Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη μαγνητών σε IBANEZ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς φίλε μου και να σου πούμε το πως ακούγονται οι μαγνήτες το πιθανότερο είναι ότι άμα τους ακούσεις και συ θα έχεις διαφορετική άποψη.Εγώ έχω παίξει με D-activator(neck και bridge),crunchlab liquifire,duncan hotrails ,jb και stk-1,jazz,'59,emg 81-85 και έχω να πω ότι μ αρέσαν όλοι εκτός από emg.Οι d-activator ήταν φοβεροί και θα ρίσκαρα να πω ότι απέχουν από το να χαρακτηριστούν ''ψευδο-active''.Έχουν πολύ ώραιο ''γυαλιστερό'' αν θες ήχο,καλό sustain, και δυνατο και άμεσο attack.Oι petruccia-κοι μαγνήτες είναι καταπληκτικοί (είμαι και φαν του τύπου οπότε...) ενώ ο jb της duncan είναι γενικά πολύπλευρος αν και δεν έχει πολύ μεγαλύτερο output από τους v7-v8.Mία άλλη καλή επιλογή θα ήταν ο dimarzio x2n (έχει φοβερά μεγάλο οutput και boostάρει πολύ τον ενισχυτή από μόνος του) τον οποίο χρησιμοποιούσε ο chuck schuldiner απο τους death.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

BASIKA δεν θυμαμαι καπου να ειπα οτι θα χαλασει.... ειπα οτι δεν ξερεις το αποτελεσμα και μπορει να ειναι και πολυ χειροτερο , ισως και καλυτερο αλλα οι πιθανοτητες δεν ειναι μαζι σου...... Αν ρωτησεις μερικα ατομα απο το νοιζ τα οποια εχουν κανει αλλαγες σε ιμπανεζ θα δεις οτι θα σου πουνε οτι σου λεω κι εγω... οι ιμπανεζ δεν ειναι φεντερ , που μπορεις με μια αλλαγη μαγνητη να φερεις το οργανο στα μετρα σου... Αυτα που σου λεω ειναι δοκιμασμενα και στην δικια μου και σε αλλα ατομα απο εδω μεσα...

 

Γενικα τα ξυλα των ιμπανεζ δεν ερχονται ευκολα εκει που θες στις αλλαγες μαγνητων... Τωρα απο εκει και περα κανε οτι θες , δικια σου η τσεπη... Εγω απλα τα λεω...

 

 

Επισης με εχεις προσωπικα μπερδεψει διοτι ζητας συμβουλη αλλαγης μαγνητων , με σκοπο να πετυχεις εναν συγκεκριμενο ηχο. Οποτε εγω ας πουμε που εχω δοκιμασει 100 αλλαγες μαγνητων και οχι μονο εγω , αλλα και ο ιγνατιος ας πουμε και αλλοι πολλοι , τι να σου πουμε ? οτι αλλαξε μαγνητες και θα βγαλεις το ηχο που θες ?

 

Αφου  δεν φταινε οι μαγνητες στο προβλημα σου ρε αδερφε ? τι να σου κανω ? να σε προστατεψω παω....

Αν δεν σε ενδιαφερει να πετυχεις καποιον συγκεκριμενο ηχο , και απλα θες να βαλεις μεγαλυτερου αουτπουτ μαγνητες , απλα για να περιορισεις την ηχητικη ευεληξια του οργανου σου , τοτε βαλε καποιον απο αυτους που σου προτειναμε... Ομως αν πας ετσι να πετυχεις περισοτερα γκαζια θα με θυμηθεις καποια στιγμη οτι θα δεις οτι αυτο που κερδισες δεν αξιζε τα 200 ευρω που θα σου φυγουν...

 

οποτε... εν κατακλειδι.... επεισδη παραπανω κατι ειπες για ξιφος και ντε ακτιβειτορ , σου λεω οτι η δικια σου ειναι μπαςγουντ , και οχι μαονι που εχει η ξιφος και δεν ξερεις τι μπορει να βγει... καλυτερα το σετ του πετρουτσι...και ακομα καλυτερα ο τον ζοουν για γεφυρα...

 

Bασικά σου είπα, διαφωνώ.

Το output είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο, με μονάδα μέτρησης....

είναι δλδ ''σαν να θέλω να αγοράσω ένα τραπέζι ανθεκτικό και c μου προτείνεις τι χρώμα να το βάψω''!

 

Για να απαντήσω και στον ΜikeG:

Tο πιο πιθανό αν έχουμε μπροστά μας ένα μαγνήτη, είναι να έχουμε διαφορετική άποψη γι'αυτόν , παρατ'αυτα αν αυτός ο μαγνήτης είναι πολύ μπάσσος, τοτε θα συμφωνήσουμε...

σε αυτό το κομμάτι..με πιάνεις.

Οπότε δεν ισχύει αυτό που λές, πές ποιό μαγνήτη προτείνεις απο αυτούς που έχεις δοκιμάσει (όπως και πολύ καλά έκανες εν συνεχεία/..) και το βλέπουμε το θέμα.

 

Πάντως για να μην το κουράζουμε το θέμα, επειδή δεν γίνεται όλη την ώρα να αναλύω τα αυτονόητα, γράψτε τη εχετε δοκιμάσει / προτείνεται/.....και αρκεί

,εν τέλει αν θεωρείται οτι είναι λάθος το θέμα απλά μην συμμετέχετε,..έχουμε κάνει κυπρικό ζήτημα τον breed kai ton fred.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά σου είπα, διαφωνώ.

Το output είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο, με μονάδα μέτρησης....

είναι δλδ ''σαν να θέλω να αγοράσω ένα τραπέζι ανθεκτικό και c μου προτείνεις τι χρώμα να το βάψω''!

 

Για να απαντήσω και στον ΜikeG:

Tο πιο πιθανό αν έχουμε μπροστά μας ένα μαγνήτη, είναι να έχουμε διαφορετική άποψη γι'αυτόν , παρατ'αυτα αν αυτός ο μαγνήτης είναι πολύ μπάσσος, τοτε θα συμφωνήσουμε...

σε αυτό το κομμάτι..με πιάνεις.

Οπότε δεν ισχύει αυτό που λές, πές ποιό μαγνήτη προτείνεις απο αυτούς που έχεις δοκιμάσει (όπως και πολύ καλά έκανες εν συνεχεία/..) και το βλέπουμε το θέμα.

 

Πάντως για να μην το κουράζουμε το θέμα, επειδή δεν γίνεται όλη την ώρα να αναλύω τα αυτονόητα, γράψτε τη εχετε δοκιμάσει / προτείνεται/.....και αρκεί

,εν τέλει αν θεωρείται οτι είναι λάθος το θέμα απλά μην συμμετέχετε,..έχουμε κάνει κυπρικό ζήτημα τον breed kai ton fred.

 

 

βρε αγορι μου δεν καταλαβαινεις οτι προσπαθουμε να συμετεχουμε στο θεμα σου θελοντας να σε βοηθησουμε αλλα δεν γινεται...επισης αν σε ενδιαφερει αποκλειστικα το αουτπουτ και η μοναδα μετρησης τοτε δεν εχεις παρα να μπεις στο σαιτ της ντιμαρζιο και να επιλεξεις χωρις την δικη μας βοηθεια το μαγνητη με το μεγαλυτερο αουτπουτ και τα χαρακτηριστικα eq που σε ενδιαφερουν...

 

ζητας για blues, heavy, shred , ντι ακτιβειτορ... για την δουλεια αυτη και ενας γκαζωμενος διπλοπηνιος μονος μαγνητης θα σου εκανε που εχει το μισο αουτπουτ... διαφωνεις με ολους μας , ενω προσπαθουμε να βοηθησουμε , και να καταλαβουμε πανω απο ολα...

 

δηλαδη εγω οπως και αρκετοι απο οτι φενεται δεν μπορουμε να κατανοησουμε το ορο , μπλουζ και χαι γκειν μαγνητες....

 

περαν τουτου ομως αλλη μια φορα σου λεω οτι απο ολους τους ντιμαρζιο που κυκλοφορουν , θα πρεπει να αποφυγεις το χ2ν γιατι δεν παλευεται... ασημαζευτος αν και καλος σε ηχο , ομως δεν κανει γι αυτο που θελεις... πιστευω οτι αφου θες και καθαρο ηχο ενας σουπερ ντιστορσιον ειναι ιδανικος καθως αν το σπλιταρεις που θα το σπλιταρεις οπωσδηποτε , ο ηχος ειναι σαν στρατοκαστερ στην θεση της γεφυρας...

 

γενικα η αποψη μου ειναι οτι ολοι οι ντιμαρζιο ειναι εξαιρετικοι μαγνητες . μπορεις να βαλεις και 2 τον ζοουν... εναν πανω και εναν κατω... το κανει τελευταια η τζακσον σε καποια ανιβερσαρι κοματια της που ειναι καφρικες γενικα σαν κιθαρες οποτε θα εχει το αουτπουτ που ψαχνεις...

 

απλα εχε υποψην οτι αναλογα με το τι ηχο θες να βγαλεις , οι 2 προαναφερθεντες ειναι γενικα μπασοι μαγνητες ως εκ τουτου , αν θες ηχο με περισσοτερα μεσαια και πριμα θα πρεπει να κοιταξεις και το παλιο σετ του πετρουτσι... ντε σονικ , ερ νορτον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τελειώνουμε γιατί το ζαλίσαμε: ;D ;D ;)

 

Bridge-------Neck(τι θα προτεινα)

d-activator---------d-activator(βλέπε ήχο Chris Broderick στα σολο του endgame των megadeth)

d-activator---------air-norton(πολύ καλος για ρυθμικά και γρήγορα shredάδικα σόλο στη neck θέση)

x2n-----------------d-activator(ο χ2n διαπερνά όλη τη μίξη με χαρακτηριστική ευκολία ειδικά στα live, ο d-activator μπαίνει εκεί ώστε να ισορροπήσει το αποτέλεσμα και να μη χάνεσαι στη μίξη όταν αλλάζεις μαγνήτες)

crunchlab----------liquifire(άκου τα alboum των dream theater από το systematic chaos και μετά)

tonezone----------air-norton/paf-pro(τους βάζει η Ibanez σε μερικά μοντέλα και είναι καρα-κλασσικός συνδιασμός ειδκά αν σ' αρέσει και ο 80'S ήχος-ο tonezone ήταν πολύ δημοφιλής τότε)

 

Mετά αν πας σε seumour duncan εγώ προτείνω μόνο τον customcustom(κάπως έτσι λέγεται) και για neck το tb-10 aka full shred

 

άμα βρέις κάπου να τους ακούσεις από πρώτο χέρι μην αμελήσεις και το ξύλο από το οποίο είναι φτιαγμένη η κιθάρα που τους έχει.

 

ΟVER AND OUT  από μένα  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου