Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο pedalboard: Σφαλματολόγιο και λύσεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

:) κοιτα εγω αυτο που καταλαβαινω οτι λεει ο φιλος πιο πανω εννοει να βαλω καποιο buffered pedal,ισως να μην προσεξε οτι εχω ενα boss tuner πρωτο πρωτο,εκτος αν εννοει να βαλω επισης ακομα ενα μπροστα απο ολα,εκτος αν ειναι κατι αλλο που τελος παντων ειμαι πολυ ασχετος για να το καταλαβω  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 179
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

:) κοιτα εγω αυτο που καταλαβαινω οτι λεει ο φιλος πιο πανω εννοει να βαλω καποιο buffered pedal,ισως να μην προσεξε οτι εχω ενα boss tuner πρωτο πρωτο,εκτος αν εννοει να βαλω επισης ακομα ενα μπροστα απο ολα,εκτος αν ειναι κατι αλλο που τελος παντων ειμαι πολυ ασχετος για να το καταλαβω  ::)

 

χρειάζεσαι έναν quality high input low impedance buffer. τέτοιοι υπάρχουν και σε πετάλια (mi audio boost n buff, όλα τα visual sound...) αλλά και σαν ξεχωριστές συσκευές (Axess Electronics BS-2, lovepedal line driver.....).

 

το buffered output της boss δεν ξέρω τι δουλειά κάνει. έχω να βάλω boss στην πεταλιέρα από τότε που δεν ήξερα τι είναι true bypass οπότε δεν είμαι κατάλληλος να απαντήσω.

 

το μόνο που μπορώ να σ πω είναι να συγκρίνεις τον ήχο που παίρνεις όταν η πεταλιέρα παρεμβάλλεται με τον ήχο που παίρνεις συνδεδεμένος κατευθείαν στον ενισχυτή.αν δεν ακούς διαφορά τότε μια χαρά είσαι! αν όμως το σήμα σου ακούγεται ψόφιο όταν περνάει απ την πεταλιέρα, τότε o buffer του boss δεν κάνει καλά τη δουλειά του. οπότε θα χρειαστεί να πας να δοκιμάσεις σοβαρούς buffers ή πετάλια με σοβαρό buffer bypass. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ερωτώ εγω τώρα ..... άντε και βάλαμε ένα σοβαρό buffer στην αρχή .... ότι σουρουκλεμέ μπάφερ ξεμπάφερ τρου μπαηπας πετάλια και να έχουμε μετά είναι όλα μέλι γάλα ?

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ερωτώ εγω τώρα ..... άντε και βάλαμε ένα σοβαρό buffer στην αρχή .... ότι σουρουκλεμέ μπάφερ ξεμπάφερ τρου μπαηπας πετάλια και να έχουμε μετά είναι όλα μέλι γάλα ?

 

λογικα ναι αν υποσχεται οτι κανει θαυματα οπως αυτο εδω:

JHS Pedals Little Black Buffer in HD

 

η αυτο εδω απο αυτον:

 

:) αν υποθεσουμε οτι καποιος παει σημερα  να ψαξει για μεμονομενη μοναδα buffer pedal

στα κιθαρομαγαζα στην αθηνα που πρεπει να παει?

ή μολις αρχισει να λεει για buffer pedal θα τον κοιτανε σαν εξωγηινο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παλια τα χρονια (πριν βγει η Tonelab) χρησιμοποιουσα αυτο το διαστημοπλοιο... ;D

 

29531668daa6ebf7e16163d92d65122d317a984d4668de1f28cc88c5.jpg

 

οντως με το R66 πρωτο στη σειρα δεν ειχα απολυτως καμμια διαφορα απο το straight into the amp ηχο,η μαλλον ειχα ..ακουγονταν καλυτερα μεσα απο τα πεταλια.... ;D

 

το buffer της VS οντως ειναι η καλυτερη (και φθηνοτερη) λυση & κερδιζεις και το...πεταλι μεσα στο οποιο ειναι...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το buffered output της boss δεν ξέρω τι δουλειά κάνει. έχω να βάλω boss στην πεταλιέρα από τότε που δεν ήξερα τι είναι true bypass οπότε δεν είμαι κατάλληλος να απαντήσω.

 

Τα πετάλια της Boss έχουν ενσωματωμένο buffer ο οποίος είναι αξιοπρεπής, αν και έχω ακούσει εντυπώσεις (δεν το έχω διαπιστώσει ο ίδιος με συγκριτικές δοκιμές) πως ο buffer τους δεν ακούγεται πάντα ίδιος, πχ. ότι αυτός του tuner ακούγεται πιο "φυσικός" από αυτόν πχ. του Boss RV5. Για να πεισθώ θα χρειαστεί να τους βάλω πλάι-πλάι σε true bypass loops για να δω αν ισχύει. Αυτό που έχω αντιληφθεί πάντως είναι πως αυξάνουν ελαφρά το noise floor.

 

Δεν είναι ανάγκη να αγοράσει κάποιος ανεξάρτητο buffer αν είναι ικανοποιημένος με αυτόν που διαθέτουν ενσωματωμένο πχ. τα πετάλια της Boss ή της Visual Sound. O τελευταίος θεωρείται καλός αλλά το συμπέρασμα εξαρτάται από το rig του καθενός. Κάποιος που γενικά παίζει με λίγο "σκοτεινό" και μουντό ήχο θα δει βελτίωση που θα εκτιμήσει, κάποιος όμως που παίζει με λαμπερό, πολύ λεπτομερή καθαρό ήχο πιθανόν να μην εκτιμήσει έναν ελαφρό αλλά αφύσικο τονισμό των πρίμων (ο οποίος επαναλαμβάνω πως δεν είναι πάντοτε φυσιολογικός - άπειρες φορές χρησιμοποιείται η δικαιολογία πως έτσι πρέπει να ακούγεται όταν αφαιρείται το loading αλλά δεν είναι όλοι οι buffers ίδιοι).

 

Αυτό δεν συμβαίνει με πιο προηγμένους και καλοφτιαγμένους buffers που είναι πιο "ουδέτεροι" αλλά κάνουν παράλληλα πάρα πολύ καλή δουλειά, όπως πχ. ο Valvulator ή ο Radial PB1, χωρίς να σημαίνει πάντως πως δεν υπάρχουν αξιοπρεπείς buffers ενσωματωμένοι σε πετάλια, πχ. όλα όσα έχω δοκιμάσει της TC Electronic έχουν εξαιρετικό.

 

στα κιθαρομαγαζα στην αθηνα που πρεπει να παει?

ή μολις αρχισει να λεει για buffer pedal θα τον κοιτανε σαν εξωγηινο?

 

Σε ορισμένα δεν θα ξέρουν καν τι είναι buffer, σε άλλα θα του πουν να πάρει ένα πετάλι της Visual Sound που τον έχει ενσωματωμένο και να ξεμπερδεύει χωρίς πολλά-πολλά, και σε άλλα ελπίζω να τον αντιμετωπίσουν πιο σοβαρά. To ποια θα είναι αυτά δεν το γνωρίζω ακριβώς αλλά θα ξεκινούσα από τα δυο γνωστά κολλητά στην Εξαρχειοπλατεία και θα περνούσα και μια βόλτα από τον αντιπρόσωπο της Radial, ο οποίος νομίζω πως είναι ο Τρίμης.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι,  έχω πρώτο στη πεταλιερα μου το  Boss tu-2,  και συνεχίζω  στα υπόλοιπα πετάλια  (όλα true bypass  -  6 στο σύνολο)  από την έξοδο  bypass  του tuner,  έχω Buffer η πρέπει να βγω  από  την  Output έξοδο του tuner ?

BossTU-2Big.jpg.cf33ff50bb2fb11bd44784eb2d19870c.jpg

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. ή της Visual Sound. O τελευταίος θεωρείται καλός ..

 

η garage tone σειρα πεταλιων της VISUAL SOUND διαθετει buffer ιδιο με τον κομπρεσσορα της ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σφαλματολόγιο: τα 234 πεταλια (και τα χιλιαδες ευρω που μου κοστησαν) που αλλαζα σαν τα πουκαμισα "γιατι βγηκε ενα καλυτερο",το ατελειωτο tap dancing,το καλωδιομανι,τα χρατς -χρουτς και η απωλεια σηματος και το κουβαλημα...)

 

η ΛΥΣΗ:

 

17553d1283286769-vox-tonelab-se-boawa0bfb.jpg

 

μπαινω αισιως στον 7ο χρονο που ειμαι pedalfree & ποτε μου δεν ειχα καλυτερο ηχο και...ψυχικη ΗΡΕΜΙΑ... ;D

 

Πόσο κοστίζει το συγκεκριμένο μηχάνιμα..?

Στη Thomann που έψαξα δε το βρήκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου