Προς το περιεχόμενο

Μonitors και χωρος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για χαρα σε ολους.

 

Εχω την εξης απορια.Εχω ενα δωματιο που το εχω μετατρεψει σε στουντιο

διαστασεων 3 επι 3,5.Θελω να αγορασω μοβιτορ και σκευτομε τα mackie Hr824 .Μηπως ομως ο μικροσ χωρος ειναι ακαταληλος για τοσο δυνατα ηχεια 250watt ? Προτιμω αυτα σε σχεσει με τα μικροτερα Hr624 γιατι εχουν 8 woffer.Εσεισ τι λετε ? :?: :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χώρος σου έχει ακουστική διαμόρφωση?

 

Για μικρούς χώρους είναι καλύτερα τα 624

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα Ηr 624 θα ακουω ομως ικανοποιητικα τα μπασα ?

 

Μια χαρά θα τα ακούς! Αρκεί βέβαια να έχεις σωστή τοποθέτηση και καλή ακουστική στον χώρο σου.

 

Τα 824 και δεν θα μπορείς να τα χρησημοποιείς στις εντάσεις που χρειάζεται αλλά θα αντιμετοπίσεις και πρόβλημα με τα μπάσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ν έχεις απορρόφηση στις χαμηλές συχνότητες τότε μπορείς να βάλεις και δωδεκάρι και μάλιστα επειδή το δωμάτιό σου δεν μπορεί να αναπαράγει χαμηλά στάσιμα που θα βοηθούσαν την ομοιομορφία θα παίξουν καλύτερα από τα μικρά. On the other hand αν δεν έχεις απορρόφηση τα μεγάλα ηχεία θα βουίζουν περισσότερο από τα μικρά.

Τώρα όσον αφορά τα watt δεν θα πάρεις αυτά με το χαλασμενο ποντεσιόμετρο που δεν σου επιτρέπουν να τα χαμηλώσεις, πάρε από τα άλλα που μπορείς να παίζεις σε ότι ένταση θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με απασχολεί και εμένα το θέμα monitors τελευταία, πως θα καταλάβω πόση απορρόφηση χαμηλών συχνοτήτων έχει ο χώρος μου; Υπάρχει κάποιος τρόπος να μετρηθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου