Προς το περιεχόμενο

Levinson Blade B-25 Bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πω πω βίτσια... :D :D

Μου αρέσει επίσης το μαστίγωμα, το κύλισμα σε σπασμένα γυαλιά, η χαρά του να παίζω blues και ο δημόσιος εξευτελισμός του live.

Αλλά το κουσούρι με τα chickenheads το έχουν κι άλλοι. Κι ο Clayton το κάνει. Προφανώς κάπου θα με είδε.  8)

Μόλις είδα και thread στο Talkbass για αυτό.

Επιτέλους, μπορώ να βγώ απ' τη ντουλάπα. Δεν είμαι μόνος.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο οργανο, μεγειες! Για τα knobs ειμαι παντως σχεδον σιγουρος οτι ετσι ειναι απ την μανα του. Τα μαυρα κοντα στους μαυρους μαγνητες και τα χρυσα κοντα στο χρυσο καβαλαρη. Προσωπικα δεν θα τα αλλαζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις ευχές σας παιδιά.

Το Σαββατο το έπαιξα live, και αντέχεται το βάρος μια χαρά.

Τα κουμπιά είναι βέβαιο οτι απο την μάννα του έχει 4 χρυσά.

Με την πρώτη παραγγελία απο τον Θωμά θα αντικατασταθούν.

Από ήχο, είναι πολύ κοντά σε Jazz, αλλά πιο τσαμπουκαλεμένο θα έλεγα. Πάντως με το Delux το αμερικάνικο που είχα γύρω στο 97 και το πούλησα σε ένα φολαράκι, δέν έχει σχέση.

Νομίζω οτι παίζει καλύτερα. Επιφυλλάσομαι σε ένα jam να τα παίξουμε δίπλα δίπλα να δούμε τις διαφορές στον ήχο.

Επίσης έχει κι ακόμα ένα πολύ καλό feature, ένα τριμεράκι πάνω στο κύκλωμα του προενισχυτή το οποίο ρυθμίζει το output volume. Έτσι μπορείς να το κάνεις τόσο χαμηλό που να παίξεις στην passive είσοδο του ενισχυτή, ή να το φέρεις στα ίσα με κάποιο άλλο μπάσο άν αλλάζεις κατα την διάρκεια του live ώστε να μήν ψάχνεσαι με τα gain  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους, μια και έχουμε Εθνική επέτειο...

Εδώ και αρκετές εβδομάδες με έπιασε πάλι...

G.A.S.

Οι καιροί δύσκολοι για απόκτηση νέων οργάνων, καινούργια δουλειά, υποχρεώσεις και βάλε, άρχισα λοιπόν να σκέφτομαι την λύση της ανταλλαγής.

Ένα απο τα δύο κύρια μπάσα μου, ένα Warwick F.N.A. έμεινε αραχτό στην θήκη για 2 χρόνια.

Κάθε φορά που το πήρα να το παίξω σε gig, κάτι δέν μου κάθησε στον ήχο και έμπαινε ξανά στην θήκη του.

Πρότεινα λοιπόν ανταλλαγή μέσα απο το φόρουμ, ( αγγελίες ) και σας παρουσιάζω το νέο μου απόκτημα.

Levinson Blade B-25 του 1992. Χειροποίητο Made in Japan, Jazz bass setup, Alder body, maple neck, rosewood ταστιέρα, 21 τάστα, και Active electronics.

To όργανο είναι πανέμορφο, λίγο βαρύ αλλά καλά ζυγισμένο, φοβερή ποιότητα κατασκευής. Όχι οτι περίμενα κάτι λιγότερο απο τους Ιάπωνες, είμαι ήδη κάτοχος μιας Γιαπωνέζικης Τέλε, που σκοτώνει αρκετές Αμερικάνες.

Σε ποιότητα κατασκευής νομίζω όλες   ;D

Το μπάσο θέλει λίγο φροντίδα, όπως θα δείτε στις φωτο, έχει δύο μαύρα και δύο χρυσά ποτς, άρα πάμε για παραγγελία με την πρώτη ευκαιρία, και θέλει σετάρισμα το μανίκι του, πράγμα που θα γίνει σήμερα.

Τα ηλεκτρονικά του είναι λίγο παράξενα, αμφότερα τα ποτς είναι push-pull, το treble στην μία θέση λειτουργεί κανονικά, και στην άλλη ενεργοποιεί ένα preset που ορίζεται απο την ρύθμιση δύο trimmer στο πίσω μέρος του οργάνου. Ενός για τα πρίμα κι ενός για τα μπάσα.

Δηλαδή μπορεί κάποιος να έχει δύο εντελώς διαφορετικούς ήχους σε EQ με το πάτημα ενός κουμπιού.

Το bass pot στην μία θέση λειτουργεί κανονικά, στην δέ άλλη λειτουργεί ως mid-boost.

Η ρύθμιση για τα mids που προσθέτει γίνεται απο ένα τρίτο trimmer στο πίσω μερος.

H τέταρτη επιλογή, είναι both pots up, που δίνει mid-boost + το σετάπ των τρίμμερ.

Σε κάθε περίπτωση χρήσης της επιλογής push, οι ρυθμίσεις των pots παρακάμπτονται, και ανακαλείται το preset.

Να και το νέο μου απόκτημα

 

DSC09791.jpg

 

DSC09794.jpg

 

DSC09792.jpg

 

DSC09796.jpg

 

DSC09795.jpg

 

Και στα δικά σας παίδες  ;D

 

Εξαιρετικό μπασάκι, Βασίλη. Συγχαρητήρια.

 

Πέρασε πολύς καιρός από τότε που το Penta B25 πρωτοβγήκε στην αγορά.

 

Έκτοτε υπήρξαν αλλαγές στην σχεδίαση του headstock, στο hardware και τα ηλεκτρονικά.

 

Ιδού το Penta B25 στη σημερινή του μορφή:

 

B-25_BassSR.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου