Προς το περιεχόμενο

DIY pedals Προβληματισμος με προσθηκη led...


rocka cola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατι αντιστοιχο εκανα...Εβαλα μονοτικη ταινια γιατι αυτο που λετε δεν ξερω τι ειναι.Εχω βαλει το βισματακι για να περνει και ρευμα και εχω κωλησει εκει την αλλη ακρη του led.

Στην αρχη δουλευε υπερβολικα δυνατα σε σημειο που με τυφλωνε μετα αρχισε να αναβωσβηνει για 2-3 δευτερολεπτα και μετα τελος... :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Μάλλον είναι λάθος η αντίσταση.

Μέτρησε με ένα πολύμετρο την αντίσταση που έβαλες σε σειρά με την LED.

Είναι 1Κ (1000 Ohm) όπως λέει το σχέδιο;

Επίσης πρόσεξε γιά τυχόν βραχυκύκλωμα.

 

Σημείωση.

Η ταινία σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ότι χειρότερο.

 

Edit

Η αντίσταση που θα έπρεπε να βάλεις γι'αυτή την περίπτωση (9V) με κανονικό Led είναι από 560 έως 680.

 

Επίσης σημαντικό.

Τα 9V είναι 9 ή πολύ παραπάνω;

Από που δίνεις τροφοδοσία; Από μπαταρία ή από τροφοδοτικό;

 

Συγνώμη αλλά δεν έχω παρακολουθήσει το θρεντ από την αρχή λόγω χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας, ;D

Γιατι εμενα μου φαινεται οτι ειναι λαθος η εικονα:

Δηλαδη ετσι οπως ειναι στην εικονα οι επαφες του διακοπτη (συμφωνα με οσους διακοπτες εχω δει) το knob πηγαινει πανω/κατω .. ενω στο σχημα με τα καλωδια (πρασινες γραμμες) θα επρεπε να πηγαινει αριστερα δεξια ... ελενξε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όντως.

Ο διακόπτης δείχνει διαφορά στην εικόνα 90ο.

Μπορεί όμως να είναι και ο συγκεκριμένος διακόπτης έτσι. Μπορεί.

Με ένα πολύμετρο μπορείς να το τσεκάρεις. Θα σου πει την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον...επειδη εχω μπερδευτει τελειως το αφηνω για σημερα να φαω κανα κοψιδι.Απο αυριο θα ξανασχοληθω με καθαρο κεφαλι.Ρευμα περνει απο τροφοδοτικο μιας και ειπα να παω ενα βημα παρακατω αυτη τη φορα και να μην βαλω απλα μπαταρια(αλλωστε δεν χωραει καν ετσι οπως τρυπισα το κουτι) το led τι το θελα?Θα τα κοιταξω ολα οσα μου ειπατε και θα επανελθω.

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και τις απαντησεις.

 

Σημειωση:

Παντως το πεταλι δουλευει αψογα περα απο αυτο το θεμα οποτε θεορω οτι το προβλημα μου επικεντρωνεται στη συνδεσμολογια του Led.Απο την αλλη ποσο χαζος μπορει να ειμαι(ρητωρικη ερωτηση)?Ειδα το σχεδιαγραμμα και ουσιαστικα το αντεγραψα ακριβως ιδιο.Αν κανω λαθος διορθωστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αφού το έχεις κάνει όπως στο σχέδιο και το πετάλι δουλεύει, μάλλον είναι θέμα τροφοδοσίας, μάλλον. Δλδ τα volt είναι αρκετά παραπάνω λόγω του τροφοδοτικού και δεν το έχεις προσέξει. Λέω... μάλλον. Με ένα πολύμετρο θα "διαβάσεις" την αλήθεια και θα σου λυθούν τα όποια προβλήματα.

 

Καλό τσίκνισμα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας, ;D

Γιατι εμενα μου φαινεται οτι ειναι λαθος η εικονα:

Δηλαδη ετσι οπως ειναι στην εικονα οι επαφες του διακοπτη (συμφωνα με οσους διακοπτες εχω δει) το knob πηγαινει πανω/κατω .. ενω στο σχημα με τα καλωδια (πρασινες γραμμες) θα επρεπε να πηγαινει αριστερα δεξια ... ελενξε το

Μεγαλη μαλ@κια πεταξα ... σωστα ειναι το σχεδιο απλα εγω εκανα λαθος (και παρεσυρα μαλλον και τον κυριο Μανωλη Χναρακη μαλλον  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν με παρέσυρες. Είπα απλά τι παρατήρησα σε σχέση με διάφορα ανταλλακτικά που έχουν πέσει στα χέρια μου κατά καιρούς. Japan vs Europe vs USA vs China vs κλπ

Εκ πρώτης όψεως έτσι όπως είναι στην εικόνα η πίσω όψη του διακόπτη, με παραπέμπει σε κίνηση δεξιά-αριστερά. Όμως η κίνηση βάση συνδεσμολογίας είναι πάνω-κάτω. Πρόσεξε τα pin του διακόπτη και θα καταλάβεις τι εννοώ. Γι'αυτό και ανέφερα ότι {με ένα πολύμετρο θα "διαβάσεις" την αλήθεια}.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.

Λοιπον η αντισταση μου ειναι 510ohm.Την τεσταρα και με μπαταρια και το λαμπακι αναβει ωραια.Aυτο που πρεπει να κανω δεν ειναι να κολλήσω στο κοντο ποδι την αντισταση και πανω στο διακοπτη,και απο την αλλη μερια το + στο δευτερο ποδαρακι του 9v dc ανταπτορα?Αν τα καλωδια ακουμπανε στο κουτι πειράζει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κατ'αρχήν βάλε αντίσταση λιγάκι μεγαλύτερη π.χ. 680 ohm, διότι με μπαταρία μπορεί μεν να δουλεύει κανονικά αλλά εάν βάλεις κανένα τροφοδοτικό 9 Volt undregulated θα ζορίσεις το led σε βάθος χρόνου.

 

Βάση σχεδίου του θρεντ, η συνδεσμολογία είναι: το κοντό ποδαράκι (-) του led στη γείωση και το μακρύ ποδαράκι (+) του led στην μία άκρη της αντίστασης και η άλλη άκρη της αντίστασης στον διακόπτη.

 

Συμβουλή.

Εάν το κουτί είναι μεταλικό, βάλε την αντίσταση στο (+) ποδαράκι του led.

 

EDIT

Να φανταστώ ότι το LED που χρησιμοποιείς είναι το standard μέγεθος (μπλέ τόξο) και όχι το mini.

Εάν είναι το mini τότε βάλε αντίσταση 1K όπως δείχνει το σχέδιο.

led.JPG.f732a189c6f6e9d82f72509330308a69.JPG

led2.JPG.8eccafe4d9c60fcbc9edd0d88b26e9ec.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου