Προς το περιεχόμενο

Καταραμενο Recording!! Θορυβος!!!!


Chaostar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους. Μιας και η μπαντα μου οπου να ναι θα μπει για ηχογραφηση σκεφτομουνα πατεντες για να ηχογραφησω πλήκτρα, γρηγορα, σωστα και ποιοτικα.

 

Αυτο που σκεφτηκα ειναι να ηχογραφησω σπιτι μου στο cubase (sequences δηλαδη) και μετα να παρω το rack μου και το sequencse και να το ηχογραφησω απο το line out του rack.

 

Λοιπον η πατεντα αυτη δουλευει μια χαρα και μου ελυσε τα χερια απο παρα πολλές απόψεις. Εχω ομως 2 μικρα προβληματάκια.

 

1. Καποιες μελωδιες μου ακούγονται λίγο "ρομποτικές". Μηπως το να εισαι just στο χρονο σου δεν ειναι πάντα το καλυτερο και θελει να το αφησεις και λίγο loose;

 

2. Εχθες ηχογραφουσα ενα sequence. Κατι πλάτες συγκεκριμενα με strings. Ακουγοντας μετα την ηχογραφηση παρατηρησα κατι τσικ τσικ ανα διαστηματα.

Σκεφτηκα οτι ειναι το καλωδιο απο την κονσολα οποτε ανοιγω το Cool Edit και ηχογραφω πιανο απο άλλο keyboard και θόρυβος 0. Τα levels στις εντασεις και στα δυο rack που χρησιμοποιω στο Cubase ειναι περιπου στη μεση καθως και το output της κονσολας.

Τι μπορεί να φταιει;

 

 

Παραθετω και τα hardware/software ου εχω καθως και συνδεσμολογια :

 

Software : Cubase SX

Hardware : Roland JV1010, Roland XV5050, M-Audio Keystation 61es, Evolution MK461C, Behringer Eurorack RX1602, Audiophile 2496

 

Συνδεσεις : Όλα τα rack στελνουν από το line out σε inputs της κονσολας (σύνολο 3 στερεο). Η κονσολα στελνει ενα στερεο output (jack σε RCA) στο line in της Audiophile.

 

Τα rack ειναι συνδεδεμενα με το midi οut (midi out audiophile---->midi in roland) της Audiophile

Τα πλήκτρα ειναι επισης συνδεδεμενα me to midi in της Audiophile (και τα δυο μαζι με midi merger, midi out m-audio, evolution---->midi in 1,2 midi merger----->midi out midi merger----->midi in Audiophile)

 

Τα καλώδια ειναι ολοκαινουρια και τα jack gold plated. Ο ηχος βγαινει απο 2 Event ALP5 monitors.

 

Ελπιζω ναι ειμουνα αρκετα κατατοπιστικος.

 

Thanx

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η μπαντα σου σκοπευει να ΜΙΞΑΡΕΙ σε επαγγελματικο στούντιο ( στο στούντιο που θα ηχογραφησει ) τοτε μη μπαινεις σε αυτον τον κοπο δηλ. να γραψεις πληκτρα ΠΡΙΝ γραψει η μπάντα σου.

 

Αφησε πρωτα να γραψουν ο ντραμμερ & ο μπασιστας (& ο κιθαριστας) & ΜΕΤΑ παρε ενα προχειρο στερεο mix των κομματιων & καντο IMPORT στο cubase ΠΑΙΞΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥ τα πλήκτρα (ηχογραφωντας τα σε ξεχωριστα tracks βεβαια) και οταν τελειωσεις κανε export τα πληκτρα σε ενα cd & περασε τα κανονικα στο στουντιο (εννοειται μιλαμε για pc based studio).

 

Eννοειται ΒΕΒΑΙΑ οτι για να γινουν ολα αυτα θα πρεπει η μπαντα να γραψει με ΜΕΤΡΟΝΟΜΟ (& να σημειωσεις τα bpm)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μετρονομος ειναι stadar δε το συζηταμε. Εχεις ενα δικιο βεβαια αλλα καποια πραγματα μπορω να ξεκινησω να τα φτιαχνω.

 

Το ερωτημα του θορθβου παραμενει βεβαιως. :D

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω θορυβο και με κλειστο αυτο (το αλλο δεν εχει τετοια εξοδο)...το περιεργο ειναι οτι αν παιξω και γραψω στο Cool Edit δεν κανει θορυβο...Mono απο Cubase το ειδα...

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετω οτι το cubase και asio drivers ειναι update...

Προσπαθησε να μην περνας τα -6dbFS οταν γραφεις.

Κοιταξε καλυτερα και το manual της καρτας ηχου, αν σου συστηνει συγκεκριμενη τιμη εισοδου προς το DAW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Device setup του SX τσέκαρε το Buffer/latency που τρέχεις. Αν είναι πολύ χαμηλό και δεν είσαι σε direct monitoring, αυτό που ακούς είναι απλά corrupted audio. Αύξησε το buffer και είσαι ok.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Device setup του SX τσέκαρε το Buffer/latency που τρέχεις. Αν είναι πολύ χαμηλό και δεν είσαι σε direct monitoring' date=' αυτό που ακούς είναι απλά corrupted audio. Αύξησε το buffer και είσαι ok.[/quote']

 

Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη τιμη που ειναι καλό να βάλω; Τετοια επιλογη εχει και η καρτα ηχου αλλα το εχω αφησει στο default (νομιζω ειναι 256)

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου