Προς το περιεχόμενο

Ζητείται συμβουλή για distortion pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έψαξα αρκετά στα ομολογουμένως άπειρα θέματα περί distortion που υπάρχουν αλλά ενδιαφέρομαι για κάτι πιο ειδικό. Μου προέκυψε η ανάγκη λοιπόν για ένα πετάλι που θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για ρυθμικές κιθάρες. Ο ήχος που θέλω να προσεγγίσω είναι ας πούμε ο ήχος του ρεφρέν του παρακάτω:

 

 

Επιπλέον στοιχεία:

 

- Δε με ενδιαφέρει να παίζει μέταλ.

 

- Δε θέλω χροιά fuzz.

 

- Θα ήθελα να υπάρχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ευκρίνεια στις νότες που παίζονται. Δηλαδή να μην ακούγεται φασαρία όταν παίζω τρίφωνα ακκόρντα αντί για power chords. Ιδανικά θα ήθελα να ακούγονται και μινόρε συγχορδίες.

 

- Θέλω κάτι που να μπορώ να βρω εύκολα είτε σε ελληνικό κατάστημα είτε στο ίντερνετ (όχι μπουτίκ ή εξεζητημένο) με ανώτατη τιμή 150 ευρώ.

 

- Ο ενισχυτής στον οποίο θα παίζει είναι Fender Deluxe Reverb. Θα χρησιμοποιείται δε κυρίως με τελεκάστερ.

 

Από τα υπάρχοντα πετάλια μου, το μόνο που προσεγγίζει κάπως τα χαρακτηριστικά που αναφέρω είναι το Bluesbreaker II της Marshall. Πλην όμως ακόμη και με το drive στο τέρμα, δεν παίρνω τον όγκο και τη χροιά που θέλω.

 

Περιμένω τις προτάσεις σας και παρακαλώ μην τσακωθείτε.

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα ...

Όγκο και καθαρή νότα με αρκετά καλή ανάλυση στα τρίφωνα ακκόρντα μου δίνει το Mudhoney της T-rex . Σε περίπτωση που θέλεις να το δοκιμάσεις με το υπόλοιπο gear σου (και κερνάς και καφέ) πες μου να στο φέρω  ;) . Επίσης μιας και έχεις εμπειρία απο mashall , προς δοκιμή διατίθεται και το jack hummer . εκεί να δεις γκάζια  :D

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σπύρο,

 

Το πλησιέστερο που μου θύμισε αυτό τον  ήχο  :D (έχει καλό όγκο και sustain), σαν distortion λέμε, γιατί έχει και άλλα ο τσίφτης στο chorus του κομματιού είναι τούτο:D1.jpg

 

Πάρε και ένα demo του τρόμου ;D:

 

To pedal έχει δυνατότητα αρκετής παραμετροποίησης και κάθεται και καλά σε tube amp και είναι και φθηνό και (το έχω και εγώ ........κάπου) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως το προβλημα βρισκεται στον μαγνητη και οχι στο BLuesbreaker2 .Και σου το λεω αυτο γιατι ειμαι κατοχος του. Τον ογκο που ακους στο κλιπ και αναζητεις πιστευω θα τον βρεις μονο με Humbucker και αν θες να μεινεισ στην τελε πρεπει να αρχισεις να σκεφτεσαι προς single spaced humbucker. Πιστευω μαλιστα οτι το Bluesbreaker 2 ειναι το ιδανικο για αυτο που θες (αλλα με διπλο ε ) , γιατι αν χωσεισ πολυ γκαζι στην τελε μονο note definition δεν θα εχεις πιστευω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις έως τώρα απαντήσεις. Κώστα, θα σου στείλω π.μ. από βδομάδα να κανονίσουμε.

 

Να διευκρινίσω, ευκαιρίας δωθείσης από την απάντηση του φίλου Passive, ότι δεν τίθεται θέμα αλλαγής μαγνητών. Τον ήχο που ζητάω θα τον χρησιμοποιώ πολύ σποραδικά. Οπότε το ζητούμενό μας είναι ένα πετάλι που θα μου επιτρέψει να πλησιάσω, όσο το δυνατόν περισσότερο, τον ήχο που θέλω με μονούς τέλε ή στρατ μαγνήτες και τον συγκεκριμένο ενισχυτή.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι εξωτερικο δεν μπορω να δω το βιντεο (δεν ειναι διαθεσιμο στη χωρα ???) και δεν μπορω να εχω αποψη για τον ηχο που αναφερεσαι. Επειδη oμως παιζω κι εγω με telecaster και fender DR, με το tonebone hot british μπορω να βγαλω ικανοποιητικο παχυ distorted Μarhall-ish ηχο με το rig μου. Εχει πολλες επιλογες και μπορεις να κανεις σχεδον οτι θες με αυτο το πεταλι. Δυστυχως η τιμη του ξεφευγει λιγο, μεταχειρισμενο ομως μπορει να φτασει μεχρι τα 150 ευρω. (τοσο το πηρα κι εγω μεταχειρισμενο)

 

Παρε μια μικρη γευση με διαφορετικο ενισχυτη (που ψιλοσκοτωνει απο ογκο):

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/fulltone_ocd.htm

 

 

 

 

 

εγω αυτα προτεινω απλα ο ηχος  που θες οντως ειναι καθαρα hum ηχος με τελε απλη η στρατ δεν νομιζω να το πετυχεις ευκολα (ασε που αυτοι που πετυχαινουν τον ηχο που θελουν πιστευω μετριουνται στα δαχτυλα ενος χεριου) θα εισαι στα γκαζια κοντα στο ογκο πιστευω με τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο,

 

Το πλησιέστερο που μου θύμισε αυτό τον  ήχο  :D (έχει καλό όγκο και sustain), σαν distortion λέμε, γιατί έχει και άλλα ο τσίφτης στο chorus του κομματιού είναι τούτο:D1.jpg

 

To pedal έχει δυνατότητα αρκετής παραμετροποίησης και κάθεται και καλά σε tube amp και είναι και φθηνό και (το έχω και εγώ ........κάπου) ;D

[off topic]

Τι λες? Έχει τέτοιο ήχο το ΑΚΑΙ?

Και έγώ γιατί το έχω ακόμα στο κουτί και κάθετε? ;D

[/off topic]

 

[on topic]

Πάντως ο τύπος στο βίντεο κλιπ έχει πάααρα πολύ γκάζι, είναι καθαρόαιμο distortion και δεν άκουσα πουθενά αυτό που λες ότι

Θα ήθελα να υπάρχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ευκρίνεια στις νότες που παίζονται. Δηλαδή να μην ακούγεται φασαρία όταν παίζω τρίφωνα ακκόρντα αντί για power chords. Ιδανικά θα ήθελα να ακούγονται και μινόρε συγχορδίες.

Το αντίθετο θα έλεγα. Τουλάχιστον για το κομμάτι που παρέθεσες  .

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

[off topic]

Τι λες? Έχει τέτοιο ήχο το ΑΚΑΙ?

Και έγώ γιατί το έχω ακόμα στο κουτί και κάθετε? ;D

[/off topic]

 

[on topic]

Πάντως ο τύπος στο βίντεο κλιπ έχει πάααρα πολύ γκάζι, είναι καθαρόαιμο distortion και δεν άκουσα πουθενά αυτό που λες ότι Το αντίθετο θα έλεγα. Τουλάχιστον για το κομμάτι που παρέθεσες  .

 

Έχει πολύ καλή παραμετροποίηση. Επιμένω. Το χρησιμοποιώ (όταν) είτε με tele  είτε με strat σε Bugera V5 και έχει μεγάλο εύρος κυμαίνεται από OD με DS με fat και σαφή ήχο. O ήχος που θέλει να προσεγγίσει ό Σπύρος  έτσι όπως τον ακούω  δεν είναι μόνο τόσο θέμα drive(που επιμένω ότι πλησιάζεται με το συγκεκριμένο)  όσο στουντιακού  eq / reverb/ compression  / enhancer ήτοι αποτέλεσμα mix και master. Στο finale αν το πάρει και δεν του αρέσει, ας το πουλήσει στο Νέστορα ;D. Το κλιπ είναι άθλιο και το δήλωσα . Πιο πολύ το έβαλα για να το δει σαν Petal .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου