Προς το περιεχόμενο

The wall live 2011!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι γεγονος!!!Ο Mr Pink himself Roger Waters παρουσιαζει τον απριλιο το The wall live για τα 30 χρονα του!!!Η συναυλια θα γινει στην κροατια και οπως εχω ακουσει ενα ταξιδιωτικο γραφειο στη Θεσσαλονικη προσφερει το ταξιδι στην κροατια με λεωφορειο εισιτηριο για την συναυλια και δυημερη διαμονη κροατια με προγευμα στην τιμη των 200 ευρω!!!

Εχω παθει ενα μινι αμοκ και δεν ξερω τη να κανω!!!Οεο!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, το Wall δεν ήταν ποτέ πρόσφορο υλικό για live. Όντας το ίδιο προϊόν αυστηρής στουντιακής πειθαρχίας, βρήκε την τέλεια ενσαρκωσή του στην ομώνυμη κινηματογραφική ταινία - κάθε άλλη εμπειρία ακρόασής του, υστερεί σε ένταση και αποτελεσματικότητα.

 

Οι Floyd το παρουσίασαν σε μία σειρά συναυλιών στο Earl's Court τη χρονιά που πρωτοκυκλοφόρησε, πριν την ταινία, μία κίνηση που ήταν αναπόφευκτη για την προώθηση του υλικού. Εκ' τοτε όμως, κάθε άλλη ζωντανή εκτέλεσή του είναι κατώτερη, και ειδικά εκείνες που έκανε ο Waters χωρίς τους Floyd, με κάτι σαχλαμάρες όπως τον Bryan Adams να τραγουδάει και τέτοια...

 

Δε θέλω να σου τη σπάσω, απλά να βάλω τα πράγματα σε μία σωστή προοπτική: πιστεύω ότι η επετειακή παρουσίαση του έργου στην οποία αναφέρθηκες δεν θα έχει να προσθέσει απολύτως τίποτε. Άσε που την αντιλαμβάνομαι και σαν μία ήττα του Waters ο οποίος - τελικά - απέτυχε να ξεφύγει από τη μπάντα στην οποία δημιούργησε τόσα νομικά προβλήματα, με αποτέλεσμα να έχουμε μάλλον στερηθεί έναν-δυο καλούς δίσκους ενώ πελαγοδρομούσαν αμφότεροι μη ξέροντας τι να παίξουν, με ποιον να το παίξουν και για ποιον να το παίξουν.

 

Περασμένα μεγαλεία.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω σε τιποτα απο οσα εχεις αναφερει...ΑΛΛΑ...Δεν μπορω να γυρισω τον χρονο πισω στο 1980 ουτε στο 90...και τα δυο τα εχω λιωσει τοσο σε Βιντεο οσο και σε σι ντι οπως και την ταινια του κυριου παρκερ καμια 10ρια φορες...

Τωρα..το να δω τον waters live να παρουσιαζει το συγκεκριμενο εργο(οσο εμπορικο και να ειναι αυτο)ειναι εμπειρια ζωης...Δεν θα αναφερω καν τους μουσικους του..snowy white και λοιπους...και εγω σου λεω..μακαρι να ζουσα τα 60s...ετσι θα ζουσα και την χρηση περιοδο των floyd και syd....αλλα δυστηχως ειμαι μονο 27...οποτε τετοιες ευκαιριες οσο χιλιοπαιγμενες κ ας ειναι(μεταξυ μας το the wall εχει καταντησει λιγο Κωνσταντινου και ελενης)τις μετραμε στα δαχτυλα του ενος χεριου...οποτε πριν πουμε και για τον Waters Shine on η οπως λεει και το chapter 24 Fly away το παλευουμε να το ζησουμε :)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που την αντιλαμβάνομαι και σαν μία ήττα του Waters ο οποίος - τελικά - απέτυχε να ξεφύγει από τη μπάντα στην οποία δημιούργησε τόσα νομικά προβλήματα

Σ αυτο θα διαφωνισω...Οι floyd Καλως η κακως ητανε 2 ατομα...ο Waters και ο Gilmour..ο καθε ενας ειχε την υπογραφη του και το καθε αλμπουμ των φλουντ ειχε την σφραγιδα τους...μετα απ τους φλουντ ο waters εκανε κατ εμενα 2 αριστουργηματικα album...το Amused to Death και το The Pros and Cons of Hitch Hiking...και τα 2 ομως φλουντιζουν απιστευτα...(η μηπως waterιζουν?)στην ιδια πεπατημενη και ο gilmour...η ειρωνια του θεματος ομως ποια ηταν...οτι ο διωγμενος απ τον κυριο waters rich wright καταφερε και ξεφυγε απ τα δεσμα του floyd σκηνικου και δημιουργησε ενα απιστευτο album το broken china...και με την sinead o connor στα φωνητικα η οποια μετα(η πριν?) ειπε και το mother στο the wall...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παθει ενα μινι αμοκ και δεν ξερω τη να κανω!!!Οεο!!!

Να πας!

 

Αν κάτσεις να το ψειρίσεις και να ακούς υπεραναλύσεις και αφορισμούς, θα χάσεις κάτι που για σένα είναι ευκαιρία ζωής. Και μετά θα βρίζεις (τις υπεραναλύσεις κι εσένα που τις άκουσες).

 

Α, και μην ξαναπείς "δυστυχώς είμαι μόνο 27". Κάποιοι από μας εκνευριζόμαστε! ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ αυτο θα διαφωνισω...Οι floyd Καλως η κακως ητανε 2 ατομα...ο Waters και ο Gilmour..ο καθε ενας ειχε την υπογραφη του και το καθε αλμπουμ των φλουντ ειχε την σφραγιδα τους...μετα απ τους φλουντ ο waters εκανε κατ εμενα 2 αριστουργηματικα album...το Amused to Death και το The Pros and Cons of Hitch Hiking...και τα 2 ομως φλουντιζουν απιστευτα...(η μηπως waterιζουν?)στην ιδια πεπατημενη και ο gilmour...η ειρωνια του θεματος ομως ποια ηταν...οτι ο διωγμενος απ τον κυριο waters rich wright καταφερε και ξεφυγε απ τα δεσμα του floyd σκηνικου και δημιουργησε ενα απιστευτο album το broken china...και με την sinead o connor στα φωνητικα η οποια μετα(η πριν?) ειπε και το mother στο the wall...

 

Οι υπεύθυνοι για τον ΗΧΟ των Floyd είναι (κατά σειρά σπουδαιότητας) α) o Gilmour, β) o Wright, γ) o Mason, δ) o Alan Parsons και... ε) ο Waters.

 

Πάντως συμφωνώ, στο "να πας".

 

:)

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας  , να πας ,

Και να λες ευτυχώς που είσαι 27

Οι υπεύθυνοι για τον ΗΧΟ των Floyd είναι (κατά σειρά σπουδαιότητας) α)o Wright,

  β) o Gilmour, γ) o Mason, δ) o Alan Parsons ;) και... ε) ο Waters.

 

μάλλον  γιατί  το αγαπημένο μου  album είναι το atom heart mother   :D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Οι υπεύθυνοι για τον ΗΧΟ των Floyd είναι (κατά σειρά σπουδαιότητας) α) o Gilmour, β) o Wright, γ) o Mason, δ) o Alan Parsons και... ε) ο Waters.

 

Πάντως συμφωνώ, στο "να πας".

 

:)

 

 

Παλιο το θεμα,αλλα επειδη επεσα πανω του ειπα να απαντησω. Ο Waters τελευταιος οσον αφορα τον ηχο των Pink FLoyd???????????????????????????????????????

 

Αν εννοεις τα λαιβ τους,τα εφφε τους, και γενικα την ενορχηστρωση τοτε οκ, γιατι για τη συνθεση της μουσικης τους εγω προσωπικα αν δεν τον εβαζα πρωτο , θα τον εβαζα σιγουρα δευτερο μετα τον Γκιλμουρ. Συνεθεσε ολο σχεδον το the wall μονος του και ενα μεγαλο μερος απο το Dark side. Μπορει ως μουσικος να ναι κακος, αλλα σαν συνθετης ειναι εξαιρετικος.  Και ο ΗΧΟΣ των pink floyd οπως λες, δεν ειναι μονο η επεξεργασια του και τα διαφορα εφφε, ειναι φυσικα και η μελωδια οι ρυθμοι κτλ. Ολα αυτα μαζι συντελουν στη διαμορφωση του ηχου μιας μπαντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιο το θεμα,αλλα επειδη επεσα πανω του ειπα να απαντησω. Ο Waters τελευταιος οσον αφορα τον ηχο των Pink FLoyd???????????????????????????????????????

 

Αν εννοεις τα λαιβ τους,τα εφφε τους, και γενικα την ενορχηστρωση τοτε οκ, γιατι για τη συνθεση της μουσικης τους εγω προσωπικα αν δεν τον εβαζα πρωτο , θα τον εβαζα σιγουρα δευτερο μετα τον Γκιλμουρ. Συνεθεσε ολο σχεδον το the wall μονος του και ενα μεγαλο μερος απο το Dark side. Μπορει ως μουσικος να ναι κακος, αλλα σαν συνθετης ειναι εξαιρετικος.  Και ο ΗΧΟΣ των pink floyd οπως λες, δεν ειναι μονο η επεξεργασια του και τα διαφορα εφφε, ειναι φυσικα και η μελωδια οι ρυθμοι κτλ. Ολα αυτα μαζι συντελουν στη διαμορφωση του ηχου μιας μπαντας.

 

Για τον ΗΧΟ μίλησα φίλε, όχι για τη σύνθεση. Όταν αποχώρησε, ο ΗΧΟΣ των Floyd δεν άλλαξε καθόλου. Επίσης, δεν είπα (δεν είμαι βλαξ) ότι είναι κακός μουσικός.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το ακριβώς αντίθετο έχω διαβάσει, ειδικά για το The Wall. Η μανία ελέγχου του κυρίευε τα πάντα, συμπεριλαμβανόμενου φυσικά και του ήχου και της παραγωγής.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου