Προς το περιεχόμενο

midi controller


Anonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι midi controller προτείνετε?Για soft synth

και πλήκτρα.Εγώ έχω to evolution που το φέρνει

ο νάκας και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος.

χρησιμοποιώ το cubase sx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζεις πλήκτρα πολλά χρόνια θα έχεις διαπιστώσει ότι οι κατασκευαστές keyboards περίπου μετά το 97 - 98 άρχισαν να πουλάνε πλήκτρα controllers που είναι στην καλύτερη περίπτωση σαν ακορντεόν και στη χειρότερη σαν Bontembi (αρμόνιο παιχνίδι για παιδάκια). Η Fatar βέβαια εξακολουθεί να βγάζει καλά controllers αλλά μόνο στα ακριβά της μοντέλα. Η άποψή μου είναι ότι η καλύτερη λύση είναι να αγοράσεις κάνα φτηνό μεταχειρισμένο synthesizer της δεκαετίας 80 - αρχές 90 όπως Roland JX8P, D50 , Korg T3 κλπ που έχουν πολύ καλά κλαβιέ και ένα ξεχωριστό μικρό controller με ποτενσιόμετρα ή faders (πχ Behringer) ειδικά για τα softsynths.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μικρος,ασχολουμε απο το 95 με την μουσικη τεχνολογια επιρεασμενος απο τον 8O JM Jarre, τον Vangeli και γενικα απο ολους τους καλους σινθετες τις ηλεκτρονικης μουσικης.Tα fatar φιλε μου πιστευω για αυτα που προσφερουν ειναι πολι οικονομικα.

link

Επισις εχω εντιποσιαστι απο τους controller τις steinberg :!: :!: :!:

 

*sorry για την λογοκρισία, αλλά είναι πολύ μεγάλη εικόνα και αλλοιώνει την σελίδα για αυτό την αφαίρεσα- yameth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι κούκλα έτσι????

αλλά πολυτέλεια στην εποχή μας.Καλύτερα να πάρω ένα ποντικάκι τις microsoft να κάνω την δουλεία μου.Δεν θα αλλάξει τίποτα μόνο πέντε χιλιάδες κλικ παραπάνω στο cubase.Αφού αυτή η usb κούκλα στοιχίζει 15.000€.Ε δεν παει να π......... :evil: :oops: 8)

Πάντως είναι αστέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι κούκλα έτσι????

αλλά πολυτέλεια στην εποχή μας.Καλύτερα να πάρω ένα ποντικάκι τις microsoft να κάνω την δουλεία μου.Δεν θα αλλάξει τίποτα μόνο πέντε χιλιάδες κλικ παραπάνω στο cubase.Αφού αυτή η usb κούκλα στοιχίζει 15.000€.Ε δεν παει να π......... :evil: :oops: 8)

Πάντως είναι αστέρι

nuendo_studio.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to radium ths M-Audio einai kalo, kai sou dinei arketa knobs kai faders gia na controlareis to software sou, twra pali an 8es kalyterh es8ish pare ena f8ino synth kai xrisimopoihse to gia controler, se aythn thn periptosh 8a exeis dia8esima kai ta arpezzio toy synth, ena arketa kalo kai f8ino synth einai to CS2 X ths Yamaha, den xerw an 8a se ikanopoihsei ws synth ala ws controler den 8a sou afisei kai pola peri8oria.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε ποιο είναι το πρόβλημά σου ? Αν θεωρείς τα Fatar οικονομικά , αγόρασε ένα 880 και πάρε ξεχωριστό dedicated controller (ο καλύτερος συνδυασμός). Το Steinberg είναι όντως πολύ όμορφο όπως επίσης και το Mackie Control , αλλά δεν εννοούσα κάτι τόσο ακριβό. Για να ελέγχεις softsynths σε home studio ,το BCR2000 είναι παραπάνω από αρκετό και κοστίζει γύρω στα 200 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Ελπίζω να μην σας κουράζω :lol:

το fatar μάλλον θα το τσιμπήσω.

Τώρα σχετικά με το κυριότερο θέμα τις εποχής μας που είναι η κάρτα ήχου???? :twisted: :idea:

τι γίνετε??

δεν έχω πολλές απαιτήσεις,μικρή καθυστέρηση τέλειο ήχο να μην καταναλώνει ισχύ της cpu.Μόνο για soft synth, και να μπορεί να πεζή αμέτρητα vst ,ταυτόχρονα.Βέβαια ξέρω ότι παίζει άμεσο ρόλο και το πισάκι.Αλλά αν δεν υπάρχει καλή κάρτα ήχου τι να το κάνεις?

έχω τεσταρει Η/Υ με cpu 3g HT 800 μνήμη ένα 1024mb και κάρτα ήχου audigi 2 zs.(καλά ξέρω δεν είναι και ότι καλύτερο)και το sx κρέμαγε τελείως.

:?:

Για την Phase 22 της TerraTec.Την έχει τεσταρι κανείς :?:

8) http://audioen.terratec.net/product.php?pid=1

στην αθηνα εχει γυρω στα 160€

PHASE22pack_200.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Ελπίζω να μην σας κουράζω :lol:

το fatar μάλλον θα το τσιμπήσω.

Τώρα σχετικά με το κυριότερο θέμα τις εποχής μας που είναι η κάρτα ήχου???? :twisted: :idea:

τι γίνετε??

 

Ρίξε πρώτα μια ματιά σε όλα τα σχετικά posts.

Ας μην επαναλαμβανόμαστε. :wink:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου