Προς το περιεχόμενο

η αναζητηση για την καταλληλη thumbpick.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και καποιο καιρο εχω αρχισει να παιδευομαι με chet-style picking, το προβλημα μου ειναι οτι οσα thumbpicks εχω βρει μεχρι τωρα, εχουν πολυ "μακρυ" σωμα και γενικα μου φαινονται παρα πολυ αβολα... θελω κατι πιο κοντο, ωστε το "ρυγχος" να ειναι εξεχει σχετικα λιγο απο τον αντιχειρα. Εχει κανεις να προτεινει κατι? Γιατι, ενω με γυμνο αντιχειρα τα καταφερνω αρκετα καλα, δεν εχω την "ατακα" που εχει η πενα οταν χτυπαει στις muted χορδες...

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παιζω με καποια της fender.http://www.gliim.com/musicalinstruments/Fender-Thumb-Picks-Shell-Large-2-Dozen.html

δεν εξεχει πολυ απο αντιχειρα αυτο ομως που δεν μου αρεσει ειναι οτι εχει μεγαλο παχος και δεν με βολευει και πολυ οταν χτυπαω συγχορδιες :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι οι πένες του αντίχειρα... Στη αρχή σου φαίνεται κάπως η σκετικά μαρκυά μυτούλα που έχει και παχειά σαν πένα. Το παίρνεις απόφαση όμως και το συνιθίζεις..

Βέβαια εγώ προσωπικά μετά που το συνίθησα, το γύρισα στην πένα πάλι, αλλά σε hybrid picking κι όταν χρειάζομαι όλα τα δάχτυλα, απλά παίζω με δάχτυλα, χωρίς πένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asprados διαφωνω μαζι σου. Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα συνηθειας, απλα θεμα του τι βολευει τον καθενα για το στυλ του παιξιματος που εχει. Η ταχυτητα ας πουμε δεν ειναι μεγαλη προτεραιοτητα σε εμενα, περισσοτερο η καθαροτητα, το definition και η ατακα... Aυτη που προτεινει ο συμφορουμιτης Jesu μου φαινεται ενδιαφερουσα...

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες εδω οι πενες, γνωριζει καποιος συμφορουμιτης αν υπαρχει περιπτωση να υπαρχουν καπου εδω, Αθηνα η Θεσσαλονικη?

 

John+Pearse+thumbpick.jpg

 

κι ενα μικρο βιντεακι

 

Mr. Sandman

 

Ευχαριστω!

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχω παίξει σχεδόν τα πάντα όλα  ;D απ'ότι κυκλοφορεί, πρώτα βρες το μέγεθος που βολεύει στον αντίχειρα σου (small/med./large) και κατόπιν θα βρείς αυτό που θέλεις. Θα συνιστούσα μια παραγγελία απο το Elderly.com, έχουν μεγάλη ποικιλλία και αστείες τιμές, τα δε μεταφορικά είναι περίπου 7 ευρώ. Αγόρασε 5-10 διαφορετικές για να γνωρίσεις τα στυλ και τα υλικά και καταλήγεις όπου οι ανάγκες σου σε οδηγούν. Αυτές που προσωπικά χρησιμοποιώ και τις συστήνω ανεπιφύλακτα είναι οι Fred Kelly delrin, είναι εκείνες που αντέχουν σχεδόν οιαδήποτε κακομεταχείρηση αλλά και -κυρίως για τα γούστα και τον τρόπο παιξίματος μου- έχουν κορυφαία ηχητική σχέση με τα υπόλοιπα γυμνά δάχτυλα. Επίσης θα μπορούσες να πειραματιστείς "τρώγοντας" με μιά μικρή λίμα την άκρη, ώστε να τη φέρεις ακριβώς στο σχήμα και μέγεθος που επιθυμείς.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει σχεδόν τα πάντα όλα  ;D απ'ότι κυκλοφορεί, πρώτα βρες το μέγεθος που βολεύει στον αντίχειρα σου (small/med./large) και κατόπιν θα βρείς αυτό που θέλεις. Θα συνιστούσα μια παραγγελία απο το Elderly.com, έχουν μεγάλη ποικιλλία και αστείες τιμές, τα δε μεταφορικά είναι περίπου 7 ευρώ. Αγόρασε 5-10 διαφορετικές για να γνωρίσεις τα στυλ και τα υλικά και καταλήγεις όπου οι ανάγκες σου σε οδηγούν. Αυτές που προσωπικά χρησιμοποιώ και τις συστήνω ανεπιφύλακτα είναι οι Fred Kelly delrin, είναι εκείνες που αντέχουν σχεδόν οιαδήποτε κακομεταχείρηση αλλά και -κυρίως για τα γούστα και τον τρόπο παιξίματος μου- έχουν κορυφαία ηχητική σχέση με τα υπόλοιπα γυμνά δάχτυλα. Επίσης θα μπορούσες να πειραματιστείς "τρώγοντας" με μιά μικρή λίμα την άκρη, ώστε να τη φέρεις ακριβώς στο σχήμα και μέγεθος που επιθυμείς.

 

Ηλία κάνεις και Upstrokes με το thumbpick?

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ηλία κάνεις και Upstrokes με το thumbpick?

 

Ουσιαστικά χρησιμοποιώ το thumbpick όπως μία πένα -σε κάποιες περιπτώσεις- σαν τον J.Winter ας πούμε...κι όχι πιό παραδοσιακά μόνο προς τα κάτω... Τίποτα δεν τάχει όλα, κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις, το ζήτημα είναι να βρείς μιάν ισορροπία που να συνάδει με το στυλ του παιξίματος σου, τις εκφραστικές σου ανάγκες και τις τεχνικές σου αδυναμίες...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω παίξει ελάχιστα με thumbpick αλλά δε με βολεύει η γωνία για να κάνω alternate

 

έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο;

http://www.elderly.com/accessories/names/herco-extra-heavy-flatpick/thumbpick--HE114.htm

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου