Προς το περιεχόμενο

ZT Amplifiers The Club


if_it_is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

 

πέτυχα αυτό το βιντεάκι του Matt Otten και μου φάνηκε ενδιαφέρον ο συγκεκριμένος ενισχυτής που δοκιμάζει.

 

 

στο site του Otten αναφέρει οτι τον έχει στην κατοχή του, και γενικά παιζει με αυτόν, δεν τον δοκιμάζει απλά ;)

 

http://www.mattotten.com/

 

 

A recent addition: The Club amplifier from ZT Amplifiers: small but powerful. I like the size and looks already, but the sound does not disappoint either. Plenty of punch, but smooth enough to play jazz, overall pretty good in fact. You can dial in a bit of drive if you want, and it has a decent reverb. Effect loop and some other external connections make it complete. It's simple but good, that's how I like it: you plug it in, and it sounds good, no tweaking and fiddling needed. Just Plug-and-Play!

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι το είδα!

 

Το Θέμα είναι ότι έχουμε εξελίξεις! τον έφερε ο Θωμάς που πριν καμιά βδομάδα που τσέκατα δεν τον είχε καν! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα πετάλια πως τα πάει?

 

Δεν τον έχω χρησιμοποιήσει live με πετάλια οπότε δεν ξέρω πως αντιδράει σε μεγάλες εντάσεις, σε εντάσεις σπιτιού όμως  αν σου λέει κάτι, έχω βάλει κάποια πετάλια overdrive μπροστά,και time based στη λούπα του κι ακουγόταν όπως ένας τυπικός τρανζιστορ ενισχυτής ;D

 

Το έχω χρησιμοποιήσει όμως live με modeling μηχανήματα (Axe-Fx,Boss GS 10),και βγήκε με αξιοπρέπεια.Το παράδοξο για μένα ήταν ότι χρησιμοποίησα το input του ενισχυτή και όχι τη λούπα που συνηθίζω,γιατί εκεί ακούγονταν καλύτερα, μπορώ να υποθεσω(μόνο) λοιπόν ότι και τα πετάλια σε μεγάλες εντάσεις θ'ακούγονται καλά στο input.

 

γενικά υπάρχει κάποιος γνωστός ενισχυτής που να τον θυμίζει? είναι ας πούμε πιο κοντά στον twin ή τον jazz chorus ή κάποιον άλλο??

 

Twin με τίποτα, Jazz Chorus ίσως με τον 50W 1χ12, θα έλεγα περισσότερο με AER Cheeky D

 

(γενικά οι ZT είναι κοντά στη φιλοσοφία της AER, compact ενισχυτές και δυνατοί,τεχνολογικά είναι παρόμιοι -απ'ότι μου είπαν κάποιοι φίλοι ηλεκτρονικοί που τον "εξέτασαν"  ;D, αλλά πολύ πιο φθηνοί αφου φτιάχνονται Κίνα.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον έχω χρησιμοποιήσει live με πετάλια οπότε δεν ξέρω πως αντιδράει σε μεγάλες εντάσεις, σε εντάσεις σπιτιού όμως  αν σου λέει κάτι, έχω βάλει κάποια πετάλια overdrive μπροστά,και time based στη λούπα του κι ακουγόταν όπως ένας τυπικός τρανζιστορ ενισχυτής ;D

 

Το έχω χρησιμοποιήσει όμως live με modeling μηχανήματα (Axe-Fx,Boss GS 10),και βγήκε με αξιοπρέπεια.Το παράδοξο για μένα ήταν ότι χρησιμοποίησα το input του ενισχυτή και όχι τη λούπα που συνηθίζω,γιατί εκεί ακούγονταν καλύτερα, μπορώ να υποθεσω(μόνο) λοιπόν ότι και τα πετάλια σε μεγάλες εντάσεις θ'ακούγονται καλά στο input.

 

Twin με τίποτα, Jazz Chorus ίσως με τον 50W 1χ12, θα έλεγα περισσότερο με AER Cheeky D

 

(γενικά οι ZT είναι κοντά στη φιλοσοφία της AER, compact ενισχυτές και δυνατοί,τεχνολογικά είναι παρόμιοι -απ'ότι μου είπαν κάποιοι φίλοι ηλεκτρονικοί που τον "εξέτασαν"  ;D, αλλά πολύ πιο φθηνοί αφου φτιάχνονται Κίνα.)

 

 

ξύνει όσο και ο Jazz chorus με πετάλια? γιατί γενικά μου ακούγεται πολύ πιο ζεστός και πλούσιος σε αρμονικές. γιαυτό υπέθετα ότι θα έφερνε πιο πολύ και σε λάμπα. :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξύνει όσο και ο Jazz chorus με πετάλια?

 

Μόνο έμμεσα μπορώ να απαντησω σε αυτό,γιατί ανάλογα

με την κιθάρα που χρησιμοποιείς

τα καλώδια

τα πετάλια

τις ρυθμίσεις που κάνεις στα πετάλια

τις ρυθμίσεις που κάνεις στον ενισχυτή

μπορείς να κάνεις έναν ενισχυτή να ξύνει ή όχι,είτε είναι λάμπα είτε τρανζίστορ.

 

 

γιατί γενικά μου ακούγεται πολύ πιο ζεστός και πλούσιος σε αρμονικές. γιαυτό υπέθετα ότι θα έφερνε πιο πολύ και σε λάμπα. :-\

 

Αν η σύγκριση αφορά τον Jazz chorus και τον Club, για τα δικά μου γούστα θεωρώ τον πρώτο πολυ καλύτερο ενισχυτή, σε χροιά, όγκο και προσωπικότητα,

 

αν μπεί στη σύγκριση ο Twin, κανένας απ'τους 2 δεν πλησιάζει, αν πουμε όμως ότι κάποιος είναι πιο κοντά, αυτός είναι ο Roland και όχι ο ZT.

 

Νομίζω όμως ότι είναι άδικο να συγκρίνουμε και να κρίνουμε τον Club, με βάση τους άλλους δύο, γιατί είναι διαφορετικό το concept.

 

Είναι ένας πραγματικά compact ενισχυτής (η καμπίνα του περιμετρικά είναι μόλις 2 ποντους μεγαλύτερη απ'το 12ιντσο που έχει),πολύ ελαφρύς,πολύ δυνατός, πολύ καθαρός, οικονομικός, και όπως είπα και πιο πριν χωρίς να το έχω εξακριβώσει σε μεγάλες εντάσεις,μου δείχνει να είναι φιλικός με τα πετάλια.

 

Γενικά τον θεωρώ value for money.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο έμμεσα μπορώ να απαντησω σε αυτό,γιατί ανάλογα

με την κιθάρα που χρησιμοποιείς

τα καλώδια

τα πετάλια

τις ρυθμίσεις που κάνεις στα πετάλια

τις ρυθμίσεις που κάνεις στον ενισχυτή

μπορείς να κάνεις έναν ενισχυτή να ξύνει ή όχι,είτε είναι λάμπα είτε τρανζίστορ.

 

Σίγουρα είναι θέμα ρυθμίσεων αλλά για να κάνω τον JC να μην ξύνει πρέπει να του κόψω πολλά πρίμα ενώ στον twin, με ίδιες ρυθμίσεις στα πετάλια, προσθέτω κιόλας. οπότε μπορούμε να πούμε πολύ μπακαλίστικα ότι ο πρώτος ξύνει ενώ ο δεύτερος όχι.

 

thanks bytheway για την βοήθεια! έχω μπερδευτεί λίγο βέβαια με όλα αυτά αλλά υπομονή. κάπου θα βρω να τον ακούσω! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτό σε βοηθάει να ξεκαθαρίσεις:

 

Με το Bass, Mid, Treble στο κέντρο και το Bright switch απενεργοποιημένο και στους δυο ενισχυτές,ο Τwin είναι πιο μπάσος απ'τον Jazz Chorus. (όχι πολυ περισσότερο,αλλά είναι)

 

Αν λοιπόν εσύ ρυθμίσεις τα πετάλια σου( πχ τονίζοντας τα πρίμα) ν'ακούγονται καλά στον Twin, και συνδέσεις μετά με τις ίδιες ρυθμίσεις στα πετάλια σου στον Jazz Chorus, το πιο πιθανό είναι να ξύνει ο τελευταίος αφου, δεν χρειάζεται όσα πρίμα χρειαζεται ο Twin

 

Αυτό δεν σημαίνει οτι ο Jazz Chorus ξύνει σαν ενισχυτής, αλλά θέλει διαφορετικές ρυθμίσεις στα πετάλια.

 

Εξ'άλλου το EQ γι'αυτό υπάρχει στον ενισχυτή και στα πετάλια, για να μπορείς να εξισσοροπίσεις τον ήχο, και να τον φέρεις στα μέτρα σου.

 

Το ίδιο θα χρειαστεί να κάνεις και με τον ZT.

 

PS. Δεν είναι απαραίτητο όλα τα πετάλια,να συνεργάζονται και να ταιριάζουν το ίδιο καλά με όλους τους ενισχυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ! εννοείται τα eq είναι για να φέρνεις ότι θες στα μέτρα σου. απλά ένας ενισχυτής που έχει πολλά πρίμα ότι και να του κάνεις εκτός αν τα κόψεις όλα σχεδόν θεωρείται ότι ξύνει σχετικά με τους άλλους! αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να πάρεις και αποτέλεσμα που δεν ξύνει! απλά συγκριτικά με τους άλλους θέλει περισσότερο tweaking.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά ένας ενισχυτής που έχει πολλά πρίμα ότι και να του κάνεις εκτός αν τα κόψεις όλα σχεδόν θεωρείται ότι ξύνει σχετικά με τους άλλους!

 

Σύμφωνοι, μόνο που ο Jazz Chorus κατα την άποψή μου δεν ανήκει στην κατηγορία των πρίμων ενισχυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου