Προς το περιεχόμενο

Περι Yamaha Pacifica και RGX series...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κι εγώ την ανωμαλία να μου αρέσει ο 'vintage ήχος με σύγχρονο playability'. Από την άλλη ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει: ο Beck τον ίδιο 'σωστό' ήχο είχε και με τις Strat και με τις Tele και με την... Jackson.

 

Το συγκεκριμένο παληκάρι αν θυμάσαι ψάχνει εδώ και καιρό για κιθάρα, και επειδή έχει φυσιολογικά πήξει με τις τόσες επιλογές δεν νομίζω ότι χρειάζεται και το δίλλημα του αν η κιθάρα του θα είναι 'διαχρονική' ή όχι.

 

Του είχα προτείνει και τις Godin (θα βόλευαν επίσης λόγω μπράτσου, μιας και έρχεται από κλασσική κιθάρα), όπως και κάποιες Κορεάτικες PRS, σαν μια τίμια λύση που θα τον κρατήσει ικανοποιημένο για αρκετό καιρό. Για τη δεύτερη κιθάρα του ίσως του πρότεινα ό,τι και εσύ. :wink:

 

Με λίγα λόγια προτείνουμε κάτι, από την ελάχιστη έως απεριόριστη εμπειρία μας, σύμφωνα με αυτό που ζητάει ο άλλος όχι σύμφωνα με αυτό που θα προτιμούσαμε εμείς.

 

Νομίζω ότι αυτό είναι ένα λάθος που το κάνεις και εσύ, και πιθανώς και εγώ και πολλοί άλλοι. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

I had yamaha guitars before I suggest dont buy yamahas' date=' they don't last very long.[/quote']

 

Τι ακριβώς εννοείς; Μουχλιάζουνε; Ξεραίνονται; Αν τις βάλει κανείς στο ψυγείο; :lol: :lol:

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταρχάς φίλε Aeric γιατί γράφεις αγγλικά;; :?

 

Στα παραπάνω' date=' εννοείς dead sport, όχι dead strings φαντάζομαι.

 

Ποιο μοντέλο ήταν αλήθεια; Μου φαίνονται παράξενα τόσα προβλήματα μαζεμένα, εκτός αν το όργανο ήταν τίποτα factory second. :roll:

 

Κατά τα άλλα, ειδικά παλαιότερα, οι Κορεάτικες Yamaha (όπως και πολλές άλλες κορεάτικες) είχαν προβλήματα με διακόπτες, ποτενσιόμετρα και άλλα τέτοια. Σπανιότερα με πιο σοβαρά θέματα όπως στραβωμένους λαιμούς, κλπ.

 

Αλλά τα τελευταία 2 χρόνια τουλάχιστον δεν έχω δει τέτοιες κακοτεχνίες, αν μη τι άλλο φαίνεται ότι οι Κορεάτες έχουν βελτιώσει τρομερά το quality control. Μάλιστα κάποιες κιθάρες συναγωνίζονται σε ποιότητα αμερικάνικες στη διπλή τιμή.

 

Δεν έχω ακούσει παράπονα από καμμία γιαπωνέζικη κιθάρα, τα τελευταία 15 χρόνια τουλάχιστον.[/quote']

 

:oops: Sorry for that... but im not Greek, θα ηθελα αλλα εχω προβλεμα με τα γραμματα αλλα καταλαβαινο Ελληνικα. If i remember right it was an RG from Korea... Atyxos imouna???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Του είχα προτείνει και τις Godin (θα βόλευαν επίσης λόγω μπράτσου' date=' μιας και έρχεται από κλασσική κιθάρα), όπως και κάποιες Κορεάτικες PRS, σαν μια τίμια λύση που θα τον κρατήσει ικανοποιημένο για αρκετό καιρό. Για τη [b']δεύτερη[/b] κιθάρα του ίσως του πρότεινα ό,τι και εσύ. :wink:

 

Με λίγα λόγια προτείνουμε κάτι, από την ελάχιστη έως απεριόριστη εμπειρία μας, σύμφωνα με αυτό που ζητάει ο άλλος όχι σύμφωνα με αυτό που θα προτιμούσαμε εμείς.

 

Νομίζω ότι αυτό είναι ένα λάθος που το κάνεις και εσύ, και πιθανώς και εγώ και πολλοί άλλοι. :wink:

 

Υοu are right... thanks also for the advice. And the best is go to the shop and try a few guitars kai meta tha deis ama sou aresoune...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:oops: Sorry for that... but im not Greek' date=' θα ηθελα αλλα εχω προβλεμα με τα γραμματα αλλα καταλαβαινο Ελληνικα. If i remember right it was an RG from Korea... Atyxos imouna???[/quote']

 

A, OK... ίσως πάντως είναι καλή ευκαιρία αν θέλεις να τα εξασκήσεις :wink: Ξέρω κάποιους σε φόρουμ που ξεκίνησαν έτσι και μετά από 6 μήνες πέταγαν στα Ελληνικά.

 

Για την RGX τι να σου πω... μάλλον ναι, άτυχος ήσουν. :cry:

 

Σήμερα τουλάχιστον τέτοια δεν συμβαίνουν ούτε σε Ινδονησιακές κιθάρες των 100 ευρώ.

 

Σωστό αυτό που λες για τις δοκιμές, πλην όμως εδώ στην Ελλάδα δεν υπάρχουν τόσο πολλές δυνατότητες... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου