Προς το περιεχόμενο

Πόσοι ξεκίνησαν με διαφορετικό όργανο;


Abraxas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξεκινησα με πιανο και ειμαι τυχερος που ολη η σαπια κλσσικη παιδεια με τον απαισιο τροπο ποθ την διδασκαν δεν με εκανε να μισησω την μουσικη και να τα παρατησω.......εκτοτε το γυρισα στη κιθαρα......εμεινε ομως η απεχθεια για τους καθε λογης καθηγητες.............αυτοδιδακτος is the way to do it

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ξεκινησα με πιανο και ειμαι τυχερος που ολη η σαπια κλσσικη παιδεια με τον απαισιο τροπο ποθ την διδασκαν δεν με εκανε να μισησω την μουσικη και να τα παρατησω.......εκτοτε το γυρισα στη κιθαρα......εμεινε ομως η απεχθεια για τους καθε λογης καθηγητες.............αυτοδιδακτος is the way to do it

 

 

 

αυτοδιδακτος is the way to do it..μονο αν ο καθηγητης σου ειναι για τον λουτσο και δεν σε εμπνεει... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα με μια κλασσική κιθάρα 3/4 μιας εξαδέρφης μου το 1988 καλοκαίρι, προπαθόντας να μάθω πως διάολο παίζει το smoke on the water & highway star & child in time ο κ.κ. Blackmore, το 1989 πήρα την πρώτη μου ηλεκτιρκή Melody strat type neck & bridge single coils, και καπάκι στο τέλος της ίδιας χρονιάς την Squier Japan που την κράτησα και ως το 2003.

Ξεκίνησα να γραφτώ το 1989 σε ωδείο για να μάθω ηλ. κιθάρα, οι απαντήσεις πολλές και ποικίλες με τον ίδιο παρανομαστή! Θα μάθεις ΚΛΑΣΣΙΚΗ κιθάρα έλεγαν όλοι για να κατανοήσεις το εξάχορδο και κατόπιν θα προχωρήσεις στην ηλεκτρική.... σε ερώτηση μου πόσο θα μας πάρει να ακουμπήσω ηλεκτρική (ανυπόμονος 17χρονος χεχε) η απάντηση ήταν 4-5 χρόνια minimum

Φυσικά αυτά τα 2-3 ωδεία στην περιοχή μου ούτε που τα ξαναείδα ή πέρασα απ' έξω. Όταν τους έλεγα δηλαδή για ηλ. κιθάρα με κοίταζαν σαν αρειανό που δεν ενδιαφέρεται να μάθει ΜΟΥΣΙΚΗ.

Έτσι έμαθα μαναχός μ :cry: με την βοήθεια και την ανταλλαγή ΄"απόψεων" βιβλίων, ταμπλατούρων, με τα φιλαράκια από τις παιδικές μας τότε μπάντες.

Ένα φεγγάρι έπαιξα λίγο μπάσσο στην πρώτη μου μπάντα λόγω συνωστισμου κιθαριστών τότε :lol: :lol: :lol: αλλά κατάλαβα ότι δεν θα μου ταίριαζε να μάθω μπασάκι. αυτά!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεταρτη δημοτικου ειχα ερωτευτει μια κοκκινη ηλεκτρικη σε μαγαζι στην αθηνα και επειδη καποια ασχετη φιλη της μητερας μου ειπε οτι πρεπει να ξερει κλασματα το παιδι για να μαθει κιθαρα δεν μου την πηρε και με απωθησε απο το οργανο μεχρι υποτιθεται να μαθω στο σχολειο κλασματα,εντελως πορωτικα ομως ετσι για να γουσταρω πεμπτη δημοτικου πηρα ξηλα κοντρα πλακε και ειχα φτιαξει και καλα μια με ζωγραφισμενα ταστα χορδες με μπλε στιλο και τετοια και εκανα οτι επαιζα για αρκετο καιρο παρεα με μια παλιο κασσετα με ροκ εποχης.αντε γεια κατασταση... η πρωτη πρωτη επαφη ηταν με μια κλασσικη του ξαδερφου μου που επαιζα οταν πηγαινα στο σπιτι του αλλα επειδη ηταν πολυ ατακτος γενικοτερα του την εσπασε συντομα η μανα του στο κεφαλι απο τα νευρα της,κρατησε λιγο η χαρα και εκει...μετα δευτερα γυμνασιου μου δανεισε μια ο κολλητος μου οι οποια ειχε χορδες ηλεκτρικης και που την ειχε βαψει με σπρει και αρχισα και επαιζα πανω σε αυτη μετα στο λυκειο εκανα καποια μαθηματα κλασσικης αλλα επειδη το εβρισκα βαρετο αποφασισα να παρω ηλεκτρικη ψηνωντας πολυ τον father, να μαθω για αρχη μονος μου και μετα ιδιαιτερα και ετσι ξεκινησα και συνεχιζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 16 περίπου ξεκίνησα ντραμς. Γράφτηκα κρυφά σε ωδείο. Όταν το έμαθαν οι δικοί μου.................................μου αγόρασαν τύμπανα!!!

Κάναμε παράλληλα τη 1η θεωρία της μουσικής αλλά... δύσκολη η Α-Β. Με τις νότες στα τύμπανα πήγαινα καλλίτερα. Σταμάτησα πριν μάθω prima-vista. Στρατός κ.λ.π. Διακοπή και προσπάθεια για ακουστική κιθάρα, ιδιαίτερα στο σπίτι. Μα να ζητάει και λεφτά ο δάσκαλος; Α-ΠΑ-ΠΑ. Οικονομικές δυσκολίες και κάτι άλλα την παράτησα και ξανά τύμπανα. Τουλάχιστον συνενοούμαι με το μπασίστα κυρίως αλλά και με τα άλλα μέλη αρκετά καλά.

Φυσικά μετά από τόσα χρόνια δεν πηγαίνω ωδείο.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ετών το πολύ κάποιος μου έκανε δώρο αρμονιάκι casio.Mεγάλο κάψιμο.Μια θεία μου που κάτι ήξερε μου έμαθε τις νότες.Με blanco πάνω στο κλαβιέ και από πάνω με στυλό:ΝΤΟ,ΡΕ,κλπ.Δεν με πήγαν ωδείο...

 

3η Γυμνασίου είδα έναν φίλο να παίζει το "the man who sold the world" σε ακουστική και είπα οτι μάλλον μπορώ κι εγώ...και μου πήρε καιρό να καταλάβω οτι μπορούσα :lol:

 

Το κομπλεξ για το πιάνο θα παραμείνει για ΠΑΝΤΑ :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

πρωτο οργανο δεν θημαμε τι ηλικια ακριβος καπου στην 6η δημοτικου ηταν η τρομπετα....με ενα καθικι καθηγητη σε ενα ωδειο....μετα απο ενα χρονο αφου μου ειχε σπασει τα νευρα εμενα με ενα φιλαρακι μου επειδη καμια φωρα καθομασταν κ παιζαμε ο ενας απεναντι στον αλλον σαν τζαμαρισμα :twisted: την καναμε και οι δυο :evil: στα 14-15 καπου εκει αρπαξα την κιθαρα καθως με μαγευε ο τροπος που επαιζε ο κιθαριστας με το ημιψηλο 8) .....τωρα στα γεραματα κ σε ηλικια 20 ετων παιζω κ μπασο σε ενα συγροτηματακι.... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοδιδακτος is the way to do it

Αυτοδίδακτος είναι ένας πολύ ωραίος τρόπος να μην πάρεις άπειρες γνώσεις που θα μπορούσες να πάρεις από έναν καλό καθηγητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι καθηγητες συνηθως σου δειχνουν το ειδος μουσικης που τους αρεσει και επειτα σου χαριζουν παρωπιδες

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνώ. Όσο έκανα κλασική κιθάρα στο ωδείο ήξερα το στυλ ποιο θα είναι. Όμως όταν ξεκίνησα το πρώτο μάθημα ηλεκτρικής το πρώτο πράγμα που ρωτήθηκα από τον καθηγητή ήταν τι στυλ θελω να παίξω! Και νομίζω ότι όλοι οι σοβαροί δάσκαλοι συμπεριφέρονται παρομοίως. Οπότε συμφωνώ και εγώ με τον μενέλαο!

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου