Προς το περιεχόμενο

Αγορα custom Telecaster απο Thomman γίνεται;


ThanosJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω ολους για τις κατατοπιστικες απαντησεις! Επισης γαματο το site του faltsoo.. :P

Αφου λοιπον 100% δεν γινεται μεσω thomman θα στραφω οπως ειπατε σε καποιον τοπικο τεχνικο, η ισως θα παρω το θαρρος να το κανω μονος μου.

 

Οσο γι αυτους που παν οτι @εδω θα παρεις κιθαρα απο Γερμανια τα Γιαννενα σε πειραξαν?  Απλα ηθελα να αποφυγω περεταιρω ενεργειες/μετακινησεις κτλ και να γινουν ολα με τη μια.

 

Παρεπιμπτωντως, στα 1000 ευριδια ποια Tele θα μου προτεινατε? Υπ οψιν οτι θα την χρησιμοποιησω για πασης φυσεως χρησεις, δηλαδη απο μπλουζ κτλ μεχρι πολλων ειδων εφε και πολυ distortion. Αλλα υπ οψιν, θελω τελεκαστερ ετσι κι αλλιως (προσπαθω να προλαβω αυτους που θα πουν οτι : γι αυτα που θες να παιζεις η καλυτερη κιθαρα ειναι η ταδε κτλ και οχι η τελε).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Οσο γι αυτους που παν οτι @εδω θα παρεις κιθαρα απο Γερμανια τα Γιαννενα σε πειραξαν?  Απλα ηθελα να αποφυγω περεταιρω ενεργειες/μετακινησεις κτλ και να γινουν ολα με τη μια.

 

 

 

 

δε στέκει αυτό που λές. σε όλο τον κόσμο υπάρχουν μαγαζιά που κανουν αποστολές εντός και εκτός συνόρων. το ίδιο ισχύει και στην ελλάδα

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απλο, ηθελα να παρω την κιθαρα μου απο το thomman και οχι απο την ελλαδα μηπως και την παρω φθηνοτερη. Αυτο ειν ολο. Και επισης δεν ηθελα να την παραγγειλω απ το thomman και μετα να την ξαναστελνω αθηνα,θεσσαλονικη,γιαννενα η οτι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απλο, ηθελα να παρω την κιθαρα μου απο το thomman και οχι απο την ελλαδα μηπως και την παρω φθηνοτερη. Αυτο ειν ολο. Και επισης δεν ηθελα να την παραγγειλω απ το thomman και μετα να την ξαναστελνω αθηνα,θεσσαλονικη,γιαννενα η οτι αλλο.

 

δεν το είπες εξ'αρχής  :-\

 

εγώ πάντως θα αγόραζα πρώτα μια κιθάρα που μου αρέσει και μου κάνει στα χέρια και τη γουστάρω! και μετά θα πήγαινα σε κάποιον τεχνικό να μου κάνει μόντες κλπ

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εγώ προσωπικά δεν είπα ποτέ να μην πάρεις την κιθάρα ακριβώς που θες από του thomann, είπα απλά ότι καλό θα ήταν να απευθυνθείς στο συγκεκριμένο άτομο για να τον ρωτήσεις αν μπορεί να κάνει την μόντα που θες στην συγκεκριμένη κιθάρα που θέλεις να αποκτήσεις. Εγώ π.χ. του έστειλα την les paul μου για επισκευή σπασμένου headstock, σετάρισμα. fret dress κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν θέλεις επώνυμη κιθάρα (πχ Fender) καλύτερα είναι να την αγοράσεις από ένα ελληνικό μαγαζί και να κάνεις επι τόπου (στο μαγαζί) αλλαγές στους μαγνήτες κλπ. Θα σου μείνουν και τα ορίτζιναλ (που μπορείς να τα ξαναβάλεις) ενώ η μεταπωλητική αξία της θα παραμείνει.

Σε αντίθεση με μια partcaster No-name από τα Γιάννενα ή την Τρίπολη που δεν πλήρωσες τόσο φτηνότερα ωστε να δικαιολογείται το γεγονός πως αύριο που θα θέλεις να την πουλήσεις η αγοραστική αξία θα είναι μισή. Διότι ωραίοι οι μαγνήτες που θέλεις ν' αλλάξεις και ο διακόπτης αλλά αυτά γίνονται σε οποιαδήποτε Fender αναίμακτα.

Πέραν του ότι είναι αρκετά απλό να τα κάνεις μόνος σου (αν και εφόσον θες να ασχοληθείς) υπάρχουν μαγαζιά στην Αθήνα που θα σου κάνουν τις μετατροπές αν την αγοράσεις από αυτούς. Σ'ιγουρα και στην Κρήτη αν και εγώ δεν γνωρίζω κάποιον.

Ο Λουκάκης απ' όσο γνωρίζω δεν είναι συναρμολογητής (ρώτα όμως) αλλά κανονικός οργανοποιός. Αυτή η περίπτωση θα ίσχυε αν ήθελες μια ακριβή κιθάρα με ειδικές προδιαγραφές που δεν θα έβρισκες σε έτοιμη κιθάρα; (Κλίμακα, radius, γέφυρα, σχήμα, βάρος, binding, μαγνήτες, ηλεκτρικά). Σε κάθε περίπτωση πάντως καλό είναι να έχεις επαφή με τον μάστορα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε φίλε Θάνο... Γιατί το προσπερνάς το όνομα "Λουκάκης" έτσι απλά.

Δε γνωρίζω το budget σου, αλλά αν στοχεύεις σε μια ψιλοακριβή αγορά,

αξίζει να πάρεις ένα τηλ. το Μιχάλη "Λουκάκη" να σου πεί μια τιμή για χειροποίητο

όργανο. Αλλιώς αγοράζεις κάτι καινούριο και σου κάνει ότι θές. Καλό είναι να γνωρί-

ζουμε, τους καλούς και σωστούς επιχειρηματίες του τόπου μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παρεπιμπτωντως, στα 1000 ευριδια ποια Tele θα μου προτεινατε? Υπ οψιν οτι θα την χρησιμοποιησω για πασης φυσεως χρησεις, δηλαδη απο μπλουζ κτλ μεχρι πολλων ειδων εφε και πολυ distortion. Αλλα υπ οψιν, θελω τελεκαστερ ετσι κι αλλιως (προσπαθω να προλαβω αυτους που θα πουν οτι : γι αυτα που θες να παιζεις η καλυτερη κιθαρα ειναι η ταδε κτλ και οχι η τελε).

 

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=174372.0

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου