Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις για Meinl MB8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1000e και σκέφτεσαι Alpha και ΜΒ8???  ??? ??? ???

Πάρε http://www.thomann.de/gr/zildjian_avedis_professional_pro_set.htm αυτά και θα χαζέψεις...

Το εχω σκεφτει και αυτο αλλα δε θελω 16αρι κρας και επιπλεον θελω και 19αρι και 17αρι κρας και 18αρι china και10αρι σπλας και hi hat(ride σκεφτομουνα να το κρατισω .Οποτε αν τα προσθεσεις (και με τιμες thomman) κοιτα ποσο πανω απτο χιλιαρικο θα βγει.Η ερωτηση μου ειναι αν τα εχει παιξει καποιος να μου πει απο πρωτο χερι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το 20'' metal ride της Alpha. Δε μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Έχει ωραίο ping αλλα με πολύ μεγάλο sustain. Σε σημείο να μην ακούω τπτ άλλο απο αυτά που παίζω. Βέβαια του έχω βάλει ενα μικρό κομματάκι αφρολέξ απο κάτω και έχει διορθωθεί αυτό, αλλα έχει ψιλοχαλάσει και ο ωραίος του ήχος. Πήγαινε στο drumstore στα Εξάρχεια. Είναι απίστευτα τα παιδιά -πως να μην είναι άλλωστε, αφου ειναι drummers- και θα σε βοηθήσουν σε ότι θές. Εκεί θα τα δοκιμάσεις κιόλλας.

Το εχω και εγω και μαλιστα το εχω παρει απτο drumstore περυσι.Καλο ειναι και για αυτο και σκεφτομαι να το κρατησω και να μην παρω και ride εκτος αν το πουλησω σε αξιοπρεπη τιμη.Θελει μαφλαρισμα ομως για κλειστο χωρο και εγω παιζω κυριως στο υπογειο μου.Στο drumstore αποκλειεται να εχουν meinl mb8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά εγώ τα alpha κτλ δεν τα χω και σε πολύ εκτίμιση γιατί τελικά δεν είναι τόσο φτηνά που να δικαιολογούν τέτοιο συμβιβασμό στον ήχο. Καλύτερα να πάρεις λιγότερα πιάτα πιο ακριβών σειρών και στη συνέχεια συμπληρώνεις οτι σου λείπει. Γενικά τα istanbul και avedis είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ καλύτερα (εγώ έχω τα avedis που προαναφέρθηκαν) αλλά είναι για πιο ''πολιτισμένες'' καταστάσεις. Για metal και ''βαρύ χέρι'' θα πρότεινα Zildjian Α Custom-Z3, Sabian AAX, Meinl MB20, Paiste RUDE κτλ. Προφανώς μια βόλτα στα μαγαζιά θα σας πείσει (τα λέμε και τα ξαναλέμε....)

Σωστη συμβουλη αλλα 1ον δεν εχω την υπομονη να τα παρω σιγα σιγα και 2ον δε θελω να σκασω τοσσα πολλα λεφτα.Αλλωστε για χομπυ παιζω και οταν παιζω μονος φοραω ωτασπιδες ακουστικα vic firth και ακουγονται ολα τελεια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστη συμβουλη αλλα 1ον δεν εχω την υπομονη να τα παρω σιγα σιγα και 2ον δε θελω να σκασω τοσσα πολλα λεφτα.Αλλωστε για χομπυ παιζω και οταν παιζω μονος φοραω ωτασπιδες ακουστικα vic firth και ακουγονται ολα τελεια.

 

Όπως και να χει η τελική επιλογή είναι δική σου προφανώς. Εγώ απλά επιμένω στο ''άκου και μετά αποφασίζεις''. Μπορεί τελικά να κάνεις και τη δουλειά σου με pst5, που λέει ο λόγος, εμένα πάντως δε μου καναν και μεγάλη διαφορά με τα alpha (είχα κάποια pst5 παλιότερα) και γλυτώνεις και λεφτά... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να χει η τελική επιλογή είναι δική σου προφανώς. Εγώ απλά επιμένω στο ''άκου και μετά αποφασίζεις''. Μπορεί τελικά να κάνεις και τη δουλειά σου με pst5, που λέει ο λόγος, εμένα πάντως δε μου καναν και μεγάλη διαφορά με τα alpha (είχα κάποια pst5 παλιότερα) και γλυτώνεις και λεφτά... ;)

Γιαυτο ακριβως σκεφτομαι τα mb8.Θελω κατι καλυτερο απτα pst5 (που για τα λεφτα τους ειναι παρα πολυ καλα) και τα Alpha και αποτι καταλαβα ακουγοντας και διαβαζοντας στο ιντερνετ τα mb8 ποιοτικα πλησιαζουν τα 2002.Το θεμα ειναι που να τα ακουσω και να συγκρινω;Εχει η Αθηνα κανα μεγαλο musicstore και δεν το ξερω;Τεσπα θα ανεβω Αθηνα την αλλη βδομαδα (ευτυχως μενω επαρχεια) και θα περασω απτον τριμη και ντραμστορ.Ευχαριστω ολους 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμαμαι καλα που ειχα ρωτησει πριν καιρο τα παιδια στο drumstore ειχαν πει οτι θα εφερναν και turkish πιατινια,δεν τα εχω ακουσει ποτε και δεν ξερω αν εχει καποια που να σου κανουν αλλα ριξτους μια ματια αμα ειναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου