Προς το περιεχόμενο

The wall live 2011!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν αποχώρησε, ο ΗΧΟΣ των Floyd δεν άλλαξε καθόλου. Επίσης, δεν είπα (δεν είμαι βλαξ) ότι είναι κακός μουσικός.

 

 

Βασικα αλλαξε...αλλο ηχο εχει το final cut και αλλο ηχο το devision bell..φυσικα ο wright δεν επαιζε στο πρωτο αλλα στο final cut μπορεις να δεις τη ηχο εχει ο warters...ηχο που φυσικα κρατησε και στις σολο δουλειες του...φυσικα εγω οταν λεω ηχο εννοω και υφος και μουντιλα στην παραγωγη κλπ κλπ κλπ

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το ακριβώς αντίθετο έχω διαβάσει, ειδικά για το The Wall. Η μανία ελέγχου του κυρίευε τα πάντα, συμπεριλαμβανόμενου φυσικά και του ήχου και της παραγωγής.

 

Αυτό ισχύει. Αλλά το Wall δεν έχει τον στάνταρ ήχο των Floyd, αυτόν που ξέραμε μέχρι και το Animals και επανήρθε (κατά κοινή ομολογία) μετά την αποχώρησή του. Το Wall και το Final Cut έχουν τον ήχο που αργότερα ο Waters ανέπτυξε στα προσωπικά του άλμπουμ. Ακόμη και έτσι όμως, τα κομάτια από το Wall παιγμένα χωρίς τον Gilmour είναι (στα αυτιά μου) κατώτερα.

 

Βασικα αλλαξε...αλλο ηχο εχει το final cut και αλλο ηχο το devision bell..φυσικα ο wright δεν επαιζε στο πρωτο αλλα στο final cut μπορεις να δεις τη ηχο εχει ο warters...ηχο που φυσικα κρατησε και στις σολο δουλειες του...φυσικα εγω οταν λεω ηχο εννοω και υφος και μουντιλα στην παραγωγη κλπ κλπ κλπ

 

Δεν είναι σωστή η σύγκριση που κάνεις.. πολλά τα χρόνια. Η σωστή σύγκριση είναι ανάμεσα στο Animals και το Momentary Lapse Of Reason. Επίσης, μία αναδρομή στις συνεντεύξεις της περιόδου, θα βοηθήσει.

 

;)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο που εχω καταλαβει για τον ηχο των Floyd ειναι οτι ολοι εχουν βαλει το χερακι τους...ειναι λιγο ασκοπο να συζηταμε ποιος εχει το μεγαλυτερο μεριδιο...Παρε το Hey you...εκει βλεπεις τον ηχο του wright...one of these days...Manson....have a cigar-gilmour-wright....chapter 24-syd....final cut waters....

Το δεδομενο ειναι οτι μετα το dark side ο Waters ανελαβε την μπαντα με το ετσι θελω...μετα το final cut η μπαντα ουσιαστηκα απελευθερωθηκε...το λεει εξαλου και σε μια συνεντευξη ο gilmour...

DAVID GILMOUR plays Smoke on the water with BRIAN MAY....(1)

2:21

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ΗΧΟ μίλησα φίλε, όχι για τη σύνθεση. Όταν αποχώρησε, ο ΗΧΟΣ των Floyd δεν άλλαξε καθόλου. Επίσης, δεν είπα (δεν είμαι βλαξ) ότι είναι κακός μουσικός.

 

 

 

Οχι παρεξηγηση. Εγω ειπα οτι ειναι κακος μουσικος απο την αποψη οτι δεν ηξερε  να παιζει αρκετα καλα κανενα μουσικο οργανο. Αφου ο Γκιλμουρ εχει πει οτι σε καποια κομματια εχει παιξει ο ιδιος το μπασσο στο στουντιο γιατι δε τα καταφερνε καλα ο  Waters! Και επισης, δεν αλλαξε ο ηχος γιατι ηταν κατι που πλεον ηξερε να το κανει και μονος του ο γκιλμουρ και οι συνεργατες του μετα απο τοσα χρονια και χωρις τον Waters η τους αλλους. Το υφος του ηχου πολυ δεν αλλαξε στα επομενα cd, οσον αφορα τα εφφε.Αλλαξε ομως το περιεχομενο του και αυτο ισως επηρεασε πολυ το τελικο αποτελεσμα.

 

Φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου