Προς το περιεχόμενο

Μonitors και χωρος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Τώρα όσον αφορά τα watt δεν θα πάρεις αυτά με το χαλασμενο ποντεσιόμετρο που δεν σου επιτρέπουν να τα χαμηλώσεις' date=' πάρε από τα άλλα που μπορείς να παίζεις σε ότι ένταση θέλεις.[/quote']

 

:lol: :lol: :lol: καλό Γιάννη...

 

Τώρα για την σχέση watt και ηχητικής έντασης έχουμε γράψει αρκετά εδώ, οπότε με λίγο ψάξιμο θα διαφωτιστεί ο όποιος ενδιαφερόμενος για τον ρόλο της "ευαισθησίας" ή της σύνθετης ωμικής αντίστασης ενός ηχείου σε συνάρτηση με τα watt που μπορεί να δεχθεί, για να μην τα λέμε και συνέχεια περί αρβύλας "έχω watt παίζω δυνατά"...

 

Πάντως για τα 824 αν δεν διαμορφώσεις ακουστικά τον χώρο σου θα χεις πρόβλημα όπως ανέφερε και ο PJ, απλά γιατί για να "παίξουν" (ξεδιπλώνοντας τις αρετές τους) τα θέλουν τα db...άκια τους

 

επίσης να αναφέρω ότι τα 624 είναι αρκούντως υποδεέστερα και σίγουρα δεν μπορούν να υποκαταστήσουν στο ακέραιο τα "τέλεια" (για την τιμή που προσφέρονται πλέον), 824 και που κατά την γνώμη μου αποτελούν την χρυσή τομή στις παραμέτρους "έκταση" "ανάλυση" "διαφάνεια" χωρίς να χάνουν στο ελάχιστο τη "μουσικότητα" τους...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αμα γεμισω το χωρο μου με ηχοαπορροφητικο υλικο θα μπορεσω να δουλεψω αξιοπρεπως με τα 824.Στα ποσα db θελουν για να ακουστει σωστα το φασμα του ηχου :?: :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δυστυχώς το θέμα της ακουστικής διαμόρφωσης ενός χώρου δεν λύνεται απλά

"γεμίζοντάς" τον με ηχοαποροφητικό υλικό... λύσεις μπορείς να βρεις ψάχνοντας σε αρκετά παλιότερα θέματα που έχουν γραφτεί στο noiz και ρωτώντας και τον Γιάννη (PJ) για απορίες που θα σου δημιουργηθούν που είναι και master στο αντικείμενο...

 

προσωπικά τα 824 (όπως και τα περισσότερα αξιόλογα monitor) κατά μέσο όρο τα δουλεύω περίπου στα 87 db στα mix, με τις απαραίτητες αυξομοιώσεις σε τακτά χρονικά σημεία .. (όπου και για τα 105 με 110 δεν είναι λίγες οι φορές)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για τα Genelec 8020a με 4 ιντσες τι γνωμη εχετε;Δεν ειναι ιδανικα για μικρους

χωρους;Αυτοδιαφιμηζονται για ισχυρα αναλογα με το μεγεθος του.Δεν ξερω

με τα μπασα του τι γινεται.Επισης τα μικρα Fostex 5 ιντσων να ειναι ισαξια;

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου