Προς το περιεχόμενο

Επιλογή e-drums (alesis usb studio drum kit)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πιστευω για αρχη θα ειναι καλα,καλυτερα απο τα dm6 τουλαχιστον 

 

Κι εγώ αυτό πιστεύω...

Αλλη μια ερωτηση . Γινεται παραδειγμα αν παρω το pro kit να του προσθεσω αλλο ενα-δυο surge πιατινια και ενα ακομη τομ ?

 

To DM10 έχει 12 in + hhat control... Οπότε στο pro έχεις δυνατότητα γι άλλα 4 pads (πιατίνια ή τομ δεν έχει διαφορά).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οκ ευχαριστω πολυ . Κατι off topic . . . Ειδα οτι στο Roland TD-9 το πεταλι του hi-hat γινεται δευτερο πεταλι,δηλαδη ειναι σαν εχεις δισκοπεταλο χρησιμοποιωντας το πεταλι του hi-hat. . . Το Alesis εχει αυτη τη δυνατοτητα ? Α και μπορω αν θελω να χρησιμοποιησω βαση κανονικη για το hi-hat,θα με βολευε πολυ. Ξερω οτι ρωταω πολλα αλλα δεν θελω να παρω γουρουνι στο σακι ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα οτι στο Roland TD-9 το πεταλι του hi-hat γινεται δευτερο πεταλι,δηλαδη ειναι σαν εχεις δισκοπεταλο χρησιμοποιωντας το πεταλι του hi-hat. . . Το Alesis εχει αυτη τη δυνατοτητα ? Α και μπορω αν θελω να χρησιμοποιησω βαση κανονικη για το hi-hat,θα με βολευε πολυ.

 

Γενικά πρέπει να καταλάβεις οτι τα ηλεκτρικά ντραμς δεν έχουν σχέση με τα κανονικά... Ολα τα pads (snare, tom, μπότα, hhat, πιατίνια) είναι απλά triggers! Μπορείς να τα προγραμματίσεις να βγάλουν οτι νότα/ήχο θές. Οπότε αυτό που λές πιθανότατα να γίνεται με το DM10 module αλλα εγώ δεν θα το έκανα, γιατι αλλο να πατάς ενα διακόπτη κι αλλο να έχεις ενα bass drum beater... Στην θέση σου απλά θα αγόραζα διπλοπέταλο (ούτως ή άλλως πρέπει να αγοράσεις για το DM10).

 

Σχετικά με την κανονική βάση hhat... Μπορείς να βάλεις το surge πιατίνι πάνω (χωρίς να έχεις το κάτω μέρος του hhat) αλλα για το πετάλι θα χρειαστείς να κάνεις καμία diy πατέντα ή να αγοράσεις ένα τέτοιο συστηματικά (έχει και ο thomann ενα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια κανεις σχετικα με το dm8 usb kit το καινουριο της alesis?αξιζει για home recording?υππαρχει και δυνατοτητα για να παιξει σε live αν καποτε χχρειαστει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα σε live ή home recording... Απλα γιατί είναι πολύ καινούργιο kit δεν υπάρχουν και πολλές πληροφορίες γι αυτο...

 

Ίσως θα ήταν καλό να άνοιγες topic στο -> http://www.dmdrummer.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια κανεις σχετικα με το dm8 usb kit το καινουριο της alesis?αξιζει για home recording?υππαρχει και δυνατοτητα για να παιξει σε live αν καποτε χχρειαστει?

 

Θα συμφωνήσω με τον skalos.

Το DM8 δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, αλλά μπορώ να πω σχεδόν με σιγουριά ότι ο εγκέφαλος του DM8 θα είναι πολύ καλός, αφού βασίζεται στον DM10.

Το DM10 studio που έχω, έχει τα ίδια pads (σε μικρότερο μέγεθος) με το DM8 Pro. Το DM8 USB που λες, έχει rubber pads που λογικά θα είναι πιο αθόρυβα από τα RealHead του Pro, αλλά είναι όλα single zone, εκτός από το ταμπούρο. Στην θέση σου θα πήγαινα για το DM8 Pro, αλλά και το USB πιστεύω ότι θα είναι μια αρκετά καλή και οικονομική λύση. Για home recording, δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα, αλλά ούτε και σε live πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον skalos.

Το DM8 δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, αλλά μπορώ να πω σχεδόν με σιγουριά ότι ο εγκέφαλος του DM8 θα είναι πολύ καλός, αφού βασίζεται στον DM10.

Το DM10 studio που έχω, έχει τα ίδια pads (σε μικρότερο μέγεθος) με το DM8 Pro. Το DM8 USB που λες, έχει rubber pads που λογικά θα είναι πιο αθόρυβα από τα RealHead του Pro, αλλά είναι όλα single zone, εκτός από το ταμπούρο. Στην θέση σου θα πήγαινα για το DM8 Pro, αλλά και το USB πιστεύω ότι θα είναι μια αρκετά καλή και οικονομική λύση. Για home recording, δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα, αλλά ούτε και σε live πιστεύω.

βασικα το dm10 ειναι εκτος οικονομικου προυπολογισμου..απλα νομιζω οτι το dm8 για αρχη ειναι καλο,μονο τα pads ειναι μικρα και δεν ειναι dual zone αλλα μπορει αργοτερα να βαλω απο αλλα μοντελα της αλεσις..ετσι το σκεφτομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα το dm10 ειναι εκτος οικονομικου προυπολογισμου..απλα νομιζω οτι το dm8 για αρχη ειναι καλο,μονο τα pads ειναι μικρα και δεν ειναι dual zone αλλα μπορει αργοτερα να βαλω απο αλλα μοντελα της αλεσις..ετσι το σκεφτομαι

 

Κι εγώ έτσι έκανα με το Alesis DM6... Βέβαια στο τέλος θα σου βγούν πολυ πιο ακριβά. Ίσως καλύτερα να πήγαινες για τα pro... Κι αργότερα άμα έχεις τα λεφτά μπορείς να αγοράσεις τα surge cymbals, οπότε και φτάνεις σ ενα DM10 Pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έτσι έκανα με το Alesis DM6... Βέβαια στο τέλος θα σου βγούν πολυ πιο ακριβά. Ίσως καλύτερα να πήγαινες για τα pro... Κι αργότερα άμα έχεις τα λεφτά μπορείς να αγοράσεις τα surge cymbals, οπότε και φτάνεις σ ενα DM10 Pro.

ειναι ομως εντελως αθορυβα?γιατι ειμαι σε πολυκατοικια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου