Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο pedalboard: Σφαλματολόγιο και λύσεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κάνω και μια ερώτηση άσχετου.

 

Πρόσθεσα στο rig μου το tech 21 bass driver programmable. Έτσι διαμορφώνεται ως εξής, κουρδιστήρι, boost, boss odb-3, bass big muff, tech 21. Το λογικό είναι να μπουν μ'αυτήν την σειρά δεδομένου ότι το tech 21 είναι και eq-di οπότε μπαίνει στο τέλος.

 

Ωστόσο αν έχω μόνιμα ανοιχτό το ένα κανάλι στο tech 21 για καθαρό, είναι σωστό πρώτα να μπαίνει η παραμόρφωση (είτε απ'το boss είτε απ'το muff) και μετά να περνάει απ'το tech? Αν μπεί το tech πριν απ'αυτά τα 2 χάνω το di βέβαια αλλά αν είναι πιο σωστό, όπως φαντάζομαι οτι είναι, ας έχει.

 

Όχι μια χαρά τα έχεις βάλει ;)Το booster και τα drives σου βέβαια αν θες δοκίμασε τα και σε άλλη σειρά μεταξύ τους μπας και σου αρέσουν διαφορετικά αλλά το tech είναι εκεί γι αυτό το λόγο : είτε να το βάλεις σε κάποιο monitor (όπως το δικό τους bass power engine) ή straight στο pa :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 179
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ok thnx man!  :D

 

To tech το πήρα κυρίως για να έχω αφ'ενός καλό ήχο κάτω (τουλάχιστον μέχρι να πάρω σοβαρό ενισχυτή) αφού οι περισσότεροι ηχολήπτες παίρνουν ήχο απ'το di πριν φτάσει το σήμα στον ενισχυτή για κάποιο λόγο. Αφ'ετέρου κάνει μάπα ενισχυτές να ακούγονται αρκετά καλύτερα  πάνω μόνιμα ανοιχτό σε ένα καθαρό κανάλι. Θέλω να το δοκιμάσω και στην λούπα κάποιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς.Συν ότι έχει και επιλογή ενός "κενού" πεταλιού boss απλά για να δεις τι χώρο πιάνει ;)

 

Αν και για να πούμε του στραβού το δίκιο, πού να ξέρει κάποιος ποιο πετάλι μοιάζει σε διαστάσεις με το δικό του... Πάντως το σάιτ αυτό είχε ξεκινήσει με μια σχετικά μικρή ποικιλία από πετάλια, και έχει φτάσει πια σε υψηλό επίπεδο ευχρηστίας και χρησιμότητας.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και για να πούμε του στραβού το δίκιο, πού να ξέρει κάποιος ποιο πετάλι μοιάζει σε διαστάσεις με το δικό του... Πάντως το σάιτ αυτό είχε ξεκινήσει με μια σχετικά μικρή ποικιλία από πετάλια, και έχει φτάσει πια σε υψηλό επίπεδο ευχρηστίας και χρησιμότητας.

 

Όντως και μακάρι να συνεχίσει να προσθέτει και άλλα πραγματάκια!Από προχτές έχω κάνει δεκάδες φωτογραφίες για το pedaltrain pro μου.Μόνο που για expression pedals βάζω πολλά cry babies χαχα ;D ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σας ρωτησω κατι...επειδη το PD μου εχει γινει πολυ βαρύ θα ηθελα να προχωρησω σε μια μοντα..να βαλω ροδακια...το θεμα ειναι οτι το PD οταν βγαινει οτ καπακι δεν χωριζει σε 2 ισα μερη αλλα το καπακι ειναι μονο το 1/4 του συνολικου παχους οποτε δεν μπορω να βαλω 2 ροδακια στις 2 πλευρες...μπορει να σκεφτει κανεις μια λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το στήσιμο του pedalboard μου, αντιμετώπισα προβλήματα με το βέλκρο.

 

Συγκεκριμένα, σε πετάλια όπως Boss,Digitech και κάποια άλλα, που έχουν από κάτω προστατευτικό rubber καουτσούκ (για να μην γλιστράνε αν τα έχεις σκέτα σε πάτωμα), δεν κόλλαγε το βέλκρο.

 

Ή μάλλον νόμιζες ότι κόλλαγε, και στην επόμενη πρόβα έφευγε.  ;D

 

Για αυτό μάλλον φταίει η μικρή ωφέλιμη επιφάνεια που μπορούσε να κολλήσει το βέλκρο.

Το προστατευτικό καουτσούκ, είχε ένα λεπτό πλαίσιο στις άκρες του πεταλιού και, ως επακόλουθο, το βέλκρο έπιανε μόνο εκεί πάνω και δεν κρατούσε.

 

Νταξ', δεν αγόρασα και το εντελώς superheavyduty βέλκρο με ενισχυμένη κόλλα που κρατάει και γερανούς. Στο κάτω-κάτω πετάλια κολλούσα.

Ήθελα απλά να μένει σταθερό και να αντέχει το βάρος του.

(btw με 2 Ευρώ μπορεί κανείς να πάρει 1+μέτρο αρσενικό βέλκρο)

 

Βρήκα λοιπόν τη λύση:

 

Απλά ξεκολλάω το προστατευτικό καουτσούκ και κολλάω εκεί πάνω το βέλκρο.  ;D

Έτσι, πιάνει 100% και δεν κουνιέται ρούπι.

Το προστατευτικό καουτσούκ το φυλάω μαζί με άλλα πραγματάκια, έτσι ώστε αν χρειαστεί, να το έχω.

 

P.S: Ειδικά το DD-20 μου είχε σπάσει τα νεύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D

 

Γενικά, δεν είναι ανάγκη να παστώνουμε τα πετάλια στο βέλκρο.

Με φειδώ, σε 3-4 σημεία στις άκρες του πεταλιού έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα.

 

Σεβασμός στα πετάλια της ΕΗΧ που δεν έχουν καουτσούκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου