Προς το περιεχόμενο

Mad professor fire red fuzz, zvex factory , trex mudhoney


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Fulltone Distortion Pro (κάτι μεταξύ distortion και πολύ γλυκού muff)

 

Να εκφράσω πάλι την έκπληξή μου για αυτό? Έχουν περάσει από τα χέρια μου σχεδόν όλες οι γενεές Muff από τότε που πρωτοφτιάχτηκαν μέχρι σήμερα, και το Distortion Pro δεν μου τα θύμισε στο παραμικρό. Fuzz-ίζει αλλά απειροελάχιστα και καθόλου σε muff στυλ. Άποψή μου...

 

Όσον αφορά στην ερώτηση για το ποιο είναι το καλύτερο φαζ που έχει βγει ποτέ, είναι μια ερώτηση υπερβολικά γενική και χωρίς αντικείμενο λόγω της μεγάλης ποικιλίας των διαφορετικών ήχων τους.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά στην ερώτηση για το ποιο είναι το καλύτερο φαζ που έχει βγει ποτέ, είναι μια ερώτηση υπερβολικά γενική και χωρίς αντικείμενο λόγω της μεγάλης ποικιλίας των διαφορετικών ήχων τους.

 

Εχεις δικιο, επρεπε να πω "το αγαπημενο" σου fuzz.

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολη ερώτηση... για την οποία δεν έχω μια απάντηση. Θα έπρεπε να σου απαντήσω με βάση τα διαφορετικά στυλ που έχουν (tonebenders, silicon fuzz faces, germanium fuzz faces, high gain muffs, πιο ήπια muffs, μπασταρδεμένα σχέδια, οctave fuzzes, παλιά ιαπωνικά high gain σε στυλ Shinei κλπ). To θέμα είναι να καταλήξεις στον ήχο που επιθυμείς να πετύχεις και να διαλέξεις το κατάλληλο που να ταιριάζει με τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου (τα φαζ είναι τα πιο "περίεργα" βρωμοπέταλα σε αυτόν τον τομέα).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Keeler-Designs-Kick-Fuzz-Pedal-/art-GIT0018570-000

 

Aν είναι μια πρόταση που ο συνφορουμίτης έχει δοκιμάσει ο ίδιος, ας γράψει τις εντυπώσεις του... αν όχι, έχει την ίδια αξία με τα εκατομμύρια άλλα βιντεάκια για φαζ απ'το Youtube.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Λοιπον, εχω το rat το απλο εδω και κανα χρονο.Δεν το χα βγαλει ποτε live γιατι ειχε παντα καλους ενισχυτες και δεν χρειαστηκε.Χτες αναγκαστηκα να το χρησιμοποιησω,και ενω σπιτι μου με βολευει μια χαρα, εκει ηταν χαλια.

 

Το διαβάζω και δεν μπορώ να καταλάβω τι λες, ειδικά στο σημείο με τους καλούς ενισχυτές.

Και επίσης αναγκάστηκες να το χρησιμοποιήσεις; το rat είναι από τα πιο θρηλικά πετάλια και έχουν βγεί καταπληκτικοί ήχοι απο δαύτο.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εχεις δικιο, επρεπε να πω "το αγαπημενο" σου fuzz.

 

...Και δεν είναι μόνο αυτό. Κατ' αρχάς εγώ παίζω με έναν JCM 4104 με Celestion G12 65 και έχω το vol και το pre από 4 έως 6 στο vol ανάλογα με τη διάθεση που έχει ο ενισχυτής μου τη συγκεκριμένη μέρα...

 

Δεύτερον χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο Les Paul ή PRS με vintageoειδείς humbuckers.

 

Αυτά είναι σημαντικά στοιχεία γιατί τα ίδια πετάλια που λατρεύω στο set up μου,  στο set up του κολλητού μου με την Strat και τον Super Twin ακούγονται αίσχος!

 

Παρόλα αυτά για να απαντήσω το No1 μου αυτή τη στιγμή είναι ο κλώνος του Lovetone BigCheese που μου έφτιαξε ο toneless (το original κάνει 500-600 ευρώ μεταχειρισμένο οπότε δεν έπαιζε). Το χρησιμοποιώ από για να βγάλω από muff ήχους μέχρι εντελώς analogue synth καταστάσεις (με starved τροφοδοσία)...

 

Πολύ αγαπημένα επίσης τα Fulltone '69, BSM Fireball (υποτίθεται ήχος Blackmore, αλλά για μένα ήταν Roy Buchanan In a Box) κι ένα original Colorsound Tonebender του 70...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαβάζω και δεν μπορώ να καταλάβω τι λες, ειδικά στο σημείο με τους καλούς ενισχυτές.

Και επίσης αναγκάστηκες να το χρησιμοποιήσεις; το rat είναι από τα πιο θρηλικά πετάλια και έχουν βγεί καταπληκτικοί ήχοι απο δαύτο.

 

Εννοω οτι συνηθως επαιζα σε λαμπατους οπως μια φορα ενα plexi που με βολευε η το distortion τους και δεν το χρειαστηκα.Ε προχτες επαιξα σε εναν jcm2000 που δεν μου αρεσε και ετσι αναγκαστηκα να βαλω το ρατ.Το ξερω οτι ειναι θρυλικο, γι αυτο το αγορασα, και στο σπιτι μου εχουνε βγει καταπληκτικοι ηχοι απο δαυτο.Προχτες ομως δεν βγηκαν...

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου