Προς το περιεχόμενο

Γυμναστικη και μουσικη


KID

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις δίκιο' date=' σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές ασκήσεων. Θέλει ησυχία και χρόνο. Με τα πιτσιρίκια....μμμμμμ...χλωμό![/quote']

 

Καταλαβαίνω... αλλά καλύτερα 15-20 λεπτά την ημέρα παρά 2 ώρες μια φορά την εβδομάδα... Πράγμα που ισχύει και για τη μελέτη φυσικά! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα γι' αυτό το στυλ μιλάμε. Συμφωνώ έτσι είναι το σωστό. Όταν μαζεύονται σε πλάκωμα, άγχος και αρνητικά αποτελέσματα βγαίνουν. Που ν' ακούσεις τη γυναίκα μου. Πάλι με τις μπακέτες; Καλά δεν πάτε στο studio; Εκεί τι κάνετε;

Ε! Να τις πω την αλήθεια δεν πάει κι όλας!!!! Τι λες;

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάθομαι να τα διαβάσω όλα, ομολογώ οτι βαριέμαι. Ωστόσο εκτος από τους νράμερς όλοι οι υπόλοιποι μουσικοί γυμναζόμστε κανονικά αρκεί να κάνουμε στο τέλος μυοχαλαρωτικές ασκήσεις στα επίμαχα μέρη, συνήθως καρπούς, "πάπια" και γενικότερα στα χέρια. Αν επικαλεστώ την προσωπική μου εμπερία θα πω ότι λειτούργησε στο εκατό τοις εκατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διατάσεις πρέπει να κάνουν όλοι όσοι γυμνάζονται. Και πριν μπούνε για τα καλά στην προπόνηση και στο τέλος σαν ένα είδος αποθεραπείας.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάθομαι να τα διαβάσω όλα' date=' ομολογώ οτι βαριέμαι. Ωστόσο εκτος από τους νράμερς όλοι οι υπόλοιποι μουσικοί γυμναζόμστε κανονικά αρκεί να κάνουμε στο τέλος μυοχαλαρωτικές ασκήσεις στα επίμαχα μέρη, συνήθως καρπούς, "πάπια" και γενικότερα στα χέρια. Αν επικαλεστώ την προσωπική μου εμπερία θα πω ότι λειτούργησε στο εκατό τοις εκατο.[/quote']

 

Καταρχάς σου ζητάμε ταπεινά συγνώμη αγαπητέ band που σε κάναμε να βαρεθείς...

 

Θα προσπαθήσουμε να είμαστε πιο πρωτότυποι και ψυχαγωγικοί στο μέλλον. Στην προσκοπική μας τιμή.

 

Πες μας κι'άλλα ω μεγάλε γνώστη band σχετικά με τις διατάσεις και τις πάπιες. Κρεμόμαστε από τα χείλη σου, εμείς οι ταπεινοί ακροατές σου. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διατάσεις πρέπει να κάνουν όλοι όσοι γυμνάζονται. Και πριν μπούνε για τα καλά στην προπόνηση και στο τέλος σαν ένα είδος αποθεραπείας.

 

Γενικά σωστό. Έχει πάντως αποδειχτεί ότι οι 'υπερβολικές' διατάσεις *πριν* την προπόνηση με βάρη επιδρά αρνητικά (για κάποιο χρονικό διάστημα) στην ικανότητα άσκησης 'άμεσης δύναμης' (instant force production για όποιον ενδιαφέρεται να το ψάξει). Το 'υπερβολικές' είναι συνήθως λιγώτερο απ'αυτό που βλέπω συνήθως στα γυμναστήρια. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά σωστό. Έχει πάντως αποδειχτεί ότι οι 'υπερβολικές' διατάσεις *πριν* την προπόνηση με βάρη επιδρά αρνητικά (για κάποιο χρονικό διάστημα) στην ικανότητα άσκησης 'άμεσης δύναμης' (instant force production για όποιον ενδιαφέρεται να το ψάξει).

 

Σωστότατος! :wink: Το ανέφερα απλώς σαν γενικό κανόνα. Γιατί πιστεύω όλοι όσοι πετάγονται μέχρι το γυμναστήριο έχουν δει τους γνωστούς "μυώδεις" τύπους να χώνουν με το που μπαίνουν μέσα κάτι εξηντάκιλα χωρίς να έχουν προετοιμάσει τους μύς ούτε καν με διατάσεις αλλά ούτε καν με ένα μικρό ζέσταματάκι! Και φυσικά (για να μην ξεφεύγω απ' το θέμα) δεν νομίζω να υπάρχει μουσικός που να ξεκινάει σοβαρο practice χωρίς ζέσταμα...

 

 

Το 'υπερβολικές' είναι συνήθως λιγώτερο απ'αυτό που βλέπω συνήθως στα γυμναστήρια. icon_wink.gif

 

Το τι βλέπει κανεις στα γυμναστήρια αστα να πάνε! Η υπερβολή της υπερβολής ω υπερβολή! :lol: :lol:

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το υγιες & γυμνασμενο σωμα ειναι θεμα αυτοσεβασμου οχι εντυπωσιασμου των άλλων :wink:

 

να και μια φορα που συμφωνω απολυτα μαζι σου! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

 

 

νομιζα οτι θα το καταλάβαινες απο την κορμάρα μου! :lol:

 

στο ειπα αλλα εσενα στην τελε το μυαλό σου!! :lol:

 

να μια πρόσφατη φωτο μου πάντως για να μη νομίσουν οτι λεω ψεμματα για τα περι κορμάρας!

 

stever1.jpg

 

εγώ που είμαι κρουστός και όχι drummer ( "επαγγελματικ" επίπεδο)

να τα αποφύγω τελείως τα βαράκια?( βασικά δεν παίζουνε βαράκια..πιο πολύ έλξεις κάμψεις τέτοια πράματα,βαράκια μονο η κλασική άσκηση για τον δικέφαλο)

η λίγες ασκήσειες? και όχι πάνω απο 2 φορες την εβδομάδα

 

edit (ndnikola): δεν γράφουμε greeklish, και προσέχουμε το timestamp του τελευταίου post πριν απαντήσουμε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου