Προς το περιεχόμενο

Απορια σχετικά με τις κινεζικες κιθαρες


xspeed77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πράγματι εχουν βελτιωθεί πολύ οι ρέπλικες,

Μα εδώ, δεν τίθεται τέτοιο θέμα...με τα ίδια λεφτά, πέρνεις την original!!!

και με εγγύηση 3χρόνια και 30 μερες αλλαγή ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ρε παιδιά εγώ βρήκα κάτι κόπιες P bass με 50 ευρώ!!!+30 ευρώ μεταφορικά... Αξίζει κάτι τέτοιο? Πόσο θα πάνε τα τελωνεία κλπ από κίνα?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εγώ βρήκα κάτι κόπιες P bass με 50 ευρώ!!!+30 ευρώ μεταφορικά... Αξίζει κάτι τέτοιο? Πόσο θα πάνε τα τελωνεία κλπ από κίνα?

Δεν σε νοιάζει...λογικά δεν θα έρθουν ποτέ για να σε ενοχλήσει το τελωνείο...Με 30 ευρώ, δύσκολα κινέζος στέλνει...εκτός εάν είναι κιθάρες μινιατούρες ;D ;D

 

Πλάκα κάνω...για δώσε μας το link ;) από περιέργεια

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψτε λάθος για τα μεταφορικά... Είναι τελικά 70 δολάρια... Αλλά και πάλι φαίνεται τρελή προσφορά αν όντως ισχύει αυτό...

http://www.aliexpress.com/product-gs/259691198-electric-bass-wholesalers.html

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψτε λάθος για τα μεταφορικά... Είναι τελικά 70 δολάρια... Αλλά και πάλι φαίνεται τρελή προσφορά αν όντως ισχύει αυτό...

http://www.aliexpress.com/product-gs/259691198-electric-bass-wholesalers.html

 

Καλως περιεργα-ασυμετρα δεν τελειωνει το pickguard σε σχεση με το σωμα ή απλα μου φαινεται? ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω δοκιμάσει, αλλά λαμβάνοντας υπόψη και το 'ρισκο', θα χαρακτήριζα καλύτερη ευκαιρία ένα μεταχειρισμένο squier όργανο, παρά μια no name replica σε αυτά τα χρήματα. Αφήστε που στην πρώτη περίπτωση δεν έχεις κάτι στα χέρια σου το οποίο εαν μεταπωλήσεις μπορεί να αποτελέσει όπλο για να πιαστεί κορόιδο κάποιος αδαής (όσοι έχουν αγοράσει 'μαϊμού' gibson ξέρουν,δυστυχώς, τι εννοώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψτε λάθος για τα μεταφορικά... Είναι τελικά 70 δολάρια... Αλλά και πάλι φαίνεται τρελή προσφορά αν όντως ισχύει αυτό...

http://www.aliexpress.com/product-gs/259691198-electric-bass-wholesalers.html

και δεν το παίρνεις από Ελλάδα;

http://www.guitarkitshop.com/el/shop?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=83&category_id=24

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, να πω και γω τη γνωμη μου ως κατοχος μιας ρεπλικας "Gibson" Les Paul.

Αγορασα την κιθαρα απο παρομοιο κινεζικο site περσυ, και πληρωσα 250 για κιθαρα/σκληρη θηκη/μεταφορικα, και αλλα 70 τελωνειο. Μπορω  να πω ανετα οτι ηταν τα καλυτερα 320 € που εχω ξοδεψει σε κιθαρα. Εχει βγει τοσο καλη, που εχω σκασει και λευτα πανω της για nut, κλειδια και μαγνητες. Συμφωνω με το οτι ειναι λιγο "αν σου κατσει" αλλα το καλο με τις ρεπλικες ειναι οτι η τιμη τους ειναι χαμηλη, και στο ελλαντα τουλαχιστον εχουν καλο resale value (εχω δει ρεπλικες απο 200 μεχρι 600 € στις αγγελιες).

Εγω με τον πωλητη που μιλησα, μου ειπε πως φτιαχνοντε στο ιδιο εργοστασιο με τις epiphone, που μου φαινεται πολυ λογικο, καθως η μονη διαφορα της με gibson ειναι τα πιο μικρα dots στο πανω μερος του μπρατσου.

Η ποιοτητα κατασκευης ειναι αρκετα καλη, καθως σκεψου οτι πληρωνεις οτι θα πληρωνες για μια epi, με τη μονη διαφορα πως δεν πληρωνεις το μεσαζοντα (gibson) αλλα κατευθειαν το εργοστασιο.

Τωρα για τα ξυλα δεν θα πω κατι, καθως οι αποψεις σε αυτο το φορουμ διχαζονται. Tο μονο που θα πω ειναι πως το μαονι ειναι μαονι, και ακουγετε σα μαονι (duh ;D ;D ) ακομα και αν ειναι lowest grade.

 

Εγω λεω χτυπα τη, αμα θες να εχεις μια prs στυλ κιθαρα, που να γραφει PRS απανω και να κανεις την κα*λα σου  ;D. Προσωπικα εχω βγει μια δυο φορες σε λαιβ με την κινεζα και ο κοσμος ψαρωνει  :P :P

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Τα κινέζικα, αξίζουν μέρχι και το τελευταίο ευρώ.

Τώρα φτιάχνω (οκ έφτιαξα) μια parts-caster μισή κινέζα (μπράτσο malmsteen), μισή αμερικάνα (????) (το γαλάζιο σώμα) :

 

5428533895_41fd530a8e_b.jpg

 

5429133380_8942110e85_z.jpg

 

Ο Αμερικάνος αποδείχθηκε πιο "λίγος" απο τον κινέζο, και σε ερωτήσεις που του έκανα για εκδόσεις/διαστάσεις/κτλ του σώματος εκ των υστέρων, η μόνιμη απάντηση ήταν να μου πουλήσει και άλλα πράγματα.

 

Το μπράτσο (mapple με 2-way truss rod <=== πολύ φοβερή εφεύρεση αυτό !!) το πήρα 75 ευρώ... ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ μαζί με τα μεταφορικά...

 

Βέβαια δεν ήταν τέλειο, ήθελε κάποιο leveling, το οποίο και έκανα μόνος μου,

αλλά το θέμα είναι οτι έχω μια πολύ καλή κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου