Προς το περιεχόμενο

BBK festival in Bilbao Spain & Γυρος της Ισπανιας..με μηχανη


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To παρακατω thread απευθυνεται σε αργοσχολους- πλουσιους- μηχανοβιους- μουσικους δημοσιους υπαλληλους που τους αρεσει το ταξιδι με τη μηχανη και οι ωραιες συναυλιες..{Όχι σε σενα δηλαδυ trolley} ;D ;D

Κάθε χρονο γίνεται στο Bilbao της Ισπανιας ένα σουπερ φεστιβαλ http://www.bilbaobbklive.com/2011/index.php?lang=en  που ειχα την τυχη πριν 2 χρονια να ειμαι εκει. Ο λογος που ταξιδεψα ως εκει ηταν βασικα οι DAVE MATTHEWS BAND οι οποιοι ηταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ!!..αλλα δεν με χαλασε που ειδα τις  ΜΠΑΝΤΑΡΕΣ του Chris Cornell & των Janes Addiction οι οποιοι με την σειρα τους κανανε σεμιναριο Rock.

Eνας από τους βασικοτερους όμως λογους αυτου του ποστ είναι οτι σας εχω σουπερ διαδρομη με τη μηχανη - για να πατε ως εκει…και να κανετε και τις διακοπες σας. Και αν θελετε να κανετε  και το γύρο της Ισπανιας όπως εκανα εγω.

Ξεκινησαμε αρχες Ιουλιου από Αθηνα προς Πατρα.

Καραβι μεχρι Ανκονα και από εκει οδικως μεχρι Menton στη Γαλλια.{Ένα μικρο χωριο 3 χλμ εξω από το Μονακο..}Είναι λιγο μακρια..περιπου 900χλμ αλλα μπορειτε να σταματησετε και πιο πριν καπου στην Ιταλια..Εμεις ειχαμε υπολογισει λαθος τις μερες.

Την επομενη μερα καναμε Μονακο που και το σαντουιτς κοστιζει οσο ένα μονοπετρο....και μετα ανηφορισαμε προς το Carcassane..μια υπεροχη καστροπολιτεια οπου διανυκτερευσαμε.

Τριτη μερα Βilbao..για τη συναυλια και νωρις το πρωι αναχωρηση για Μαδριτη.

Σειρα ειχαν Τολεδο που κατσαμε μιση μερα {Κατά τη γνωμη μου δεν θελει παραπανω}..και μετα Κορδοβα.

Μετα οδηγησαμε μεχρι Σεββιλη που είναι πανεμορφη και μειναμε 2 μερες να ξεκουραστουμε.  Σειρα ειχε η Γραναδα οπου και εκει μειναμε 2 μερες .{.ειναι εκει το ιστορικο μνημειο ALHAMBRA που για μενα είναι Must αν επισκεφτητε ποτε την Ισπανια..}

Επειδη ειχαμε ηδη κουραστει ..ταξιδεψαμε μεχρι την Mazarron ένα μικρο παραθαλασσιο χωριο οπου αραξαμε μερικες μερες για μπανακια και Tinto di Verano {κοκκινο κρασι με sprite} στη παραλια

Μετα ανηφορισαμε προς την Valencia οπου περιμεναμε πως και πώς να δουμε live ΑΝΑSTACIA που επαιζε εκει την επομενη μερα. Επισης φοβερη συναυλια.

Την επομενη μερα συνεχισαμε μεχρι λιγο μετα την Τarragona οπου και μειναμε σε ένα παραθαλασιο μερος για περισσοτερα μπανια..

Επομενος προορισμος Βαρκελωνη οπου παλι μειναμε μερικες μερες.

Από εκει φευγει καραβι για Civitaveccia στην Ιταλια.

Η Civitaveccia είναι 1μιση ωρα από την Ρωμη…οποτε δεν υπηρχε περιπτωση να το χαναμε…οποτε μειναμε και 1 μερα Ρωμη. Θυμαμαι βαλαμε στο GPS όλα τα σημεια ενδιαφεροντως και τα καναμε σε μιση μερα όλα τα μνημεια της Ρωμης..

Μετα Ρωμη –Ανκονα…και επιστροφη στα πατρια εδαφη οπου θυμαμαι ..οτι μετα από 6000χλμ σε Ιταλια –Μονακο-Γαλλια –Ισπανια..που δεν ανοιξε ουτε μυτη..ενας καφρος λιγο εξω από την Πατρα στην Εθνικη κοντεψε να μας σκοτωσει.

Κοστος ταξιδιου: Για 2 ατομα με βενζινες – δυοδια - διαμονη και φαγητο ..για ένα μηνα ..λιγοτερα από 4000 ευρω!!

Εμπειρια…Ανεκτιμητη {που λεει και η διαφημιση}

Το πιο κουφο…που θα σας στειλω τωρα…είναι ότι το ταξιδι εγινε με ένα PIAGGIO BEVERLY 500…

Ελπιζω να σας αναστατωσα ομορφα

B. Moυλακάκης

 

P7080244.thumb.JPG.3c6e3b46a5e013e8f5347a5e7e58b586.JPG

P7100354.thumb.JPG.f2bc995a3f780fdad997602a30de634b.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παρακατω thread απευθυνεται σε αργοσχολους- πλουσιους- μηχανοβιους- μουσικους δημοσιους υπαλληλους που τους αρεσει το ταξιδι με τη μηχανη

θα καταθέσω και εγώ τότε μία εμπειρία τότε που ήμουν απλά αργόσχολος και μηχανόβιος αλλά όχι πλούσιος, δημόσιος υπάλληλος και μουσικός. ;D

Το 1984, έχοντας τελειώσει τις σπουδές μου, πέρασα το τελευταίο μου μήνα (Σεπτέμβριο) στο Παρίσι, περιμένοντας να έρθει ο Οκτώβριος να πάω φαντάρος.

Ένα βράδυ, στις 11 η ώρα, χτύπησε το τηλ μου, και ο κολλητός μου ο Bernard, μου ανακοίνωσε ότι είμασταν μέλη της "Πράσινης Κρουαζιέρας" που διοργάνωνε ο Thierry Sabine. Oι παλιοί θα τον ξέρουν, οι νεώτεροι, αξίζει να τον ψάξουν...

Η αδελφή του κολλητού μου, ήταν η γραμματέας του.

Η "Πράσινη κρουαζιέρα" ήταν ο γύρος της Γαλλίας με εντούρο, για ευρωπαϊκές εργοστασιακές ομάδες και τοπικούς πρωταθλητές.

Την άλλη μέρα, στις 6 το πρωί, ήμασταν στην εκκίνηση στον πύργο του Αϊφφελ μαζί με 150 μοτοσυκλέτες. Η δουλειά μας ήταν με τους ανιχνευτές (είχαμε δηλ ένα φορτηγό με λάδι και βενζίνη για τα δίχρονα και ανεφοδιάζαμε τους 2 ανιχνευτές που έφευγαν πρίν από τη κούρσα, για να τσεκάρουν τις διαδρομές σε τακτά διαστήματα).

Έφυγα με 20 φράγκα στη τσέπη και τη μπλέ κάρτα μου με σκοπό να πάρω λεφτά στο δρόμο...

Δεν θα επεκταθώ παραπάνω...κάθε μέρα και άλλη πόλη, μία Γαλλία που δεν την ξέρουν πολλοί, όλοι οι τότε πρωταθλητές Ευρώπης δίπλα μας...τέτοιες εμπειρίες δεν μεταφέρονται εύκολα, και ατυχώς δεν επαναλαμβάνονται...

Η 10ήμερη διαδρομή τελείωσε με ειδική διαδρομή στη παραλία του Biarritz και με βρήκε και με 10 φράγκα στη τσέπη, γιατί όλα τα έξοδα (και το πέρασμα από το Bordeaux ;)), ήταν πληρωμένα...

Συναυλία δεν είχε, αλλά τρικούβερτα γλέντια κάθε βράδυ...

Νοιώθω τεράστια τύχη που για 10 μέρες ήμουν δίπλα στον απίστευτο Thierry, και τεράστια ατυχία γιατί ένα βράδυ έκανα το λάθος και μπήκα στο αυτοκίνητό του...δεν ξέρω πως λένε στα Γαλλικά "είδα τον Χριστό φαντάρο και το θυμάμαι 25 χρόνια μετά και ανατριχιάζω..."

Σήμερα δεν είμαι αργόσχολος, πλούσιος, δημόσιος υπάλληλος, μουσικός...παραμένω λίγο μηχανόβιος, αλλά ξέρω ότι δεν μπορώ να το ξανακάνω...25 χρόνια, είναι πολλά :-\

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα καταθέσω και εγώ τότε μία εμπειρία τότε που ήμουν απλά αργόσχολος και μηχανόβιος αλλά όχι πλούσιος, δημόσιος υπάλληλος και μουσικός. ;D

Το 1984, έχοντας τελειώσει τις σπουδές μου, πέρασα το τελευταίο μου μήνα (Σεπτέμβριο) στο Παρίσι, περιμένοντας να έρθει ο Οκτώβριος να πάω φαντάρος.

Ένα βράδυ, στις 11 η ώρα, χτύπησε το τηλ μου, και ο κολλητός μου ο Bernard, μου ανακοίνωσε ότι είμασταν μέλη της "Πράσινης Κρουαζιέρας" που διοργάνωνε ο Thierry Sabine. Oι παλιοί θα τον ξέρουν, οι νεώτεροι, αξίζει να τον ψάξουν...

Η αδελφή του κολλητού μου, ήταν η γραμματέας του.

Η "Πράσινη κρουαζιέρα" ήταν ο γύρος της Γαλλίας με εντούρο, για ευρωπαϊκές εργοστασιακές ομάδες και τοπικούς πρωταθλητές.

Την άλλη μέρα, στις 6 το πρωί, ήμασταν στην εκκίνηση στον πύργο του Αϊφφελ μαζί με 150 μοτοσυκλέτες. Η δουλειά μας ήταν με τους ανιχνευτές (είχαμε δηλ ένα φορτηγό με λάδι και βενζίνη για τα δίχρονα και ανεφοδιάζαμε τους 2 ανιχνευτές που έφευγαν πρίν από τη κούρσα, για να τσεκάρουν τις διαδρομές σε τακτά διαστήματα).

Έφυγα με 20 φράγκα στη τσέπη και τη μπλέ κάρτα μου με σκοπό να πάρω λεφτά στο δρόμο...

Δεν θα επεκταθώ παραπάνω...κάθε μέρα και άλλη πόλη, μία Γαλλία που δεν την ξέρουν πολλοί, όλοι οι τότε πρωταθλητές Ευρώπης δίπλα μας...τέτοιες εμπειρίες δεν μεταφέρονται εύκολα, και ατυχώς δεν επαναλαμβάνονται...

Η 10ήμερη διαδρομή τελείωσε με ειδική διαδρομή στη παραλία του Biarritz και με βρήκε και με 10 φράγκα στη τσέπη, γιατί όλα τα έξοδα (και το πέρασμα από το Bordeaux ;)), ήταν πληρωμένα...

Συναυλία δεν είχε, αλλά τρικούβερτα γλέντια κάθε βράδυ...

Νοιώθω τεράστια τύχη που για 10 μέρες ήμουν δίπλα στον απίστευτο Thierry, και τεράστια ατυχία γιατί ένα βράδυ έκανα το λάθος και μπήκα στο αυτοκίνητό του...δεν ξέρω πως λένε στα Γαλλικά "είδα τον Χριστό φαντάρο και το θυμάμαι 25 χρόνια μετά και ανατριχιάζω..."

Σήμερα δεν είμαι αργόσχολος, πλούσιος, δημόσιος υπάλληλος, μουσικός...παραμένω λίγο μηχανόβιος, αλλά ξέρω ότι δεν μπορώ να το ξανακάνω...25 χρόνια, είναι πολλά :-\

Eμπειριες ζωης βλεπω ο φιλος Μαραθωνας..Σιγουρα δεν εισαι κοπροσκυλο-χαραμοφαης- εκπαιδευτικος -δημοσιος υπαλληλος??? ;D...Κατι βρωμαει με σενα... ;D.

Σχετικα με αυτο που ειπεσ οτι ξερεις οτι δεν μπορεις να το ξανακανεις μου θυμισες κατι...Ειμαστε παρκαρισμενοι στο λιμανι της Βαρκελωνης ολοι μαζι οι μηχανοβιοι μπροστα περιμενωντας να μπουμε στο πλοιο..και σκαει μυτη ενα ζευγαρι Ισπανων  με μια Χαρλευ..φουλ εξοπλισμενοι με φορμες κρανοι κλπ. ετοιμοι για ταξιδι,..Βγαζει κρανος ο τυπος....ηταν γυρω στα 80...και βγαζει και αυτη το δικο της ....75ετων  ???...Πιασαμε την κουβεντα μεσα στο πλοιο..Θα κανανε Ιταλια ελβετια - αυστρια Γαλλια και πισω Ισπανια.... Ελπιζω να επιασες το νημα...Το βιντεακι του φιλου εχτες  στοο 300.000 κμ ηταν επισης ολο το νοημα για μενα..Να εισαι καλα φιλε Μαραθωνα να βλεπεις ομορφες εικονες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαζει κρανος ο τυπος....ηταν γυρω στα 80...και βγαζει και αυτη το δικο της ....75ετων  ???...

Στα 80, μπορεί να το ξανακάνω (αλλά όχι με γυναίκα 70 χρόνων)...μην ξεχνάς ότι θα πέρνω 2 συντάξεις και θα έχω χρόνο ;D

 

Σιγουρα δεν εισαι κοπροσκυλο-χαραμοφαης- εκπαιδευτικος -δημοσιος υπαλληλος???

Εκπαιδευτικός-δημόσιος υπάλληλος δεν είμαι...τα άλλα τώρα... 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου