Προς το περιεχόμενο

Ibanez Edge 3 Tremolo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι θέλω να πω:

τι action σε βολέυει; τι χορδες; εισαι heavy tremolo user? ή το χρησιμοποιείς μια στο τόσο; γιατι αν το χρησιμοποιείς μια στο τόσο κλείδωσε το με ενα backbox ή κάτι ανάλογο.

 

όλα παίζουν το ρόλο τους στα tremolo τύπου floyd.. μάθε να το ρυθμίζεις σωστά και με ακρίβεια και θα είσαι κομπλέ!

 

τσεκαρε αυτά, το πρώτο ίσως σε βοηθήσει στο setup..

Ibanez Edge III Tremolo Is Good (Demo)

 

πάντως μια ενδεχομενη αναβαθμιση του ΙΙΙ με προ ή οριτζιναλ edge είναι οικονομικά ασύμφορη γιατι θα χρειαστείς μαστορα για επιπλέον routing καθώς τα 3 μοντέλα δεν έχουν ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις και δε χωράνε στο tremolo pocket της 370.

 

***edit***

επειδή είδα και τα άλλα θεματα που έχεις ανοιξει σχετικά με την κιθάρα σου και βλέποντας και αυτο

Γνωρίζει κάποιος σε μια Ibanez 370dxl, τι αναβάθμιση μπορώ να κάνω

(περα απο τους μαγνήτες) και που μπορώ να απευθυνθω (καποιο μαγαζι-καταστημα)?

Με προσιτες τιμές. Προς τα βόρεια ή και κέντρο?

ρωτάω:

 

εχεις προσδιορίσει τι ακριβως σε ενοχλεί στην κιθάρα και ψαχνεις την να αναβαθμίσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

είναι απλό . Ο άνθρωπος έχει βαρεθεί την κιθάρα του αλλά επειδή την αγαπάει συναισθηματικά και δεν έχεις χρήματα την δεδομένη στιγμή για κάτι καλύτερο ψάχνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα το χρησιμοποιώ όχι πολύ αλα το χρησιμοποιώ.

 

ο λόγος που έχω ανοίξει άλλα 2 topic είναι οτι απο την αρχή θεωρούσα οτι κάτι για κάποιο λόγο δεν ήταν σωστό με αυτό το τρέμολο.

Γιαυτο στο πρώτο τοπικ ρώταγα αν γίνεται να αλλαχθεί  και πώς, και στο δεύτερο τι διαφορές υπάρχουν.--τα συμπεράσματα που προέκυψαν είναι οτι μπορώ να το λοκάρω αν θέλω και πως ουσιαστικά ειναι διαφορετικά σε ποιοτητα ας πούμε τα pro kai edge 3.

Παραταύατα το ανοιξα ξανά το θέμα καθώς δεν πιστέυω πώς έιναι απλά διαφορετικές ποιότητες, είναι 2 διαφορετικά πράγματα και θέλουν διαφορετικό χειρισμό

Συγκεκριμένα το edge 3 θεωρώ (αν δεν είναι μονο το δικό μου έτσι) οτι είναι πολύ low profile απο την άποψη οτι είναι πολύ μικρό το εύρος κίνησης του (ούτε ολοκληρομένα dives kanei και ούτε το εμπιστέυομαι να του ασκήσω παραπάνω δύναμη) -  γιαυτο σκέφτηκα να το κάνω και σταθερό (na to lockarw)

Απλα δεν έχω διαπιστώσει αν το edge 3 είναι οντως έτσι ή χρειάζεται κάτι άλλο για να λειτουργήσει σωστά. (Δε νομίζω να είναι θέμα setup)

giayto psaxnw να το αλλαξω αν αξίζει me pro ή κάτι διαφορετικό.

Καλα καλα το τρέμολο δεν είναι βιδωτό το βαζεις και βγάζεις έτσι απλά.

Με την ευκαρια ρώτησα και για τα ηλεκτρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Ειχα αυτην την κιθαρα 4 χρονια πολυ καλη για τα λεφτα της το μονο κακο πανω της ηταν το τρεμολο το οποιο δεν αξιζει να το αλλαξεις με ενα καλο σεταπ την παλευει αλλα οχι extreme χρηση δηλαδη τραμπαλα ολη την ωρα φαντασου οτι  οι πιο πολλες 370 πωλουνται πια απο 200ε και κατω, το αλλο τρεμολο μαζι με εγκατασταση θα σου κοστισει πιο πολυ απ την ιδια την κιθαρα τωρα αν εισαι συναισθηματικα δεμενος με την κιθαρα και θες να την βελτιωσεις τα λεφτα δεν παιζουν ρολο καποιοι το εχουν αυτο και καποιοι αλλοι οχι

Την κιθαρα αυτην την πουλησα πριν αρκετο καιρο και εμεινα με το παραπονο οτι κανενας τεχνικος δεν μπορει να ρυθμισει απολυτως τελεια το floyd na μην ξεκουρδιζεται μονο οταν την ειχα φρεσκια δεν ειχα προβλημα.

και κατι ασχετο αν ειχα λεφτα θα ειχα αγορασει αυτην την κιθαρα με κλειστα ματια

http://smart.noiz.gr/details.php?id=29305

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάλυψες αυτό εννουσα thnx

Που μπορώ να την πάω για αλλάγή ελατηρίων και setup?\ (Sta voreia i kai kentro?) o nakas kanei tetoia pragmata?

H mporo na to allaksw monos mou m'ena antallaktiko?

 

 

Καλησπερα

Ειχα αυτην την κιθαρα 4 χρονια πολυ καλη για τα λεφτα της το μονο κακο πανω της ηταν το τρεμολο το οποιο δεν αξιζει να το αλλαξεις με ενα καλο σεταπ την παλευει αλλα οχι extreme χρηση δηλαδη τραμπαλα ολη την ωρα φαντασου οτι  οι πιο πολλες 370 πωλουνται πια απο 200ε και κατω, το αλλο τρεμολο μαζι με εγκατασταση θα σου κοστισει πιο πολυ απ την ιδια την κιθαρα τωρα αν εισαι συναισθηματικα δεμενος με την κιθαρα και θες να την βελτιωσεις τα λεφτα δεν παιζουν ρολο καποιοι το εχουν αυτο και καποιοι αλλοι οχι

Την κιθαρα αυτην την πουλησα πριν αρκετο καιρο και εμεινα με το παραπονο οτι κανενας τεχνικος δεν μπορει να ρυθμισει απολυτως τελεια το floyd na μην ξεκουρδιζεται μονο οταν την ειχα φρεσκια δεν ειχα προβλημα.

και κατι ασχετο αν ειχα λεφτα θα ειχα αγορασει αυτην την κιθαρα με κλειστα ματια

http://smart.noiz.gr/details.php?id=29305

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρχή άλλαξε ελατήρια! μηδαμινό κόστος..

 

Συγκεκριμένα το edge 3 θεωρώ (αν δεν είναι μονο το δικό μου έτσι) οτι είναι πολύ low profile απο την άποψη οτι είναι πολύ μικρό το εύρος κίνησης του (ούτε ολοκληρομένα dives kanei και ούτε το εμπιστέυομαι να του ασκήσω παραπάνω δύναμη)

σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο, γενικότερα η φθηνότερη σειρά των edge έχει ενα πιο "ευαισθητο" και λιγότερο σταθερό feel σε σχεση με τα ακριβότερα.. αλλα αυτό δεν σημαίνει πως είναι για πέταμα, χρειάζεται καλή ρυθμιση (επαναλαμβάνομαι το ξέρω), και θα παίζει αξιοπρεπώς..

 

ibanez 470 with  LO-TRS TREM ii

Γιαυτήν τη αποψη έχετε αξίζει το τρέμολο?

 

πανω κάτω τα ίδια με το 3 είναι, σου παραθέτω απο το jemsite:

"The Lo TRS-II is a cheap version of the Edge Lo-Pro. It has less mass, inferior posts/anchors and has a much stiffer feel than the Edge systems. It feels more like the Original Floyd Rose tremolos, but cheaper. Caution, as you cannot directly retrofit an Edge/Lo-Pro into a Lo TRS-II cavity without body routing for the different sized tremolo"

 

άποψή μου πάντα, αν θες να σκάσεις κάποια λεφτά για καινούργια ψάξε να βρεις κάποιο prestige μοντέλο, αλλά κομματάκι δύσκολο για αριστερόχειρη. Εκτός αν βρεις κανένα μεταχειρισμένο στο ebay..

π.χ. http://cgi.ebay.com/05-Ibanez-Prestige-RG-1570-LEFT-Hand-Fujigen-315592805-/280590796300?pt=Guitar&hash=item415483c60c#ht_3190wt_1012

αν και τσιμπάει αρκετά η τιμή..

 

εάν θες οπωσδήποτε να το αλλάξεις, θα κοιτάξω αργότερα που θα πάω σπίτι εάν μπορείς να βάλεις κανονικό floyd rose@ χωρίς επιπλέον routing..

 

offtopic:

Την κιθαρα αυτην την πουλησα πριν αρκετο καιρο και εμεινα με το παραπονο οτι κανενας τεχνικος δεν μπορει να ρυθμισει απολυτως τελεια το floyd na μην ξεκουρδιζεται μονο οταν την ειχα φρεσκια δεν ειχα προβλημα.

id=29305[/url]

 

ποτέ μην περιμένετε από κανένα τεχνικό να ρυθμίσει ακριβώς όπως το θέλετε εσείς το floyd. Η δουλεία πρέπει να γίνεται από εσάς, το ξέρω ότι είναι σπασαρχ*** , αλλά μόνο εσείς ως παίκτες ξέρετε ακριβώς τι σας βολεύει.. σημείωση οτι η πρώτη και τελευταία φορά που πήγα σε τεχνικό  για floyd ήταν το '99. Απο εκεί και μετά τα ρυθμίζω μόνος μου και σε κανένα δεν είχα ποτέ πρόβλημα με γρήγορο ξεκούρδισμα (συμπεριλαμβανομένου και του 3)

sorry για το "δασκαλίστικο" ύφος, αλλα είναι κρίμα να πετάει κάποιος λεφτά για δουλεία 10λεπτών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρχή άλλαξε ελατήρια! μηδαμινό κόστος..

σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο, γενικότερα η φθηνότερη σειρά των edge έχει ενα πιο "ευαισθητο" και λιγότερο σταθερό feel σε σχεση με τα ακριβότερα.. αλλα αυτό δεν σημαίνει πως είναι για πέταμα, χρειάζεται καλή ρυθμιση (επαναλαμβάνομαι το ξέρω), και θα παίζει αξιοπρεπώς..

 

πανω κάτω τα ίδια με το 3 είναι, σου παραθέτω απο το jemsite:

"The Lo TRS-II is a cheap version of the Edge Lo-Pro. It has less mass, inferior posts/anchors and has a much stiffer feel than the Edge systems. It feels more like the Original Floyd Rose tremolos, but cheaper. Caution, as you cannot directly retrofit an Edge/Lo-Pro into a Lo TRS-II cavity without body routing for the different sized tremolo"

 

άποψή μου πάντα, αν θες να σκάσεις κάποια λεφτά για καινούργια ψάξε να βρεις κάποιο prestige μοντέλο, αλλά κομματάκι δύσκολο για αριστερόχειρη. Εκτός αν βρεις κανένα μεταχειρισμένο στο ebay..

π.χ. http://cgi.ebay.com/05-Ibanez-Prestige-RG-1570-LEFT-Hand-Fujigen-315592805-/280590796300?pt=Guitar&hash=item415483c60c#ht_3190wt_1012

αν και τσιμπάει αρκετά η τιμή..

 

εάν θες οπωσδήποτε να το αλλάξεις, θα κοιτάξω αργότερα που θα πάω σπίτι εάν μπορείς να βάλεις κανονικό floyd rose@ χωρίς επιπλέον routing..

 

offtopic:

ποτέ μην περιμένετε από κανένα τεχνικό να ρυθμίσει ακριβώς όπως το θέλετε εσείς το floyd. Η δουλεία πρέπει να γίνεται από εσάς, το ξέρω ότι είναι σπασαρχ*** , αλλά μόνο εσείς ως παίκτες ξέρετε ακριβώς τι σας βολεύει.. σημείωση οτι η πρώτη και τελευταία φορά που πήγα σε τεχνικό  για floyd ήταν το '99. Απο εκεί και μετά τα ρυθμίζω μόνος μου και σε κανένα δεν είχα ποτέ πρόβλημα με γρήγορο ξεκούρδισμα (συμπεριλαμβανομένου και του 3)

sorry για το "δασκαλίστικο" ύφος, αλλα είναι κρίμα να πετάει κάποιος λεφτά για δουλεία 10λεπτών..

 

Εχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες σχετικά με το ρύθμισμα του floyd rose,

και πλέον το ρυθμίζω μονος μου, απλα όπως καταλαβες και εσύ η απορία μου αφορούσε

γενικοτερα το edge 3 σε σχέση με το pro. - - γιαυτο και ρωτούσα μήπως χρειαζεται κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση ή μήπως κάτι ήταν λάθος.

Αποτι έμαθα το edge pro χρειάζεται επιπλέον δουλειά για να αντικατασταθεί (και τρύπες) και είναι αμφίβολο αν θα ταιριάξει καθώς υοάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην υπάρχρι καθόλου ισορροπία με τις χορδές και το κούρδιασμα,

Τελος μήπως γνωριζει κανεις που ακριβώς θα βρώ αυτά τα ελατήρια πέρα απο το ebay και αν χρειάζεται να την αφήσω για αλλαγή ή ειναι κάτι που μπορεί να γίνει και στο σπίτι.

Καποιο μαγαζι-μαστορας προς τα βόρεια - κεντρο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου