Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για την αναγνώριση ενισχυτη.


Stinky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ενισχυτή κιθάρας με την έννοια ότι θα έχει κανάλια , εφφε κλπ μόνο για κιθάρα δεν είναι αλλά σίγουρα θα έχει ένα καλό καθαρό κανάλι σχεδιασμένο και για κιθάρα (στο guitar input).

Πρακτικά είναι ένας αυτοενισχυόμενος μίκτης του 70 με λυχνίες

 

Aν υποθεσουμε οτι τον περνω, και στο μελλον αγορασω μια τελε, θα εχω το πολυποθητο τουανγκ ;D ;D

 

Περα απο την πλακα, δεν καταλαβα και πολλα απο αυτα που ειπες, καθοτι ασχετος, αλλα υποθετω οτι σαν πλατφορμα ενα καλο καθαρο καναλι, μπορω να τον φερω στα μετρα μου με τα καταλληλα πεταλακια ε?

Θελω να πω δεν ειναι κατι αοσμο και αηχο

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν υποθεσουμε οτι τον περνω, και στο μελλον αγορασω μια τελε, θα εχω το πολυποθητο τουανγκ ;D ;D

 

Περα απο την πλακα, δεν καταλαβα και πολλα απο αυτα που ειπες, καθοτι ασχετος, αλλα υποθετω οτι σαν πλατφορμα ενα καλο καθαρο καναλι, μπορω να τον φερω στα μετρα μου με τα καταλληλα πεταλακια ε?

Θελω να πω δεν ειναι κατι αοσμο και αηχο

 

άοσμο?...

Ναι, εννοώ ότι θα έχει ένα καθαρό κανάλι για κιθάρα με eq. Αλλά μπορείς να πειραματιστείς βαζοντας την κιθάρα και στις άλλες εισόδους του. Με πεταλάκια φτιάχνεις ο,τι ήχο θέλεις και μάλιστα δε θα έχεις τζιτζικίσματα σε τέτοιο μηχάνημα(κυρίως επειδή είναι λαμπάτο και 70s που δεν έδιναν πολύ σημασία στις πρίμες όπως στα μετέπειτα hi-fi).

Είχα βάλει κάποτε το boss metal zone σε μικρό λαμπάτο των 70ς και ήταν πολύ καλύτερη η παραμόρφωση από ό,τι ακούγεται σε σύγχρονους solid state και 5w λαμπάτους amps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα επαναφερω λιγο το θεμα. Παρακατω εχω μια φωτογραφια του ενισχυτη. Οποιος μπορει να με βοηθησει ευπροσδεκτος.

 

Δεν εχει τυχει να δω κατι παρομοιο.

188025412_0096.thumb.jpg.ddff695d82c5d2f3bbadb702fd4ca1b8.jpg

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σπάνιος organ amp(ενισχυτής για παλιό αρμόνιο και κιθάρα).

Mια χαρά είναι πάντως, αν δουλεύουν όλα θα είσαι jet. Εχει EQ, tremolo & reverb effects, 4 εισόδους, treble boost, bass boost, με ένα overdrive pedal μπροστά ως δεύτερο κανάλι θα είναι μια χαρά. Και all tube, τι άλλο θες?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστε organ amp ε? Δεν το χω ξανακουσει, αλλα σε κεφαλη δεν φερνει καθολου. Σαν ενισχυτης ηχοσυστηματος μοιαζει περισσοτερο. Το επισης περιεργο ειναι οτι δεν αναφερει πουθενα μαρκα. Ουτε ενα στοιχειο...

 

Εχει και μια καμπινα που γραφει πανω Mac. 2Χ12 πρεπει να ναι αποτι μου πε. Υποθετω ειναι η μαρκα της. Ουτε αυτο το εχω ξανακουσει...

 

Kαι μια φωτογραφια απο την πισω πλευρα του. Σε κακη κατασταση

1717280770_0099.thumb.jpg.fe5b42c421339a02587df4c06ee45f6d.jpg

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστε organ amp ε? Δεν το χω ξανακουσει, αλλα σε κεφαλη δεν φερνει καθολου. Σαν ενισχυτης ηχοσυστηματος μοιαζει περισσοτερο. Το επισης περιεργο ειναι οτι δεν αναφερει πουθενα μαρκα. Ουτε ενα στοιχειο...

 

Εχει και μια καμπινα που γραφει πανω Mac. 2Χ12 πρεπει να ναι αποτι μου πε. Υποθετω ειναι η μαρκα της. Ουτε αυτο το εχω ξανακουσει...

 

Kαι μια φωτογραφια απο την πισω πλευρα του. Σε κακη κατασταση

 

Το rear panel θέλει οπωσδήποτε τρίψιμο και πέρασμα με αντισκωριακό... Κατά τ΄άλλα πρέπει να υπολογίσεις ό,τι μπορεί να χρειαστεί και κάποια συντήρηση ο ενισχυτής. Για παράδειγμα, σε vintage ενισχυτές(π.χ. fender bassman), μπορεί κάποιοι πυκνωτές να έχουν ταλαιπωρηθεί και να θέλουν αλλαγή, επίσης, οι μονώσεις των καλωδίων θέλουν οπωσδήποτε έλεγχο και για λόγους ασφαλείας. Τα pots, κλασσικά, μπορεί να θέλουν λίγο φύσημα και πέρασμα με contact cleaner. Δεν κοστίζουν πάρα πολύ αλλά υπολόγισέ τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον μηχάνημα.... απο τα λίγα που φαίνονται το βρίσκω απίθανο να είναι σε κατασταση plug and play, αλλά κάτι μου λέει πως θα είναι σουπερ αν συντηρηθεί!

Θα κάνω μια μαντεψιά πως έχει κάποια σχέση με την Ιταλία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες θα το ξεκινησω το προτζεκτ.

Απολυομαι σε κανα μηνακι, και μεχρι να επανελθω σε γοργους ρυθμους θα ασχοληθω με αυτο.

 

Λες θα φυγει η σκουρια με τριψιμο? Γιατι το κοβω λιγακι δυσκολο.

 

Οσον αφορα την μαντεψια, μαλλον θα παραμεινει μαντεψια καθως δεν αναφερει απολυτως τιποτα το εργαλειο πανω.

 

Παντως ειναι ετοιμο να παιξει. Το πως θα παιξει ειναι ενα θεμα. Εβαλε το φιλαρακι πανω το λαουτο του και παιζει κανονικα αποτι μου λεει...

 

Y.Γ. Ρε λες να το περασω κανα snakeskin tolex?  ;D

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

good find! που λενε οι γνωστοι

 

 

εννοειται οτι αν ειναι να τριψεις σασι κλπ θα βγαλεις το "ηλεκτρονικο" κομματι απο μεσα.

 

αν ειναι λαμπατο οπως λες, λογικα θα εχει ηλεκτρολυτικους πυκνωτες που λογω ηλικιας ειναι πολυ πιθανο να ειναι σε κακη κατασταση.

 

προχωρα προσεκτικα και αν δεν ξερεις τι κανεις καλυτερα βρες καποιον που ξερει.

θα μπορουσα βεβαια να σε απαλαξω απο αυτο το βαρος, αν ηθελες...  ;D  ;D

 

ειναι παλιο μηχανημα και θελει προσοχη.

 

ευγε και παλι και καλος πολιτης

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου