Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για την αναγνώριση ενισχυτη.


Stinky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα φιλαρακι, μου λεει εδω και μερες για εναν ενισχυτη που εχει μπας και ξερω τι ειναι, αλλα οσο και αν ψαξαμε δεν βρικαμε κατι.

Τον ενισχυτη τον ειχε αγορασει απο εναν δασκαλο του γερο λαουτιερη πριν χρονια, και συμφωνα με τα λεγομενα του ειναι κατασκευασμενος την δεκαετια του 70.

 

Σιγουρα εχει λαμπες μεσα. Ειναι κεφαλη, γιατι εχει και ξεχωριστη καμπινα.

Το περιεργο ειναι ομως οτι το κεφαλι εχει 4 υποδοχες για οργανα κατι που δεν εχω ξανακουσει. Η μια αναγραφει guitar πανω, η αλλη violin και οι αλλες 2 δεν φαινετε τι γραφουν γιατι εχει ξεθωριασει.

 

Πανω απο καθε τετοια υποδοχη εχει το eq της.

 

Η ολη κατασκευη ειναι μεταλικη.

 

Ξερω οτι θα βοηθουσε μια φωτογραφια, αλλα προς το παρον δεν εχω...

Απο την περιγραφη παει καπου ο νους σας? Μηπως ειναι κανενας hi fi ?

 

Ευχαριστω

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

δίνεις πολύ λίγα στοιχεία και καθόλου φωτογραφίες για να λάβεις απαντηση...

πάντως το να υπάρχουν πολλές είσοδοι και μάλιστα για διαφορετικού τύπου όργανα, δεν είναι ανήκουστο (αν και μη συνηθισμένο), βλέπε farfisa, ampeg

Βάλε φώτος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτογραφιες δεν εχω προς το παρον γιατι και οι 2 υπηρετουμε εκτος πολεως.

Του εδειξα εναν farfisa και μου ειπε οτι η αρχιτεκτονικη του μοιαζει παρα πολυ με αυτον

amplivox2hap.jpg

 

Ρωταω γιατι θελει να τον ξεφωρτωθει οσο οσο, οποτε αν ειναι κατι καλο να μην παει χαμενη η ευκαιρια

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο farfisa που έβαλες έχει αυτό που σου είπα, πολλές εισόδους (με ξεχωριστές ρυθμίσεις).

Δεν μπορούμε να ξέρουμε φυσικά αν είναι farfisa ο ενισχυτής του φίλου σου, αλλά προσωπικά τους βρίσκω υπέροχους ηχητικά (τους λίγους που έχω ακούσει).

Τι να πω, μπορεί να είναι οτιδήποτε, αξιολόγηση και κοστολόγηση μόνο με σαφείς πληροφορίες και κυρίως με το σημαντικότερο (που δεν ξέρουμε!) πως παίζει!!!

Όποτε μπορέσεις βάλε φώτος και πιστευω πως όλο και κάποιος θα βρεθεί να σε διαφωτίσει

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θα ηθελα ειναι να μαθω αν απο τα παραπανω μπορουμε να καταλαβουμε αν ειναι ενισχυτης κιθαρας η κατι αλλο οποτε να μην συνεχισω το ψαξιμο.

 

Απλα αποτι μου πε το παιδι, σε αυτους πετουσαν πανω 4 οργανα και βγαζαν κρητικα γλεντια.

 

Δεν εχει και αυτος ιδεα για να βοηθησει να καταλαβω

Αφου οταν τον ρωτησα αν ξερει ποσα βατ ειναι μου λεει "βγαζει ανετα πανηγυρι 500 νοματεους"  ;D

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα στοιχεία που δίνεις δεν μπορούμε να ξέρουμε αν είναι ενισχυτής κιθάρας.

Η πιο απλή λύση είναι να βάλεις πάνω του κιθάρα! έτσι απλά θα ακουστεί αν είναι hi fi ή ενισχυτής κιθάρας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θα ηθελα ειναι να μαθω αν απο τα παραπανω μπορουμε να καταλαβουμε αν ειναι ενισχυτης κιθαρας η κατι αλλο οποτε να μην συνεχισω το ψαξιμο.

 

Απλα αποτι μου πε το παιδι, σε αυτους πετουσαν πανω 4 οργανα και βγαζαν κρητικα γλεντια.

 

Δεν εχει και αυτος ιδεα για να βοηθησει να καταλαβω

Αφου οταν τον ρωτησα αν ξερει ποσα βατ ειναι μου λεει "βγαζει ανετα πανηγυρι 500 νοματεους"  ;D

 

Ενισχυτή κιθάρας με την έννοια ότι θα έχει κανάλια , εφφε κλπ μόνο για κιθάρα δεν είναι αλλά σίγουρα θα έχει ένα καλό καθαρό κανάλι σχεδιασμένο και για κιθάρα (στο guitar input).

Πρακτικά είναι ένας αυτοενισχυόμενος μίκτης του 70 με λυχνίες

 

Από ισχύ, αν υποθέσουμε ότι είναι 500 οι νοματέοι, και καθένας ακούει (σε dB) ικανοποιητικά στο 0.1W , τότε η ολική ισχύς εξόδου θα είναι περίπου

500 Χ 0.1= 50W rms ... ;D

 

Πέρα από την πλάκα, από 40 έως 100W θα πρέπει να είναι αφού έβγαζε και live

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δές το όσο όσο πόσο είναι ακριβώς....

 

Tα λογια του ηταν "αν τον θες παρτον αλλιως θα τον πεταξω"

 

Θα μου πεις αφου ειναι τζαμπα γιατι να μην τον παρεις. Και η απαντηση ειναι οτι αν εχει το μεγαθος ντουλαπας και μου ειναι αχρειαστος τι να τον κανω?

Εχω και μια σχετικη ελειψη χωρου οποτε μονο για να μαζευω σαβουρα δεν ειμαι...

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου