Προς το περιεχόμενο

ZT Amplifiers The Club


if_it_is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

 

Πριν από κάποιον καιρό surfάροντας πέτυχα αυτό το βιντεάκι του Matt Otten και μου φάνηκε ενδιαφέρον ο συγκεκριμένος ενισχυτής που δοκιμάζει.

 

 

Ως Jazzhead τσίμπησα αμέσως και έψαξα στο site της ZT και είδα ότι ο "The Club" είναι 200W :o(και ψέμα να είναι, σίγουρα θα είναι δυνατός), ζυγίζει μόνο 10kg και έχει και μέγεθος λίγο μεγαλύτερο από ένα 12'' μεγάφωνο!

 

Αν ακούγεται όπως καταλαβαίνω απ το βίντεο και όπως τον περιγράφουν στο νετ, τότε είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση! Μόνο μειονέκτημα η έλλειψη middle control.

 

Έχει κάποιος εμπειρία απ τον συγκεκριμένο ενισχυτή? το λίγο drive που έχει λέει τίποτα ή είναι σε στυλ jazz chorus? πετάλια δέχεται ωραία? που μπορώ να τον βρω(Ελλάδα δεν είδα να παίζει και πολύ :-\)? κτλ κτλ.....

 

thanks! περιμένω γνώμες. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eίχε πάρει το μάτι μου τον λιλιπούτειο lunchbox στον Κουρμπή, τότε φαντάστηκα οτι

μπορεί να είναι δικιά του κατασκευή, αργότερα είδα τυχαία το site τους. Πρέπει να

είναι ίδιος με τον club αλλά με 6.5'' μεγάφωνο. Δεν χάνεις τίποτα να πάρεις ένα

τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω κάτω το ίδιο είναι.

 

Πάντως στο site της ZT δεν είχε Ελλάδα. Θα πάρω όμως όπως και να χει. ;D

 

Δεν είναι ίδιοι, ούτε πάνω ούτε κάτω ;D

 

Ο Κουρμπής έχει κάποια Lunchbox 1 (τώρα κυκλοφορεί το 2),δεν έχει την αντιπροσωπεία όμως.

 

Edit: Επειδή δεν είμαι 100% σίγουρος οτι ο Κουρμπής έχει το Lunchbox 1 και όχι το 2, θεώρησε άκυρη αυτή τη πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ίδιοι, ούτε πάνω ούτε κάτω ;D

 

Στο site της ZT λέει ότι είναι ίδιος ενισχυτής αλλά με διαφορετικά controls και μεγάφωνο.. Θα μου πεις τι έμεινε ίδιο μετά από αυτά?? προφανώς η φιλοσοφία κατασκευής και η σχεδίαση του κυκλώματος ενίσχυσης!

Το αποτέλεσμα βέβαια φαντάζομαι θα είναι πολύ διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι ΖΤ είναι πολύ καλό παράδειγμα νέων ενισχυτών με χρήση διακοπτικών(όχι ψηφιακών) ολοκληρωμένων ισχύος ώστε να "χωρέσει" τόση ισχύς σε μικρό χώρο χωρίς πρόβλημα υπερθέρμανσης ή τεράστιες ψύκτρες.

Πιθανότατα τα μοντέλα αυτά έχουν την ίδια πλακέτα power amp αλλά τα μεγάφωνά τους είναι διαφορετικά, custom made και πολύ ιδιαίτερα ώστε να παράγουν πολλά dB ηχητικής πίεσης χωρίς να απαιτούν πολλά λίτρα καμπίνας.

Για όποιον θέλει ~200W combo που να μπορεί να το μεταφέρει άνετα, είναι ιδανικοί. Παρόμοιες λύσεις έχει βγάλει και η AER για ακουστικά όργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site της ZT λέει ότι είναι ίδιος ενισχυτής αλλά με διαφορετικά controls και μεγάφωνο.. Θα μου πεις τι έμεινε ίδιο μετά από αυτά?? προφανώς η φιλοσοφία κατασκευής και η σχεδίαση του κυκλώματος ενίσχυσης!

Το αποτέλεσμα βέβαια φαντάζομαι θα είναι πολύ διαφορετικό.

 

Ισχύει όπως είπες, η ίδια φιλοσοφία κατασκευής,θα χαραχτήριζα τον Club "μεγαλύτερο αδελφό" του Lunchbox.

 

Ηχητικά (basic sound) είναι παρόμοια, ειδικά  αν συνδεθεί το μικρό σε μεγαλύτερη καμπίνα, πιστεύω ότι είναι εντυπωσιακό το headroom  που έχει ένα τόσο μικρό ενισχυτάκι.

 

Σαν αυτόνομα combo όμως η διαφορά τους, είναι λειαν επιεικώς τεράστια, και επιπλέον ο Club έχει κάποια πράγματα περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον έχω δεί εδώ σε κάποιο μαγαζί. Εγώ τον πήρα απο Αμερική.

 

Για να πάρεις όμως μια ιδέα μπορείς να πας στον Κουρμπή  και να συνδέσεις το Lunchbox με μια καμπίνα 1χ12.Το αποτέλεσμα είναι αρκετά κοντά σ'αυτό του Club.

 

Να προσθέσω ότι το video που παρέθεσες,είναι αρκετά αξιόπιστο για ν'ακούσεις τον ενισχυτή.Εγώ μπορώ ν'αναγνωρίσω τον ήχο του ακούγοντάς τον απ'το video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα πετάλια πως τα πάει?

γενικά υπάρχει κάποιος γνωστός ενισχυτής που να τον θυμίζει? είναι ας πούμε πιο κοντά στον twin ή τον jazz chorus ή κάποιον άλλο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου