Προς το περιεχόμενο

Επιλογη super-ultra clean ενυσχητη για χρηση πεταλιερας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλά σε τέτοιο ενισχυτη θα βάλω πεταλίερα ?θα φάω ξύλο...

 

εγω παντως πεταλιερα του βαζω και δεν εχω φαει ακομα ξυλο.... ;D

 

 

 

Δηλαδή όταν η κιθάρα είναι συνδεμένη στην πεταλιέρα και η πεταλιέρα στο loop,

την παρακάμπτει ενώ όταν έχουμε την πεταλιέρα στο loop αλλά την κιθάρα στο

input του ενισχυτή μπαίνει ανάμεσα? Δεν νιώθω και πολύ απο τέτοιες...

 

η συγκεκριμενη πεταλιερα εχει τη δυνατοτητα να στελνει καποια εφε πριν και καποια μετα την προενισχυση (4 cable method)

 

 

2 καλώδια χρειάζομαι για μπροστά , 2 και για από πίσω

 

ακριβως ,γιατι να εχεις 4 καλωδια αντι για 2?οσο περισσοτερα καλωδια τοσο χειροτερος ηχος....(αυτος ειναι και ενας απο τους λογους που προτιμω τις πεταλιερες απο τα ξεχωριστα πεταλακια....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπον ειμαι εντυπωσιασμενος απο την line6 pod hd300 και σκεφτηκα να αγορασω εναν πολυ καθαρο ενυσχητη για να παρω οτι καλυτερο απο αυτην...

 

Ταβανι γυρω στα 500 ευρω...με πολυ καλο fx loop και γυρω στα 30-40-50 βατ για να μπορω να παιζω παντου ( λαιβ , στουντιο , σπιτι απο ολα )

 

επαναλαμβανω... θελω να εχει ριτερν και ποιοτικο μαλιστα...

Κοιταξε και αυτο 
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως ,γιατι να εχεις 4 καλωδια αντι για 2?οσο περισσοτερα καλωδια τοσο χειροτερος ηχος....(αυτος ειναι και ενας απο τους λογους που προτιμω τις πεταλιερες απο τα ξεχωριστα πεταλακια....)

 

??? :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     ένας  Laney vc 15 110 ?  εμένα προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ ο ήχος και τον πήρα . και είναι και για practise  και για πρόβα/ live .  το βρώμικο είναι ικανοποιητικό ,το καθαρό αρκετά καλό.

       σχετικά με την αλλοίωση του ήχου ... να προτιμώ κοντύτερα καλώδια όπου είναι εφικτό ? γίνετε όλο το καλώδιο αντίσταση που επιδρά αρνητικά στον ήχο μου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??? :-\

 

μια και μαλλον θελει εξηγηση αυτο που εγραψα ας το κανω... ;D

 

για ..δεκαετιες επαιζα με εναν τονο πεταλακια....με οτι  true by pass,buffer  & ξεμπαφερ μπορει να βαλει ο νους σου.... ;D,ο ηχος ηταν καλος....οταν ομως πηρα την πεταλιερα μου (Vox TL SE) και συγκρινα τα δυο rigs πλαϊ-πλαϊ ο τελικος ηχος (αυτος δηλ.που εβγαινε απο τον ενισχυτη) ηταν απλα διαυγεστερος και πιο "αληθινος" πολυ πιο κοντα στον "καρφι" ηχο (καλα δεν μιλαω καν για το floor noise το οποιο απλα εξαφανιστηκε) ,πραγμα φυσικο μια και ουσιαστικα αλλο πραγμα ειναι να παιζεις με ΕΝΑ πεταλι,που ειναι η πεταλιερα,και αλλο με....18 πεταλια (και ...18 καλωδιακια  αναμεσα)....(οτι "συστημα" και να βαλεις),δεδομενου δε οτι εγω την περισσοτερη ωρα χρησιμοποιω ταυτοχρονα μονο 1-2 εφε (1 delay & 1 modulation,απο τα πολλα που εχω στη διαθεση μου βεβαια, αντε και κανα overdrive) και οχι...12 εφε μαζι και  με βολεψε πολυ περισσοτερο απο τα πεταλακια αλλα και εχω και καλυτερο ηχο λογω της.... ελαχιστης απωλειας σηματος (που ουτε καν αυτη εχω μια και στην TL η λυχνια που ειναι το τελευταιο πραγμα που "βλεπει" το σημα πριν παει στον ενισχυτη κανει ενα υπεροχο buffering,in fact προτιμω να συνδεω την κιθαρα με τον ενισχυτη μεσω αυτης ακομα και οταν δεν την εχω σε καποιο εφε)  .

 

 

... να προτιμώ κοντύτερα καλώδια όπου είναι εφικτό ?

 

φυσικα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

            οκ τα πολλά πεταλάκια αν όχι λιγότερο αποτέλεσμα ηχητικά ,είναι σίγουρα άβολα να κουβαλάς .

Αλλά βλέπω πολύ κόσμο να κάνει υπερβολές . ήχους που θα μπορούσε να βγάλει κι αλλιώς να τους βγάζει με εξτρά πετάλια . Είμαστε και υπερβολικοί δε φταίνε μόνο τα αναλογικά κυκλώματα . :)

            το  true by pass , αφήνει ανεπηρέαστο το  sustain  του ενισχυτή μου ? η μόνο τονικά δεν επηρεάζει ; (πέρα του ότι είναι μια παραπάνω σύνδεση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το  true by pass , αφήνει ανεπηρέαστο το  sustain  του ενισχυτή μου ?

 

καμμια σχεση δεν εχει με το sustain του ενισχυτη σου,ουτε η καλυτερη τονικα λυση ειναι (ειδικα αν εχεις πολλα πεταλακια tbp)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο για την σύνδεση της πεταλιέρας επειδή το θέμα έχει μείνει λίγο μετέωρο πρέπει να πούμε 2 πράγματα..

 

-μια πεταλιέρα που οι παραμορφώσεις της έχουν σχεδιαστεί για PA (κονσόλα κτλ) κι άρα εκεί ακούς την καλύτερη της απόδοση, στις περισσότερες περιπτώσεις αν την συνδέσεις με ενισχυτή κιθάρας, θα δώσει το καλύτερο αποτέλεσμά της αν παρακάμψουμε την προενίσχυση(δηλαδή δεν συνδέουμε τίποτα στο input και η πεταλιέρα πάει στο return της λούπας) λόγω της πιο flat απόκρισης του τελικού(με αυτή τη λογική είναι σχεδιασμένος και ο Tech 21 Power Engine που παρατέθηκε νορίτερα). αυτό βέβαια έχει νόημα μόνο όταν δεν χρησιμοποιούμε τα drive του ενισχυτή  αλλά αυτά της πεταλιέρας, για τα οποία γίνεται και όλη αυτή η συζήτηση.

 

Αν η πεταλιέρα μπει στο input του ενισχυτή, τότε οι παραμορφώσεις του ενισχυτή θα ακούγονται πιο ψεύτικες, άδειες και πλαστικές, ακριβώς για τον λόγω του ότι ο σχεδιασμός του EQ στο output της πεταλιέρας έχει σχεδιαστεί για να δουλεύει σε flat περιβάλλοντα(πιο κοντά δηλαδή στον τελικό ενός ενισχυτή κιθάρας). αν μπει στο input τότε το ήδη επεξεργασμένο EQ της πεταλιέρας, θα επεξεργαστεί πάλι απ το EQ της προενίσχυσης που είναι κι αυτό σχεδιασμένο για να σκάει στο σχεδόν flat περιβάλλον του τελικού (δίνοντάς μας υπερτονισμένα μεσαία).

 

επειδή όμως όλα αυτά διαφέρουν αρκετά από ενισχυτή σε ενισχυτή, υπάρχουν περιπτώσεις σοβαρών ενισχυτών με προσεγμένα καθαρά που δέχονται πεταλιέρες το ίδιο καλά στο input(αν όχι καλύτερα). σ αυτή την περίπτωση διαλέγουμε τι προτιμάμε και κάνουμε την δουλειά μας! 8)

 

με τη σειρά μου θα πρότεινα είτε τον ZT the club που έχει και FX loop και προτάθηκε και νωρίτερα (δεν τον έχω ακούσει αλλά μυρίζει καλή περίπτωση..)

ή κάποιον roland cube που έχει όμορφα καθαρά (black panel, JC clean) αλλά και aux in που παρακάμπτει την προενίσχυση.

καλύτερα απ όλα αυτά όμως πάρε τον blues deville που πρότεινε o SF ή κάποιον απ την Hot Rod σειρά και θα έχεις κι έναν ενισχυτή που θα σου μείνει μια ζωή.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια πεταλιέρα που οι παραμορφώσεις της έχουν σχεδιαστεί για PA

 

Νομιζω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των σημερινων πεταλιερων εχουν επιλογη line & amp οποτε το eq/gain τους ρυθμιζoνται αυτοματα. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου