Προς το περιεχόμενο

Επιλογη super-ultra clean ενυσχητη για χρηση πεταλιερας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον ειμαι εντυπωσιασμενος απο την line6 pod hd300 και σκεφτηκα να αγορασω εναν πολυ καθαρο ενυσχητη για να παρω οτι καλυτερο απο αυτην...

 

Ταβανι γυρω στα 500 ευρω...με πολυ καλο fx loop και γυρω στα 30-40-50 βατ για να μπορω να παιζω παντου ( λαιβ , στουντιο , σπιτι απο ολα )

 

επαναλαμβανω... θελω να εχει ριτερν και ποιοτικο μαλιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eγώ βάζω τη δική μου rp250 μέσα στο cd-in του mg30dfx χωρίς την προενίσχυση δηλαδή του ενισχητή και έχω αυτούσια την πεταλιέρα και τον ήχο της.Εκτός αν θες να χρωματήσεις τον ήχο της με την προενίσχυση του ενισχητή οπότε θα σου πρότεινα κάποιον από τους ενισχυτές της fender σε αυτά τα βατ κυρίως τους combo εκτός και πάλι αν θες λάμπα.Εκει δεν ξέρω κάτι τόσο clean αν και όταν συνέδεα την πεταλιέρα μου σε έναν jvm στο καθαρό είχα πολύ χρωματισμό του ήχου της ειδικά στα; βρώμικα που γίνονταν σχεδόν τα ίδια με του ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε εναν τελικο marshall 20/20 που δινει ενας τωρα στις αγγελιες μαζι με καμπινα και παιξε καρφι.

Κανενα voicing απο τον ενισχυτη

100% λαμπα και 100% οτι του δωσεις να παιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε εναν τελικο marshall 20/20 που δινει ενας τωρα στις αγγελιες μαζι με καμπινα και παιξε καρφι.

Κανενα voicing απο τον ενισχυτη

100% λαμπα και 100% οτι του δωσεις να παιξει.

 

Ολοσωστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο προσωπικη εμπειρια το rack τα σπαει.

Σε αυτη την τιμη οτι καλυτερο, τσιμπα και μετα κανε σιγα σιγα υπομονη και χτυπας και ενα eq 30-40 περιοχων, που ειναι το Α και το Ω στον ηχο και την παραμετροποιηση του.

Και ενα tc electronics πολυεφε, ακομα και τα φτηνα (Μ300-Μ350-G sharp) και εχεις τα παντα-ολα.(αν και τα παντα ολα τα εχεις ηδη με την Line6)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει στις αγγελιες ενα καρο ενισχυτες... ;)

 

Εγω θα επαιρνα αυτον

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=25706

 

Για να εχεις ωραιο ηχο απο τετοιου ειδους πεταλιερες δεν χρειαζεσαι....super ultra clean ενισχυτη (μονο τραντζιστορατοι ενισχυτες πολλων βαττ ειναι super ultra clean) αλλα εναν ωραιο ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη με εναν καλο καθαρο καναλι που θα χρωματιζει ομορφα τον ηχο της πεταλιερας σου,γενικα η σειρα hot rod της Fender ειναι πολυ καλη για αυτη τη δουλεια και τους βρισκεις μεταχειρισμενους κοντα στα 500 ευρω (εχουν και effect loop αλλα δεν μπορω να καταλαβω ΓΙΑΤΙ το θες???? :o)

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα δεν μπορω να καταλαβω ΓΙΑΤΙ το θες???? :o)

 

 

 

 

ωπα ? κατε τωρα γιατι μπερδευτηκα με ττην ερωτηση...

 

Βασικα τον θελω για να εχω οσο το δυνατον καλυτερο αποτελεσμα απο την πεταλιερα...να μην συμβαλει δηλαδη και ενας κακης ποιοτητας ενυσχητης στον ηχο αλλα να ειναι ουδετερος και να αφηνει οσο περισοτερο τις δυνατοτητες της πεταλιερας να αναδειχθουν... λαλακια ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το EFFECT LOOP τι το θες ρωταω.

 

τα Effect Loops τα χρησιμοποιουμε ΜΟΝΟ οταν ο ενισχυτης μας εχει βρωμικο καναλι και θελουμε να το χρησιμοποιουμε,σε καθε αλλη περιπτωση ειναι απλα tone suckers (οσο καλα και να ειναι).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου