Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο pedalboard: Σφαλματολόγιο και λύσεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@gpiad: δεν τα έχω δοκιμάσει και δεν γνωρίζω αν έχουν τον γνωστό buffer...

@koronios: νομίζω πως και οι δυο έξοδοι είναι buffered (αν δεν ήταν θα σήμαινε πως το tuner ήταν true bypass, κάτι που δεν συμβαίνει, άρα...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 179
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η tonelab SE έχει σταματήσει να βγαίνει. ψάξε για αγγελίες..

 

δυστυχως...και οι καινουργιες ειναι για τα κλαμματα.... :'(

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5.βαλτε ενα low impedance buffer στην αρχη της πεταλιερας σας (μετα απο germanium πεταλια),ειδικα αν εχετε πολλα TBP πεταλια ή πολλα πεταλια τυπου BOSS/MXR/IBANEZ.

 

 

για πες κανα παραδειγμα low impedance buffer.... αυτο στην αρχη της αλυσιδας ε?

δηλ. ενισχυει το σημα λογω απωλειων απο τα πεταλια ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πες κανα παραδειγμα low impedance buffer.... αυτο στην αρχη της αλυσιδας ε?

δηλ. ενισχυει το σημα λογω απωλειων απο τα πεταλια ?

 

 

http://www.palmer-germany.com/85-1-pga03.html

 

αγορασα αυτο πριν καποιες μερες,κανει εκπληκτικη δουλεια

(δεν το χρησιμοποιω σαν splitter, το βαζω πρωτο πρωτο και συνδεω την πεταλιερα μου στην εξοδο AMP2 που ειναι buffered)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πες κανα παραδειγμα low impedance buffer.... αυτο στην αρχη της αλυσιδας ε?

δηλ. ενισχυει το σημα λογω απωλειων απο τα πεταλια ?

 

 

χρειάζεσαι έναν quality high input low impedance buffer. τέτοιοι υπάρχουν και σε πετάλια (mi audio boost n buff, όλα τα visual sound...) αλλά και σαν ξεχωριστές συσκευές (Axess Electronics BS-2, lovepedal line driver.....).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση.

έχω το ernie ball junior volume pedal (250k) και το δουλεύω πριν από τα drives μου σαν gain control. αν το βάλω μετά τα drives για να το δουλεύω σαν master τι θα γίνει? μπορώ να κάνω δουλειά ή θα κάψω κανένα ποτενσιόμετρο? επιβάλλεται να είναι στα 25k που λέει ότι είναι για active? τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση.

έχω το ernie ball junior volume pedal (250k) και το δουλεύω πριν από τα drives μου σαν gain control. αν το βάλω μετά τα drives για να το δουλεύω σαν master τι θα γίνει? μπορώ να κάνω δουλειά ή θα κάψω κανένα ποτενσιόμετρο? επιβάλλεται να είναι στα 25k που λέει ότι είναι για active? τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί? ???

 

αν το βαλεις μετα τα drive θα ειναι σαν να κλεινεις το volume του πεταλιου ας πουμε..

κανενα προβλημα βασικα δεν δημιουργειται..

* δεν ειμαι σε θεση να ξερω τι ειναι πιο ιδανικο 250 κ ή 500κ..εχω και γω απορια σε αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το βαλεις μετα τα drive θα ειναι σαν να κλεινεις το volume του πεταλιου ας πουμε..

κανενα προβλημα βασικα δεν δημιουργειται..

* δεν ειμαι σε θεση να ξερω τι ειναι πιο ιδανικο 250 κ ή 500κ..εχω και γω απορια σε αυτο..

 

το ξέρω. το θέμα είναι ότι για active κυκλώματα (και υποθέτω και μετά από drive) υπάρχουν volume pedals με 25k αντί για 250 ή 500. το θέμα είναι γιατί, και τι διαφορά θα έχει στο αποτέλεσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρω. το θέμα είναι ότι για active κυκλώματα (και υποθέτω και μετά από drive) υπάρχουν volume pedals με 25k αντί για 250 ή 500. το θέμα είναι γιατί, και τι διαφορά θα έχει στο αποτέλεσμα...

 

ξέρει κανείς?? άντε να αρχίσουμε τις δοκιμές! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

volume pedals με 25k αντί για 250 ή 500. το θέμα είναι γιατί, και τι διαφορά θα έχει στο αποτέλεσμα...

 

-Αν χρησιμοποιήσεις Volume Pedal,

 

  αμέσως μετά την κιθάρα με passive μαγνήτες, καταληλότερο είναι το High Imp. (250- 

  500k)

 

  αμέσως μετά την κιθάρα με active μαγνήτες, καταληλότερο είναι το Low Imp. (25k)

 

  μετά απο πετάλια ή buffers,καταληλότερο είναι το Low Imp. (25k)

 

 

-Αν χρησιμοποιήσεις High Imp.Volume Pedal

 

μετά απο πετάλια ή buffers ή active μαγνήτες, θα έχεις μέγιστες και ελάχιστες τιμές, με μικρή διαδρομή του πεταλιού (πιο μικρή απο αυτήν που έχεις αν το τοποθετήσεις πριν τα πετάλια),άρα και πιο απότομο on-off στο volume.

Ηχητικά θα έχεις μικρή διαφορά.

 

 

-Αν χρησιμοποιήσεις Low Imp.Volume Pedal,

 

αμέσως μετά την κιθάρα με passive μαγνήτες, θα έχεις ένα περίφημο tone sucker ;D,γιατί δεν μπορει το 25k pot,να ανταποκριθεί στα 250-500k, που παίρνει απ'την έξοδο της κιθάρας,και το αποτέλεσμα πρακτικά, είναι να χάνει υψηλές συχνότητες,ακόμα και να πάθει ζημιά (ανάλογα με την ποιότητα και τις ανοχές του pot)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου