Προς το περιεχόμενο

Bass Pedalboards


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αυτονοητο..να φυλαξεις χρηματα να παρεις κατι καλο...

κουρδιστηρι σε πεταλι σιγουρα...

τωρα για τον κομπρεσορα παιζει και να μην χρειαστεις καν..τι μπασο παιζεις?

Όλο μου το σετ απ αυτό το καιρό: Μπάσο IBANEZ SR700 το καινούργιο,ενισχυτής AMPEG BA300/115 και τα πετάλια.Τι προτείνεις για να βελτιώσω και άλλο τον ήχο μου;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όλο μου το σετ απ αυτό το καιρό: Μπάσο IBANEZ SR700 το καινούργιο,ενισχυτής AMPEG BA300/115 και τα πετάλια.Τι προτείνεις για να βελτιώσω και άλλο τον ήχο μου;;;

Κοιτα τον ηχο σου δεν τον βελτιωνουν τα πεταλια...ενα καλος κομπρεσορας θα βοηθησει να στρογγυλεψει τις νοτες σου και να κοψει ενοχλητικες αρμονικες..αλλα παντα το κομπρεσαρισμα το εχουμε σε χαμηλο επιπεδο εκτος και αν θελουμε ηχους σλαπ..απο κει και περα ο ηχος σου ειναι τα δαχτυλα σου...μια καλη ιδεα θα ηταν να παιζεις με πιο ελαφρια ατακα αυξανοντας την ενταση του ενισχυτη

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα τον ηχο σου δεν τον βελτιωνουν τα πεταλια...ενα καλος κομπρεσορας θα βοηθησει να στρογγυλεψει τις νοτες σου και να κοψει ενοχλητικες αρμονικες..αλλα παντα το κομπρεσαρισμα το εχουμε σε χαμηλο επιπεδο εκτος και αν θελουμε ηχους σλαπ..απο κει και περα ο ηχος σου ειναι τα δαχτυλα σου...μια καλη ιδεα θα ηταν να παιζεις με πιο ελαφρια ατακα αυξανοντας την ενταση του ενισχυτη

Αυτό με την ατάκα που λες ισχύει διότι παίζω jazz/funk/fusion μουσική και το παίξιμο μου είναι ιδιαίτερα απαλό.Έχω την ένταση του ενισχυτή μου στα 3/4 και τον κομπρέσσορα ανοικτό στα 2/4 του.Είμαι υπερευχαριστημένος από τον ήχο μου,αλλά όπως όλοι,ψάχνομαι για το κάτι παραπάνω...Να μείνω έτσι λοιπόν;;;Με onboard κομπρέσσορα και να πάρω ένα πετάλι κουρδiστήρι;;;Να αναφέρω ότι σημαντικό στρογγύλεμα του ήχου μου έχω και από το eq και για slap ήχους αυτό που κάνω είναι να ρίχνω λίγο ένταση από το μπάσο μου και να δίνω λίγα πρίμα παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με onboard κομπρέσσορα και να πάρω ένα πετάλι κουρδiστήρι;;;

Παρε και ενα κομπρεσσορα σε πεταλι...οι onboard ειναι συνηθως τις πλακας...ενας στις αγγελιες δινει ενα Black label ebs...φοβερος κομπρεσορας...(δεν γνωριζω τον κυριο που το δινει)

Επισης δοκιμασε να παιζεις τον πισω μαγνητη σε αναλογια 70-30,δωσε μπασα και πριμα και κοψε μεσεα...θα εχεις ενα ωραιο τρομπονατο ηχο ιδιαιτερα οφελιμο σε Live καταστασεις...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε και ενα κομπρεσσορα σε πεταλι...οι onboard ειναι συνηθως τις πλακας...ενας στις αγγελιες δινει ενα Black label ebs...φοβερος κομπρεσορας...(δεν γνωριζω τον κυριο που το δινει)

Επισης δοκιμασε να παιζεις τον πισω μαγνητη σε αναλογια 70-30,δωσε μπασα και πριμα και κοψε μεσεα...θα εχεις ενα ωραιο τρομπονατο ηχο ιδιαιτερα οφελιμο σε Live καταστασεις...

Το παιδί που δίνει τον κομπρέσσορα το έχω μιλήσει ήδη!!  ;D ;D ;D

Τους μαγνήτες τους έχω 50/50 και τα μεσαία τα έχω flat μόνο και μόνο για να μην μου κόβουν ένταση(boost/cut preamp).Πρίμα και μπάσα στο 70%!Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.Ελπίζω στο τέλος να έχω ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που έχω ήδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα να εχεις υποψην οτι αυτος ο ηχος δεν ειναι για ολα τα στυλ...

πχ σε ενα bebop μπασσο δεν θες να εχεις αυτον τον ηχο αλλα κατι αλλο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

φιλε Νικο να σε ρωτησω ο κομπρεσσορας της ashdown ειναι καλος?ειναι θορυβωδης?θα τον προτεινες για low bugdet compressor?

ευχαριστω φιλικα Κωστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Κωστα εχω βρει την υγεια μου με αυτον τον κομπρεσορα. Τον προτεινω οχι μονο για χαμηλο κοστος αλλα και για μεγαλυτερο κοστος. Ολα αυτα ειναι αντικημενικα, εμενα μου εκατσε τελεια ειδικα στο σλαπ τα σπαει. Η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν τα ειχα σε εκτημηση ομως οταν τα ακουσα τα λατρεψα και τον κομπρεσορα και το κορους... Αυτα κι ελπιζω να σε καλυψα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JAM Dynassor --> JAM Boomster --> T-Rex Bass juice --> EHX Nano Bassballs

Dynassor και boomster πάντα ανοιχτά.

Είχα κάποτε και το JAM Fuzz Phrase στην έκδοση για μπάσο το οποίο πούλησα. Επίσης ένα digidelay το οποίο τα 'φτυσε για κάποιο λόγο, όπως και ένα flanger της DOD.

 

Θα 'θελα κάποια στιγμή ένα αναλογικό delay και δη το Llama του JAM.

Κατά τ' άλλα είμαι υπερκαλυμμένος...

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου