Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη μαγνητών σε IBANEZ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οποτε μπορει το πραγματικο προβλημα να μην ειναι οι μαγνητες( που δεν ειναι ). Και αλλαζοντας τους να συνεχισεις να εχεις τα ιδια προβληματα...

 

Παιδια δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, απλα μαγνήτες θέλω να αλλάξω, και να βάλω καποιους με μεγαλύτερο οutput, ..για heavy,blues, shred...!

 

εεε ωραια... βαλε αυτους που σου ειπαμε παραπανω... οι ντε ακτιβειτορ , δεν κανουν για χεβι μπλουζ  ::) ::) ::)

 

αλλα ξαναλεμε οτι και μαγνητες να αλλαξεις μπορει να μην πετυχεις τον ηχο που ψαχνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Di marzio crunch lab και liquifire του Petrucci το σκέφτηκες??Ηχος dream theater πανω κάτω heavy και παράλληλα ευέλικτος.

 

σου ορκιζομαι οτι με μαγνητες και μονο , του πετρουτσι τον ηχο δεν τον ποιανεις με τιποτα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν είπα ότι θα τον πιάσει αλλά αν έχει και καλό εξοπλισμό μπορεί να βγάλει πολλούς heavy τόνους που είναι και αρκετά ευέλικτοι.Petrucci ήχο δεν φτιάχνεις αλλά μπορείς να έχεις αυτόν τον ξεχωριστό χαρακτήρα του ήχου του

 

 

δεν πιστεύω αυτός να έχει τον ήχο του petrucci αλλά πιστεύω καταλαβαίνεις τι εννοω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει την Xiphos μου με τους D-Activator για να ηχογραφήσω μουσικές ασχετες με το metal και έμεινα υπερ-ευχαριστημένος(την είχα χρησιμοποιησει γιατι ήθελα ένα λιγο ιδιέταιρο κουρδισμα).Κατα την άποψη μου το οτι ο D-Activator είναι δυνατός δεν θα κόψει κατι απο την ευελιξεία του ήχου σου(οχι κατι μεμπτό τουλάχιστον).Δεν είναι δα και σαν καποιους active μαγνήτες,που με την προενίσχυση τους βάζουν τις δυναμικές σε δέυτερη μοίρα,αποτρέποντας την χρήση τους έξω απο το metal(αλλα και πάλι κατι τέτοιο δεν μου φαίνεται αρκετα αποτρεπτικό σε καποιες περιπτώσεις).Απο την άλλη είχα και μια RGT με Tone Zone και Αir Norton,η οποία,με τον ήχο της,με είχε κάνει να αφήσω την τοτε Gibson μου στην θήκη της για αρκετό καιρό.

Εν τέλει,φίλε Santorope,διαλεξε εσύ τι θα βάλεις,γιατι ότι και να σου προτείνει ο καθένας,δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να ξέρει πως θα ακούγεται η κιθάρα σου μετα.

 

ΥΓ : To set V7/V8 μου αρέσει πολύ.Απο πάντα.Και αν τελικά τους βγάλεις,και ψηθείς να τους δώσεις,ρίξε ένα μηνυματάκι... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει την Xiphos μου με τους D-Activator για να ηχογραφήσω μουσικές ασχετες με το metal και έμεινα υπερ-ευχαριστημένος(την είχα χρησιμοποιησει γιατι ήθελα ένα λιγο ιδιέταιρο κουρδισμα).Κατα την άποψη μου το οτι ο D-Activator είναι δυνατός δεν θα κόψει κατι απο την ευελιξεία του ήχου σου(οχι κατι μεμπτό τουλάχιστον).Δεν είναι δα και σαν καποιους active μαγνήτες,που με την προενίσχυση τους βάζουν τις δυναμικές σε δέυτερη μοίρα,αποτρέποντας την χρήση τους έξω απο το metal(αλλα και πάλι κατι τέτοιο δεν μου φαίνεται αρκετα αποτρεπτικό σε καποιες περιπτώσεις).Απο την άλλη είχα και μια RGT με Tone Zone και Αir Norton,η οποία,με τον ήχο της,με είχε κάνει να αφήσω την τοτε Gibson μου στην θήκη της για αρκετό καιρό.

Εν τέλει,φίλε Santorope,διαλεξε εσύ τι θα βάλεις,γιατι ότι και να σου προτείνει ο καθένας,δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να ξέρει πως θα ακούγεται η κιθάρα σου μετα.

 

ΥΓ : To set V7/V8 μου αρέσει πολύ.Απο πάντα.Και αν τελικά τους βγάλεις,και ψηθείς να τους δώσεις,ρίξε ένα μηνυματάκι... :)

 

 

πολυ σωστα !!! αυτο που προσπαθω να πω στον φιλο κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι οτι η ιμπανεζ ως μια απο τις μεγαλυτερες εταιριες αυτην την στιγμη ξερει πολυ καλα τι μαγνητες βαζει στις κιθαρες της και ειδικα στα πρεστιζ μοντελα της...

 

μπορει να κανεις οποιαδηποτε αλλαγη αλλα εχε κατα νου οτι μπορει να μην κολλησουν με το οργανο και να πεταξεις τα χρηματα σου , αλλα και αν κολλησουν ακομα , παλι δεν θα λυσουν το προβλημα σου... το οργανο σου ειναι αψογο και δεν χρειαζεται τιποτα απολυτως... ειναι οργανο που εχουν επαγγελματιες στην κατοχη τους...

 

αυτα  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πολυ σωστα !!! αυτο που προσπαθω να πω στον φιλο κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι οτι η ιμπανεζ ως μια απο τις μεγαλυτερες εταιριες αυτην την στιγμη ξερει πολυ καλα τι μαγνητες βαζει στις κιθαρες της και ειδικα στα πρεστιζ μοντελα της...

 

μπορει να κανεις οποιαδηποτε αλλαγη αλλα εχε κατα νου οτι μπορει να μην κολλησουν με το οργανο και να πεταξεις τα χρηματα σου , αλλα και αν κολλησουν ακομα , παλι δεν θα λυσουν το προβλημα σου... το οργανο σου ειναι αψογο και δεν χρειαζεται τιποτα απολυτως... ειναι οργανο που εχουν επαγγελματιες στην κατοχη τους...

 

αυτα  ;D ;D ;D

 

Mα το παιδί δεν τον νοιάζει για ενισχυτές και τα λοιπά απλά θέλει να βάλει μαγνήτες με μεγαλύτερο output στην κιθάρα του.Πάντως εμένα οι d-activator μ αρέσουν και θεωρώ είναι ευέλικτοι.Εκτός αυτού πιστεύω ότι με όλους τους μαγνήτες μπορείς να παίξεις ότι θες και ότι πχ τα στεγανά τύπου ''EMG δεν κάνουν για funk'' δεν ισχύουν καθώς ο καθένας παίζει τη μουσική που θέλει και την κάνει να ακούγεται όπως θέλει.Οπότε ας γίνουμε πιο σαφείς στο θέμα και ας μην αραδιάζουμε απόψεις για το τι μαγνήτης είναι καλύτερος για το κάθε είδος.

 

Για να επανέλθω όμως εγώ θα έβαζα είτε του Petrucci είτε τον D-activator στη γέφυρα μαζί με έναν air-norton στη neck θέση και για μέση θα ρίσκαρα και θα πήγαινα για έναν pro-track(διπλός σε μέγεθος μονού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας βλεπω να πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό και αρχίζω να πιστεύω πως έχω βάλει κάποιο θέμα ''αστροφυσικής'' ανωτερου επιπέδου να αναλύσετε.....

Επαναλαμβάνω για ΄τρίτη φορά'' πώς δεν υπάρχει κάποιο ''πρ'οβλημα'' ή κάτι που θέλει ιδιαίτερη σκέψη - - -ούτε θέλω να αγόρασω πεταλια, ενισχυτές. κτλ///

Απλα να αλλάξω μαγνήτες θέλω και να βάλω κάποιους με αισθητά μεγαλυτερο output..

(το blues, heavy, shred..poy λεω parapanw ξεχάστε το αν σας μπερδεύει)

και επειδή δεν μου αρέσουν οι active, θέλω passive.....

Να ακούσω κάποιες προτάσεις απο άτομα που έχουν δοκιμάσει ...κάποιους θέλω. (οχι τη πιστεύει και φαντάζεται ο καθένας)

Γιατι δεν είναι λογικό προφανώς να πηγαίνω απο μαγαζι σε μαγαζί να ακούω μαγνήτες, αλλα ουτε απο το youtube μπορεί κάποιος να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα...

Ουτε απο την άλλη αμα προτείνει κάποιος ενα μαγνήτη σημαίνει οτι θα πάω να τον πάρω, συζήτηση γίνεται...

 

 

Apantisi se Αri: Σε διαβεβαιω πως αυτό με τους μαγνήτες που λες πως το οργανο ετσι πρεπει να'ναι επειδη έχει v7, ktl και πως αν μπουν άλλοι μαγνήτες θα χαλάσει'' επειδη και η Ibanez καλό παιδί κτλ ειναί εντελώς λάθος. Μη με ρωτήσεις γιατί, μπές στο site της ibanez, και δες τα χαρακτηριστικά, όλων των rgs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον έχω ακούσει προσωπικά αλλά θα τον περάσω στην RG μου κάποια στιγμή. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/cutting-edge/patb1_parallel/

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Apantisi se Αri: Σε διαβεβαιω πως αυτό με τους μαγνήτες που λες πως το οργανο ετσι πρεπει να'ναι επειδη έχει v7, ktl και πως αν μπουν άλλοι μαγνήτες θα χαλάσει'' επειδη και η Ibanez καλό παιδί κτλ ειναί εντελώς λάθος. Μη με ρωτήσεις γιατί, μπές στο site της ibanez, και δες τα χαρακτηριστικά, όλων των rgs...

 

BASIKA δεν θυμαμαι καπου να ειπα οτι θα χαλασει.... ειπα οτι δεν ξερεις το αποτελεσμα και μπορει να ειναι και πολυ χειροτερο , ισως και καλυτερο αλλα οι πιθανοτητες δεν ειναι μαζι σου...... Αν ρωτησεις μερικα ατομα απο το νοιζ τα οποια εχουν κανει αλλαγες σε ιμπανεζ θα δεις οτι θα σου πουνε οτι σου λεω κι εγω... οι ιμπανεζ δεν ειναι φεντερ , που μπορεις με μια αλλαγη μαγνητη να φερεις το οργανο στα μετρα σου... Αυτα που σου λεω ειναι δοκιμασμενα και στην δικια μου και σε αλλα ατομα απο εδω μεσα...

 

Γενικα τα ξυλα των ιμπανεζ δεν ερχονται ευκολα εκει που θες στις αλλαγες μαγνητων... Τωρα απο εκει και περα κανε οτι θες , δικια σου η τσεπη... Εγω απλα τα λεω...

 

 

Επισης με εχεις προσωπικα μπερδεψει διοτι ζητας συμβουλη αλλαγης μαγνητων , με σκοπο να πετυχεις εναν συγκεκριμενο ηχο. Οποτε εγω ας πουμε που εχω δοκιμασει 100 αλλαγες μαγνητων και οχι μονο εγω , αλλα και ο ιγνατιος ας πουμε και αλλοι πολλοι , τι να σου πουμε ? οτι αλλαξε μαγνητες και θα βγαλεις το ηχο που θες ?

 

Αφου  δεν φταινε οι μαγνητες στο προβλημα σου ρε αδερφε ? τι να σου κανω ? να σε προστατεψω παω....

Αν δεν σε ενδιαφερει να πετυχεις καποιον συγκεκριμενο ηχο , και απλα θες να βαλεις μεγαλυτερου αουτπουτ μαγνητες , απλα για να περιορισεις την ηχητικη ευεληξια του οργανου σου , τοτε βαλε καποιον απο αυτους που σου προτειναμε... Ομως αν πας ετσι να πετυχεις περισοτερα γκαζια θα με θυμηθεις καποια στιγμη οτι θα δεις οτι αυτο που κερδισες δεν αξιζε τα 200 ευρω που θα σου φυγουν...

 

οποτε... εν κατακλειδι.... επεισδη παραπανω κατι ειπες για ξιφος και ντε ακτιβειτορ , σου λεω οτι η δικια σου ειναι μπαςγουντ , και οχι μαονι που εχει η ξιφος και δεν ξερεις τι μπορει να βγει... καλυτερα το σετ του πετρουτσι...και ακομα καλυτερα ο τον ζοουν για γεφυρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου