα που δεν "έπαιξε" ήταν η τελευταία!!! (τυχαίο?)

Και όταν λέω δεν έπαιξε, εννοώ δεν ηχογραφήσαμε με αυτή ούτε μέτρο! και εξηγώ:

 

Ξεκουρδιζόταν κάθε 10 νότες, η λέξη "sustain" είναι πέρα από κάθε φαντασία. !!!

και επίσης δεν ακούσαμε "ποτέ" ξύλο !

Αυτά .... !!!!  δεν χαλάω άλλα εγκεφαλικά κύτταρα γι'αυτά τα σκουπίδια...

 

Ότι πληρώνεις παίρνεις ! Μακριά - Μακριά !!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ακόμα και οι φωτογραφίες στο ebay store είναι απο PRS αυθεντική (από το Sweetwater) και όχι του αντιγράφου. Δηλαδή σου λέει : θες να σου φτιάξω μια τέτοια χωρίς να ξέρεις το αποτέλεσμα;

 

Δεν είχα μπει καν στον κόπο να πατήσω το λίνκ του 1ου πόστ.

Τώρα το έκανα και δεν μπορώ να σταματήσω τα γέλια.... :D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το έκανα και δεν μπορώ να σταματήσω τα γέλια.... :D ;D ;D

Άμα δείς από κοντά όμως τις κινέζικες του Faltsoo...μπορεί να βάλεις τα κλάματα...

 

Πλάκα κάνω, ξέρω ότι εσύ δεν κλαίς (και δεν μασάς) με τέτοια...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω την squier bullet (custom handmade) replica που εχω παραγγειλει αυτες τις μερες!  8) Ειναι ιδια με αυτη http://www.thomann.de/gr/fender_squier_bullet_strat_hss_rw_aw.htm

αλλα με σκληρη θηκη και nitro finish, me 38,90e +3e μεταφορικα και 2e φορους 8)

Οταν ερθει θα ανεβασω βιντεο ;D

 

Π Λ Α Κ Α ΕΚΑΝΑ! 8)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου...έτσι άλλωστε μαθαίνουμε να ξεχωρίζουμε γιατί τα καλά όργανα είναι και ακριβά. ;D

Κινέζικο πιστοποιημένο με 20 ευρώ δεν υπάρχει, b stock είναι (δηλ...κάτι έχει)...είπαμε Κινέζοι είναι, όχι χαζοί. ;)

 

Απλώς "όρισα" τόν όρο "κανονικό" που χρησιμοποίησες. Δεν μίλησα για 20 ευρώ. Απλά είπα οτι το no-name κινέζικο + δουλιά+λεφτά=πιστοποιημένο brand-name κινέζικο, αλλα παραταύτα < από το brand-name "δυτικής" χώρας.

 

Τέλος, να πώ οτι ο νευρώδης αντι-σινισμός που παρατηρώ εδώ είναι πέρα για πέρα αστείος. Όποιος έχει πάει κίνα, έχει δει οτι είμαστε πολύ μικροσκοπικοί για να τους σχολιάζουμε έτσι...

 

Το γεγονός οτι κατάφεραν με την εργατικότητά τους, να κάνουν την χώρα τους πρώτη οικονομία, μπορεί να μην αρέσει σε διάφορους ευρω-σαξονο-λάγνους, αλλά είναι η πραγματικότητα.

 

ΥΓ

Όσο για το ποιά όργανα είναι καλά και αν αυτά είναι τα ακριβά, όταν παίρνεις το ίδιο ξύλο/ξύλα, με άπειρες ατέλειες και σε 5πλάσιο κόστος, αυτό ίσως να αποτελεί αντι-παράδειγμα για το αξίωμα του "ότι πληρώνεις παίρνεις". Αυτό ισχύει μόνο για τους αδαείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου