Προς το περιεχόμενο

Αλέξια: Άλλη φορά να προσέχω πριν μιλήσω


ohhai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως, στην Ελλάδα έχουμε συνηθίσει σε jazz τραγουδίστριες με ΑΨΟΓΗ προφορά, τόσο καλή ώστε να κλείνεις τα μάτια και να νομίζεις ότι βρίσκεσαι στο Harlem ή -άντε- στο Bronx. Οπότε οι μικροατέλειες στην προφορά της Αλέξιας ενοχλούν ιδιαίτερα...

 

  Τωρα το λες αοβαρα αυτο,ή μου τη λες λιγακι? να υποθεσω το δευτερο.... ;D

 

Ρε συ spy, δεν εχει σημασια αν και οι υπολοιπες τζαζ τραγουδιστριες κανουν χοντραδες στην προφορα. Σημασια εχει οτι αυτη για την οποια μιλαμε τις κανει.Ναι, δεν αρνουμαι οτι της κανω αυστηρη κριτικη. Οχι ομως κακοπροαιρετη. Απλα ενω φωνητικα - απο τεχνικη και γκρουβαρισμα -το τζαζ στοιχειο το εχει αρκετα, της τα χαλαει αυτο.Στα δικα μου τα αυτια δηλαδη....Ενω μου αρεσαν τα βιντεο στη αρχη του thread, δεν μπορω να το ευχαριστηθω οσο θα ηθελα ακριβως γι αυτο το λογο.

 

  Εξαλλου σε αντιθεση με την τεχνικη των αλλων μουσικων οργανων,το τραγουδι ειναι συνδιασμος παιξιματος οργανου - της φωνης - με τεχνικες απαιτησεις αλλα ταυτοχρονα και απαγγελια προφορικου λογου σε καποια γλωσσα. Αν λοιπον επιλεξουμε να ειμαστε πολυ αυστηροι - και σε τοσο απαιτητικο ειδος το δικαιουμαστε - ενας ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟΣ τραγουδιστης δεν θα πρεπει να τραγουδαει σε μια γλωσσα την οποια δεν κατεχει αψογα.

 

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

   Τωρα το λες αοβαρα αυτο,ή μου τη λες λιγακι? να υποθεσω το δευτερο.... ;D

 

Ρε συ spy, δεν εχει σημασια αν και οι υπολοιπες τζαζ τραγουδιστριες κανουν χοντραδες στην προφορα. Σημασια εχει οτι αυτη για την οποια μιλαμε τις κανει.Ναι, δεν αρνουμαι οτι της κανω αυστηρη κριτικη. Οχι ομως κακοπροαιρετη. Απλα ενω φωνητικα - απο τεχνικη και γκρουβαρισμα -το τζαζ στοιχειο το εχει αρκετα, της τα χαλαει αυτο.Στα δικα μου τα αυτια δηλαδη....Ενω μου αρεσαν τα βιντεο στη αρχη του thread, δεν μπορω να το ευχαριστηθω οσο θα ηθελα ακριβως γι αυτο το λογο.

 

  Εξαλλου σε αντιθεση με την τεχνικη των αλλων μουσικων οργανων,το τραγουδι ειναι συνδιασμος παιξιματος οργανου - της φωνης - με τεχνικες απαιτησεις αλλα ταυτοχρονα και απαγγελια προφορικου λογου σε καποια γλωσσα. Αν λοιπον επιλεξουμε να ειμαστε πολυ αυστηροι - και σε τοσο απαιτητικο ειδος το δικαιουμαστε - ενας ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟΣ τραγουδιστης δεν θα πρεπει να τραγουδαει σε μια γλωσσα την οποια δεν κατεχει αψογα.

 

 

 

Πάντως Κύπρια και να μην το κατέχει στα Αγγλικά μου κάνει μεγάλη εντύπωση  ;D

 

η προφορά πάντως στη τζαζ δεν είναι τόσο σημαντική κατα τη δική μου άποψη. έχω ακούσει αρκετές τζαζ μπάντες απο Γαλλία, Γερμανία που έπαιζαν πολύ καλά. Η προφορά δεν με χάλασε καθόλου  :)

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα τότε τραγούδια της αξιοπρεπέστατα ήταν σε σύγκριση με τη σημερινή φτήνια την οποία παραδεχόμαστε επικαλούμενοι τους νόμους της αγοράς.

 

Χωρίς να διαβάσω ακόμα τα παρακάτω μηνύματα, πετάγομαι για να πω πόσο συμφωνώ με το παραπάνω.

 

Επίσης, έχοντας ζήσει εκείνη την εποχή, θα ήθελα να πω ότι και η τότε ποπ παρουσία της ποιοτική ήταν. Επιτέλους, οτιδήποτε ποπ δεν πρέπει να πετιέται στο πυρ το εξώτερον ως μη ποιοτικό.

 

Όσον αφορά την υποτιθέμενη κακή προφορά της, συγγνώμη, αλλά μου φαίνεται τελείως σουρρεαλιστική ή όλη κριτική.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως Κύπρια και να μην το κατέχει στα Αγγλικά μου κάνει μεγάλη εντύπωση 

 

Στο NYU ειχα εναν Αιγυπτιο καθηγητη που μιλουσε ισως τα καλυτερα Αγγλικα που εχω ακουσει στη ζωη μου...η προφορα του ηταν χαλια ομως,η γνωση μιας γλωσσας δεν εχει σχεση με την προφορα της και φυσικα ειναι αδυνατον καποιος που δεν εχει την Αγγλικη γλωσσα ως μητρικη να την μιλησει με 100% "σωστη" προφορα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με παρόμοιο σκεπτικό μπορώ να επιχειρηματολογήσω ότι η αρνητική/αδιάφορη εντύπωση που προκαλούν σε κάποιους οι φωνητικές και ερμηνευτικές ικανότητες της Αλέξιας έχει να κάνει περισσότερο με τις επιλογές που έκανε στο παρελθόν και όχι με τις ικανότητες αυτές καθεαυτές.

Μάλλον ισχύουν εν μέρει και τα δύο. So what?

  Το θέμα με καλλιτέχνες που έχουν καταγραφεί στο υποσυνείδητό μας κάτω από μια συγκεκριμένη ταμπέλα και προσπαθήσουν, στη συνέχεια, να αλλάξουν ρότα είναι, πως δε μπορεί να τους γίνει,όσο το δυνατό λιγότερο, υποκειμενική(μια και αντικειμενική δεν υφίσταται) κριτική.Πάντα θα κερδίζουν ή θα χάνουν πόντους σε σχέση με το παρελθόν τους.

  θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε τη γνώμη της μουσικής κοινότητας για την Αλέξια,αν αυτή ήταν πρωτοεμφανιζόμενη καλλιτέχνις.Αλλά,δυστυχώς,αυτό δε μπορεί να συμβεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι αδυνατον καποιος που δεν εχει την Αγγλικη γλωσσα ως μητρικη να την μιλησει με 100% "σωστη" προφορα.

Ειδικά όταν υπάρχουν (στη συγκεκριμένη γλώσσα) καμμιά 200αριά προφoρές με μεγάλες διαφορές........ ;)

 

Πάλι μου έρχεται στο μυαλό η κραυγή απελπισίας της Whoοpi Goldberg στην ταινία Jumping Jack Flash όταν προσπαθεί να "αποκωδικοποιήσει" τι λέει ο Jagger στο ομόνυμο τραγούδι:"Speak English, Mick !!!"  ;D

 

ενας ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟΣ τραγουδιστης δεν θα πρεπει να τραγουδαει σε μια γλωσσα την οποια δεν κατεχει αψογα.

Πιστεύεις ότι οι τραγουδιστές της όπερας ότι δεν είναι απαιτητικοί;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως.

 

(για αυτο και εβαλα τη λεξη "σωστη" μεσα σε ομοιωματικα)

 

Επειδη εχω ζησει χρονια στην Αμερικη & ως εκ τουτου εχω ακουσει.....ολες τις προφορες της αγγλικης γλωσσας που υαπρχουν... ;D (απο 100% Λονδρεζικη  μεχρι 100% Τεξανη... ;D)  η "επιρροη" της μητρικης γλωσσας των μεταναστων φαινεται ακομα και σε μεταναστες...3ης γενιας.... ;D..ποσο μαλλον σε ανθρωπους που δεν ζουν σε μια χωρα που η καθομιλουμενη ειναι η αγγλικη....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(για αυτο και εβαλα τη λεξη "σωστη" μεσα σε ομοιωματικα)

 

Που την έβαλες;  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Καλά της έκανες της ρουφιάνας, που ήθελε να γυρνάει ελεύθερη γύρω-γύρω....

 

On Topic:

 

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς πρεσβεύει αυτή η γραμμή επιχειρημάτων που ανέπτυξε κυρίως ο spy, δηλ. ότι "δεν υπήρχαν τζαζ κλαμπ" κλπ.

 

Άμα ρωτήσεις ένα πιτσιρικά "τι θα γίνεις άμα μεγαλώσεις" θα σου πει μερικές φορές "αστροναύτης". Περίπου στα 15 συνειδητοποιεί ότι αυτή η πιθανότητα δεν υπάρχει στην Ελλάδα, και τελειώνει εκεί το θέμα. Για φαντάσου, στα 25 του, να επιμένει ότι θέλει να γίνει αστροναύτης, και μάλιστα επειδή θα εξακολουθήσει να είναι μη-εφικτό να ισχυρίζεται ότι ως εναλλακτική λύση θα κάνει τον...πυροσβέστη φορώντας στολή πυροσβέστη στο "κάθε μέρα παντού"...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαγωγικά μαμω το ΑΛΤΣΧΑΪΜΕΡ μου μαμω..... >:( ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς πρεσβεύει αυτή η γραμμή επιχειρημάτων που ανέπτυξε κυρίως ο spy, δηλ. ότι "δεν υπήρχαν τζαζ κλαμπ" κλπ.

 

Άμα ρωτήσεις ένα πιτσιρικά "τι θα γίνεις άμα μεγαλώσεις" θα σου πει μερικές φορές "αστροναύτης". Περίπου στα 15 συνειδητοποιεί ότι αυτή η πιθανότητα δεν υπάρχει στην Ελλάδα, και τελειώνει εκεί το θέμα. Για φαντάσου, στα 25 του, να επιμένει ότι θέλει να γίνει αστροναύτης, και μάλιστα επειδή θα εξακολουθήσει να είναι μη-εφικτό να ισχυρίζεται ότι ως εναλλακτική λύση θα κάνει τον...πυροσβέστη φορώντας στολή πυροσβέστη στο "κάθε μέρα παντού"...

Ωραία, θα σου εξηγήσω. Εννοώ ότι μια 23χρονη που ήρθε στην Ελλάδα για ΠΡΩΤΗ φορά μπορεί να μην είχε καλή εποπτεία του πράγματος και να είναι επιρρεπής σε κακούς συμβούλους και λάθος επιλογές (εδώ το παθαίνουν άτομα που έχουν ζήσει όλη τη ζωή τους στην Ελλάδα). Αλλά ακόμη και αν γνώριζε την κατάσταση από τα 10 της, δεν είναι κατακριτέο το ότι τόλμησε να σπουδάσει jazz στο Berklee παρότι ήξερε ότι οι πιθανότητες να κάνει καριέρα ως τραγουδίστρια jazz σε Ελλάδα/Κύπρο ήταν ελάχιστες.

 

Φυσικά, υπήρχαν και εναλλακτικές λύσεις, π.χ. να δουλεύει σε τράπεζα το πρωί, να κάνει ιδιαίτερα τα απογεύματα και κάθε δεύτερο Σάββατο (ίσως) να συμμετέχει ως guest vocalist σε κάποια μπάντα με κοινό 20 ατόμων. Δεν το έκανε, τι να κάνουμε τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου