Προς το περιεχόμενο

Ζητείται συμβουλή για distortion pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ωραίες οι προτάσεις και σας ευχαριστώ αλλά ανεβαίνει πολύ το budget για ένα πετάλι που θα χρησιμοποιώ μια στις τόσες και μόνο σε ηχογραφήσεις. Να επιμείνω στα 150 ευρώ ανώτατο όριο (βαριά 170). Από overdrives είμαι απολύτως καλυμμένος με αυτά που έχω (και πολλά είναι).

 

Το βιντεάκι το έβαλα εντελώς ενδεικτικά. Δε θέλω να βγάλω ακριβώς αυτό τον ήχο. Δεν κυνηγάω κάτι τέτοιο. Στο περίπου με ενδιαφέρει, όσον αφορά τον όγκο και την ποσότητα της παραμόρφωσης.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περίπτωση του μεταχειρισμένου αποκλείεται;

Στο ρωτάω,γιατί στις αγγελίες έχει πολλά καλά πετάλια,στο εύρος τιμών που ψάχνεις.

Ενδεικτικά:

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ποιοτικό για ''marshall on steroids'' ήχο θεωρώ αυτό:

 

 

 

επιφυλάσσομαι ωστόσο γιατί δεν ξέρω πώς συμπεριφέρεται με tele.. ::)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα αρκετά στα ομολογουμένως άπειρα θέματα περί distortion που υπάρχουν αλλά ενδιαφέρομαι για κάτι πιο ειδικό. Μου προέκυψε η ανάγκη λοιπόν για ένα πετάλι που θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για ρυθμικές κιθάρες. Ο ήχος που θέλω να προσεγγίσω είναι ας πούμε ο ήχος του ρεφρέν του παρακάτω:

 

 

Επιπλέον στοιχεία:

 

- Δε με ενδιαφέρει να παίζει μέταλ.

 

- Δε θέλω χροιά fuzz.

 

- Θα ήθελα να υπάρχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ευκρίνεια στις νότες που παίζονται. Δηλαδή να μην ακούγεται φασαρία όταν παίζω τρίφωνα ακκόρντα αντί για power chords. Ιδανικά θα ήθελα να ακούγονται και μινόρε συγχορδίες.

 

- Θέλω κάτι που να μπορώ να βρω εύκολα είτε σε ελληνικό κατάστημα είτε στο ίντερνετ (όχι μπουτίκ ή εξεζητημένο) με ανώτατη τιμή 150 ευρώ.

 

- Ο ενισχυτής στον οποίο θα παίζει είναι Fender Deluxe Reverb. Θα χρησιμοποιείται δε κυρίως με τελεκάστερ.

 

Από τα υπάρχοντα πετάλια μου, το μόνο που προσεγγίζει κάπως τα χαρακτηριστικά που αναφέρω είναι το Bluesbreaker II της Marshall. Πλην όμως ακόμη και με το drive στο τέρμα, δεν παίρνω τον όγκο και τη χροιά που θέλω.

 

Περιμένω τις προτάσεις σας και παρακαλώ μην τσακωθείτε.

 

 

 

 

 

Καλησπέρα Jazzjoker ,

 

Είναι γενικώς παρατηρημένο ότι βάζοντας πολύ hi gain πετάλια σε fender ή παρόμοιους σε σχεδίαση κυκλώματος ενισχυτές , το drive βγαίνει αρκετά fuzzαριστό .

 

Αυτό οφείλεται και στην σχεδίαση του fender κυκλώματος που έχει V καμπύλη , αρκετά μπασαπριμα δηλαδή , αλλά και στην καμπίνα που είναι open back καθώς και στο ηχείο που φοράει αυτή .

 

Οπότε αν βγείς στην αγορά ψάχνοντας για drive φρόντισε εκεί που θα πας ώστε το υποψήφιο για αγορά πετάλι να συνδεθεί σε ενισχυτή ίδιο ή παρόμοιο με τον δικό σου .

 

Σε fender και fenderοειδή ενισχυτές που έχει τύχει να πειραματιστώ τα πετάλια που δεν ενοχλούσαν ακόμα και αν είχαν αρκετό drive ήταν τα εξής :

 

1.  XOTIC BB PREAMP

2.  SUHR RIOT

3.  BARBER DIRECT DRIVE

 

Βέβαια όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο Passive θα βοηθούσε ακόμα πιο πολύ στο να προσεγγίσεις το γκάζι του συγκεκριμένου κομματιού/μπάντας ( ιδιαίτερα από τα 2 λεπτά του τραγουδιού και μετά που τα χώνουν ακόμα πιο πολύ) έχοντας humbucker στην κιθάρα .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Είναι γενικώς παρατηρημένο ότι βάζοντας πολύ hi gain πετάλια σε fender ή παρόμοιους σε σχεδίαση κυκλώματος ενισχυτές , το drive βγαίνει αρκετά fuzzαριστό .

Αυτό οφείλεται και στην σχεδίαση του fender κυκλώματος που έχει V καμπύλη , αρκετά μπασαπριμα δηλαδή , αλλά και στην καμπίνα που είναι open back καθώς και στο ηχείο που φοράει αυτή .

2)... (ιδιαίτερα από τα 2 λεπτά του τραγουδιού και μετά που τα χώνουν ακόμα πιο πολύ) έχοντας humbucker στην κιθάρα .

1)Συμφωνώ απόλυτα.

2)Γι' αυτό του πρότεινα το Distortion Pro το οποίο ο Fuller (που είναι Φεντεράκιας) σχεδίασε για να φουσκώνει το ήχο στα μεσαία δίκην humbucker.

http://www.fulltone.com/DP1.asp

Στο finale αν το πάρει και δεν του αρέσει, ας το πουλήσει στο Νέστορα ;D.

O oποίος όσο πάει και τα ελατώνει. :D

 

Τέλος πάντων, Σπύρο έλα μια μέρα στο στουντιάκι με τη κιθάρα σου ν' ακούσεις διάφορα και να κρίνεις ιδίοις ωσί.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε fender και fenderοειδή ενισχυτές που έχει τύχει να πειραματιστώ τα πετάλια που δεν ενοχλούσαν ακόμα και αν είχαν αρκετό drive ήταν τα εξής :

 

1.  XOTIC BB PREAMP

2.  SUHR RIOT

3.  BARBER DIRECT DRIVE

 

Το barber το έχω και δε μου κάνει για τη συγκεκριμένη δουλειά. Το bb preamp μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον. Θα δούμε.

 

Δεν το γλιτώνω το ξόδεμα πάλι μου φαίνεται...

 

Εν πάσει περιπτώσει, θα λάβω υπόψιν όλες τις προτάσεις και εν καιρώ θα αποφασίσω.

 

Πού έμπλεξα μπλουζιάρης άνθρωπος με τα ντιστόρσια. Ο digisilence φταίει...

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει τετοιο πεταλι στις αγγελιες και δεν εχει φυγει ακομα; :o

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=25332

 

Με γειες ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου