Προς το περιεχόμενο

Line 6 Pod X3 Live


BARoN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατοχους Pod XT / XT live , X3 /X3 Live καποια πραγματα.

1.Πως το ακουτε?Ενισχυτή?Αυτοενισχυόμενο?

2.Ακουγεται καλά?

3.Τι θα προτείνατε για ένα budget 100 ευρώ? ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ποστ σου είναι αυτοαναιρούμενο. Κανένα Pod από όσα κοιτάς δεν είναι για budget 100 ευρώ. Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα βρεις ούτε μεταχειρισμένο.

Κοίτα το Pocket POD το οποίο είναι καλό αλλά πολύ δύσχρηστο.

 

Κατά τ' άλλα και παρά όσα θα διαβάσεις εδώ, λίγοι μουσικοί μπορούν να ξεχωρίσουν ηχογραφημένο το Pod από έναν άλλο ενισχυτή.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε BARon!  :)

Είμαι κάτοχος του POD X3 Live και πιστεύω μπορώ να σου απαντήσω στις  ερωτήσεις σου.

 

1.Προσωπικά μέχρι τώρα το έχω ακούσει καρφί σε κονσόλα,με ακουστικά και σε τραντζίστορ ενισχυτή.Δεν έχω την τύχη να το χρησιμοποιήσω σε λαμπάτο.Πιστεύω παντού ακούγεται άψογα.Ο ήχος είναι αηδιαστικά ;D παραμετροποιήσημος οπότε μπορείς να δημιουργήσεις ακριβώς τον ήχο που επιθυμείς, ότι μουσική και αν παίζεις.

Για εμένα εκεί που είναι το πλεονέκτημα του είναι το παίξιμο καρφί σε κονσόλα.Οι εξομοιώσεις σε ενισχυτές καμπίνες και μικρόφωνα είναι πολύ λεπτομερείς και ο ήχος είναι πολύ ποιοτικός.Οπότε η πεταλιέρα(απάντηση στην ερώτηση 2) ακούγεται ΠΟΛΥ καλά!!! :)

3.Αυτό δεν το πολυκαταλαβαίνω και οι δύο κοστίζουν πολύ πάνω από 100 euro???

 

 

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια..υποθέστε οτι έχω το POD x3 Live (δεν το εχω).Τα 100 ευρώ ειναι για να παρω ενισχυτη/ηχεια..(οτι μου προτεινετε)

 

/* Και εγω που διαβαζω το αρχικο μου Post τώρα καταλαβα τι μπουρδες ειχα γράψει*/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντροφα

100 ευρώ για να πάρεις ενισχυτή/ηχεία είναι λίγα :( (εκτός αν βρεις κανέναν park παλιό)

Επίσης θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή για να πάρεις έναν καλό ενισχυτή, το pod έχει και ακουστικά.

 

To x3 ακούγεται πάρα πολύ καλά, και θα συμφωνήσω με τον rogerwaters ότι το δυνατό του σημείο είναι το καρφί στην κονσόλα. Προσωπικά το χτυπάω σε μικτάκι και μετά σε μόνιτορ ηχεία και στα live κατευθείαν κονσολίτσα κι αγιος ο θεός

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωμη μου ειναι να κανεις οικονομια και υπομονη και να παρεις κατι τετοιο , το οποιο ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ με οποιοδηποτε πολυεφφε/πεταλιερα αποκτησεις τελικα.

 

το ειχα και φυσικα μετανιωσα που το εδωσα. ειναι στην ουσια ενας τελικος με ενεργο eq ενσωματωμενος σε 1χ 12" καμπινα κιθαρας.

κανει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ την δουλεια του ειτε σε μικρα Live , προβες κλπ , ειτε και σε μεγαλυτερα "στησιματα" σαν δικο σου monitor.

επισης εχει πολυ καλη εξοδο xlr για να δινεις σημα σε κονσολα.

 

http://www.tech21nyc.com/pe60.html

 

υ.γ. : το εχω δουλεψει με gt-8 , tonelab SE /LE και με τα πεταλακια μου με εξαιρετικοτατα αποτελεσματα. και μαλιστα δινοντας ενα direct σημα απο την εξοδο του μιξαροντας το με ενα shure 57αρι "μπροστα".

ασε που ο ηχος του ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει ποτε σε solid state μηχανημα. 

 

:)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε δυο ειναι οι λυσεις μεχρι τωρα:

 

1.Παιρνω ακουστικα προς το παρών και μαζευω για μεικτη + αυτοενισχυομενα ( ο μεικτης τι χρειαζεται?)

2.Παιρνω ακουστικα προς το παρων και μαζευω για power engine.

 

Προτιμω την 1η γτ μου φαινεται πιο ευελικτη λυση και μπορει να χρησιμοποιηθει και για αλλα πραγματα (μπασσο , φωνη ,αναπαραγωγη MP3)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ο μικτάκος χρειάζεται, αλλά το κόστος είναι ελάχιστο. Θα τον χρειαστείς για να βάλεις και τα μόνιτορ τα ηχειάκια σου. Νομίζω είναι η οικονομικότερη δυνατή λύση και που θα σου επιτρέψει στη συνέχεια να βάλεις κι άλλα πράγματα πάνω (όπως λες μικρόφωνα, μπάσα κοκ)

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου ξανα τονισω οτι αν θελεις πραγματικο feel ενισχυτη δε θα βρεις καλυτερη λυση απο (κατι σαν) to power engine. Δουλευει με το mic simulation κλειστο κ αυτο που ακους δε θυμιζει ηχογραφημενο ενισχυτη(επιτελους διοτι οταν παιζεις κ δεν ηχογραφεις δε θελεις κατι τετοιο).

 

Πολυ μεγαλο ρολο επισης παιζει το γεγονος οτι εχει master volume γιατι αν ηταν να βασιστεις στο pod για ενταση...

 

+to eq στο τελος. Απολυτα κιθαριστικο. Αν κατι δε σου αρεσει γυρνα τα τρια κουμπακια ολο κ κατι καλο θα βγει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου