Προς το περιεχόμενο

Πόσοι ξεκίνησαν με διαφορετικό όργανο;


Abraxas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ερώτημα είναι απλό: παίζετε τώρα κιθάρα, μπάσσο πλήκτρα... ποιο ήταν όμως το όργανο με το οποίο ξεκινησατε να ασχολείστε με τη μουσική; Πόσοι ξεκίνησαν με κάτι άλλο και στην πορεία άλλαξαν; Και τι τους έκανε να αλλάξουν προτιμήσεις;

 

Για να αρχίσω πρώτος, ξεκίνησα πριν... δεν θέλω να θυμάμαι πόσα χρόνια, με ακκορντεόν... Όπως και κάποιος άλλος... ατάλαντος και σχετικά άγνωστος συνάδελφος :P, μερικοί μπορεί να τον γνωρίζετε... :wink: :lol: :lol:

 

Δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς τι με έκανε να στραφώ στην κιθάρα, με μια ακουστική της πλάκας, 2 περίπου χρόνια μετά, εκτός φυσικά του ότι ήθελα να παίζω την μουσική που μου άρεσε και αυτή δεν παιζόταν πολύ άνετα με ακκορντεόν... 8)

 

Ωστόσο το πρώτο μου όργανο με βοήθησε αρκετά σε θεωρητικό επίπεδο και ποτέ δεν έμεινα πολύ μακριά από τα πλήκτρα, αλλά σε τελείως περιστασιακή και 'συμπληρωματική' βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξέρω αν πιάνεται αυτό που θα πω, αλλά εγώ ξεκίνησα με ... μελόντικα!!!

Μετά με φυσαρμόνικα και μετά συνέχισα με κιθάρα. :D

 

Και στα 3 αυτοδίδακτος... :roll: :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν πιάνεται αυτό που θα πω' date=' αλλά εγώ ξεκίνησα με ... μελόντικα!!!

Μετά με φυσαρμόνικα και μετά συνέχησα με κιθάρα.

 

Και στα 3 αυτοδίδακτος... :roll: :roll:[/quote']

 

Αν εννοείς μελλόντικα στα πλαίσια της σχολικής μουσικής εκπαίδευσης, όχι δεν πιάνεται... sorry mate! :wink:

 

Εννοώ όργανο που να ξεκίνησε κάποιος σοβαρά και με δική του πρωτοβουλία να μαθαίνει, πιθανώς η αρμόνικα για σένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνος μου...

Ήταν το μόνο διαθέσιμο όργανο που υπήρχε στο σπίτι! Είχα τόση δίψα να παίξω μουσική που και αυτό μου έκανε!!!

 

Πρώτο τραγούδι που έμαθα: τα πρωτοχρονιάτικα κάλαντα!! :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτο "οργανο" μελοντικα πρωτο κοματι: El condor pasa

Μετα φυσαρμονικα, επεζα αρκετα καλα, αποφασισα να την συνδιασω με κιθαρα για να παιζω σαν τον Dylan, Ετσι 2-3 χρονια αυτοδιδακτος στην κιθαρα εως που το γυρισα στην κλασικη και στα ωδεια εως το τέλος.

Τωρα σκαλιζω το πιανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτο οργανο: κλασσικο πιανο the full monty (δηλ. ολη η ταλαιπωρια: ωδεια,πτυχια & πολυς χαμενος χρόνος)

 

Δευτερο όργανο:ντραμς (βγαλαμε & μπολικα λεφτα με δαυτα :lol: στα σκυλάδικα της Ν.Υορκης οταν η θέση του αρμονιστα ηταν κατειλημένη :D )

 

Τριτο & καλύτερο:κιθάρα,αφου δεν μπορουσα να βρω κιθαρίστα που να παιζει ακριβως οπως θέλω :lol:

 

Τωρα τελευταία εγινα και τραγουδίαρης (ας όψεται η ανάγκη.. :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αρχίσω πρώτος' date=' ξεκίνησα πριν... δεν θέλω να θυμάμαι πόσα χρόνια, με ακκορντεόν... Όπως και κάποιος άλλος... ατάλαντος και σχετικά άγνωστος συνάδελφος :P, μερικοί μπορεί να τον γνωρίζετε... :wink: :lol: :lol:

 

Δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς τι με έκανε να στραφώ στην κιθάρα, [/quote']

 

Κάατι μας ενώνει οφείλω να ομολογήσω. 12 χρόνια ακορντεόν και από την 1η Γυμνασίου άρχισα να παίζω κιθάρα παράλληλα με το ακορντεόν (στην κιθάρα αυτοδίδακτος μέχρι και σήμερα στα 34 μου). Το 1990 ξεκίνησα και πιάνο μέχρι το 2004 που πήρα κι εγώ το πτυχίο μου (ούτε σκέψη για δίπλωμα, μπρρρρρρρ).

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1o ντράμς, ας είναι καλά ένα αρχαίο σετ από πανηγήρια στο υπόγειο της γιαγιάς στο χωριό!

 

Μετά ήρθε και η κιθάρα, αλλά και το μπάσο ταυτόχρονα με το δεύτερο τα κερδίζει έδαφος κατά κράτος!

Βέβαια τώρα τελευταία το έχω παρατήσει λίγο, έχουμε χαθεί με την μπάντα, και ασχολούμε περισσότερο με κιθάρα και πιάνο. Φταίει και λίγο η rockinger γι αυτό :lol:

 

Αυτό με τα ωδεία και το πιάνο το είχα περάσει κι εγώ σε πάρα πολύ μικρή ηλικία για 3 χρόνια αλλά πραγματικά δεν μου έχει μείνει τίποτα πιθανώς επειδή το έκανα με το ζόρι τότε, εκτός βέβαια από μερικά flashback που τρώω όταν κάθομαι στο πιάνο

 

Υπήρξα και τραγουδιάρης αλλά δεν θέλω να το θυμάμε :oops: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάατι μας ενώνει οφείλω να ομολογήσω. 12 χρόνια ακορντεόν και από την 1η Γυμνασίου άρχισα να παίζω κιθάρα παράλληλα με το ακορντεόν (στην κιθάρα αυτοδίδακτος μέχρι και σήμερα στα 34 μου). Το 1990 ξεκίνησα και πιάνο μέχρι το 2004 που πήρα κι εγώ το πτυχίο μου (ούτε σκέψη για δίπλωμα' date=' μπρρρρρρρ).[/quote']

 

Κάτι μας ενώνει και με εκείνον τον ατάλαντο... Στήβι Μπάι, Γκάι, Βάι, κάπως έτσι λέγεται... :lol:

 

Αλήθεια βλέπω ότι οι περισσότεροι ξεκίνησαν 'επίσημα' με κάποιο όργανο και συνέχισαν ως αυτοδίδακτοι με αυτό που έγινε το βασικό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1o oργανο:πιανο. το ξεκινησα στην πρωτη δημοτικου και το σταματησα στην τριτη γυμνασιου. περασα απο ωδεια, ιδιαιτερα και τελικα το σταματησα διοτι σιχαινομουν τοτε την κλασσικη μουσικη(θελέι αλλες ηλικιες για να αντιληφθεις την ποιοτητα της κλασσικης).

 

2o οργανο:κιθαρα. ξεκινησα μονος μου, και ημουν αναγκασμενος (καθοτι αριστεριχειρας)να παιζω στην κλασσικη κιθαρα της αδερφης μου,που ηταν για δεξιοχειρες(τελικα ετσι εμαθα βεβαια..). κατα την διαρκεια των πανελληνιων, οπου ειχα αποκτησει την πρωτη μου ηλεκτρικη, εκανα καποια ιδιαιτερα,πολυ βασικα για να μαθω να "πιανω" την κιθαρα", και εκτοτε γρατζουναω ανελλειπως τις κιθαρες μου, σκεπτομενος τι ωραια που θα ηταν αν καποια στιγμη εξελισσομουν και τελικα μαθαινα λιγη μουσικη... :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου