Προς το περιεχόμενο

Παίρνετε (μουσικά) ρίσκα στα λάιβ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ σπάνια εκτός απο τα ρυθμικά παίζω τα ιδια πράγματα σε κομμάτι σε live.Πάντα πειραματίζομαι προσπαθώντας όμως να μη ξεφύγω απο το ύφος του κομματιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κανω συχνα live, παντα εκανα ολη μου τη ζωη.

Και παντα παιρνω ρισκα. Παντα επαιρνα. Ειδικα,

α) αν υπαρχει "εδαφος" και ειδικα

β) οταν βαριεμαι

Γενικα παντα προσπαθω να "σπρωξω" τα πραγματα λιιιιγο μπροστα, να παιξω μια διαφορετικη κλιμακα απο αυτη του κομματιου αλλα που να ταιριαζει, ισως καποιο σημειο ΑΛΛΟΥ κομματιου ΜΕΣΑ σε ενα αλλο που ομως να μην επηρρεαζει αυτο που παιζει η υπολοιπη μπαντα

 

Και ολα παντα για να γινονται τα πραγματα λιγο πιο ενδιαφεροντα και να σπαει η μονοτονια. Κατα 99,9% πιανει, και πολλα απο αυτα τα κραταω πια ως.... στανταρ.

Βεβαια, τα αγαπημενα μου σολο δεν πειραζονται ποτε και λογω respect. Π.χ. Another Brick, Hotel California, Smoke On The Water (kazakos version :)), Alabama παιζονται με ευλαβεια οσο και ξεπερασμενα κι αν θεωρουνται

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά προσωπική άποψη: όταν με μια μπάντα έχω δουλέψει το υλικό τόσο ώστε η δομή και τα μέρη των κομματιών να μας αρέσουν όπως ακούγονται στην πρόβα, θα το θεωρούσα ιδιαίτερα εγωιστικό να κάνω την εξυπνάδα και να αλλάξω κάτι στο παίξιμό μου την ώρα του live. Το 'ρίσκο' εν προκειμένω είναι και εις βάρος των υπολοίπων μελών (και της εικόνας της μπάντας), κάτι που σε γενικές γραμμές το θεωρώ ολίγον τι ανεύθυνο. Σημειώνω ότι μιλάω καθαρά εκτελεστικά-μουσικά (με τις μπάντες που παίζω δεν προβάρουμε την σκηνική μας παρουσία, μας βγαίνει αυθόρμητα :) ).

 

Φυσικά εξαιρώ τις περιπτώσεις μουσικών ειδών που "σηκώνουν"/ επιβάλλουν αυτοσχεδιασμό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κιθαρίστα με χαρακτηρίζει αυτό που λένε : ''μνήμη χρυσόψαρου''  ;D

Οπότε το ρίσκο το παίρνει η υπόλοιπη μπάντα που παίζει μαζί μου  :P .

Αν πάρουμε και σαν δεδομένο ότι κανένα σόλο δεν είναι ποτέ ίδιο καθώς στηρίζομαι στον αυτοσχεδιασμό , τότε ΝΑΙ .... μπορώ να πω ότι παίρνω ρίσκο . Όταν βάζεις στο παιχνίδι τον παράγοντα : καλή ή κακή μέρα , πάντα υπάρχει το ρίσκο .... σημαντικό βεβαια είναι να το καταλάβεις εγκαίρως ότι ''σήμερα δεν παίζεις μία'' και να φροντίσεις να μην εκθέσεις την υπόλοιπη μπάντα .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν παιζω σε μια μπαντα η οποια ειναι καλοπροβαρισμενη και καλοδουλεμενη με ενα ανθρωπινο προγραμα 2-3 ωρες τοτε θα ειμαι και εγω εκει που πρεπει χωρις ρισκα...οτι θελω να κανω στο λαιβ πρωτα θα το εχω προβαρει στη προβα..

οταν ομως παιζω σε ενα μαγαζι 5 ωρες μουσικη με μια προβα και την ωρα να εχει παει 3 και η μπαντα να παιζει το με το ιδιο μακο η το rock n roll στο κρεβατι η αλλες τετοιες ελληνικες αηδιες...ε τοτε το μακο θα γινει και fusion και progressive και εγω δεν ξερω τι αλλο..

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μιλησω για μπαντες διασκευων.

Αν εξαιρεσεις το Hotel California και το Smoke on the water που ειναι τα μοναδικα σολος που εκατσα και εβγαλα επακριβως,σε οσα λαιβ εχω κανει (εχω την χαρα να χω κανει πολλα...)αυτοσχεδιαζω.

Ο αυτοσχεδιασμος ειναι απο μονος του ενα γονιμο ρισκο.Ρυθμικο-τονικο-ψυχικο...

Δε βρισκω νοημα και ενδιαφερον στο να παιζεις διασκευες χωρις να αυτοσχεδιαζεις στο σολιστικο μερος των κομματιων.Θεωρω δε οτι με τον αυτοσχεδιασμο γινεσαι καλυτερος

μουσικος ακομα και να αποτυγχανεις,γιατι βαζεις τον εαυτο σου στη μεγγενη των  πραγματικων σου δυνατοτητων και της ''έκθεσης'' στο οποιοδηποτε κοινο.

Αν δεν ρισκαρεις και πιεστεις σ αυτα,δεν ωριμαζεις σαν μουσικος κατα τη γνωμη μου.

Στο ρυθμικο μερος παντως ακολουθω απολυτη πειθαρχια και αυτο...ειναι πιο δυσκολο. ;)

 

Αν επαιζα παντως σε μπαντα που παιζει δικα της τραγουδια,θα προσπαθουσα να ''συνθεσω'' ενα σολο στα μετρα των δυνατοτητων μου και να παιζω αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μιλησω για μπαντες διασκευων.

Αν εξαιρεσεις το Hotel California και το Smoke on the water που ειναι τα μοναδικα σολος που εκατσα και εβγαλα επακριβως,σε οσα λαιβ εχω κανει (εχω την χαρα να χω κανει πολλα...)αυτοσχεδιαζω.

Ο αυτοσχεδιασμος ειναι απο μονος του ενα γονιμο ρισκο.Ρυθμικο-τονικο-ψυχικο...

Δε βρισκω νοημα και ενδιαφερον στο να παιζεις διασκευες χωρις να αυτοσχεδιαζεις στο σολιστικο μερος των κομματιων.Θεωρω δε οτι με τον αυτοσχεδιασμο γινεσαι καλυτερος

μουσικος ακομα και να αποτυγχανεις,γιατι βαζεις τον εαυτο σου στη μεγγενη των  πραγματικων σου δυνατοτητων και της ''έκθεσης'' στο οποιοδηποτε κοινο.

Αν δεν ρισκαρεις και πιεστεις σ αυτα,δεν ωριμαζεις σαν μουσικος κατα τη γνωμη μου.

 

Αυτό ακριβώς  ;)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2) Αν έπαιζα κανένα παπά (μη δουλεμένο) έστω και κατά λάθος, θα το καταλάβαινα εγώ , άντε και κανένας άλλος, ενώ το λάθος (που μπορεί να απόσυντόνιζε και όλη την μπάντα) είναι συνήθως ευκολότερα αντιληπτό.

 

Ανοιγεις το wah και δεν το καταλαβαινει κανεις ;D

 

(διορθωση)

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα παντα προσπαθω να "σπρωξω" τα πραγματα λιιιιγο μπροστα, να παιξω μια διαφορετικη κλιμακα απο αυτη του κομματιου αλλα που να ταιριαζει, ισως καποιο σημειο ΑΛΛΟΥ κομματιου ΜΕΣΑ σε ενα αλλο που ομως να μην επηρρεαζει αυτο που παιζει η υπολοιπη μπαντα

 

Aυτό είναι ένα ωραίο (και πολύ παλιό επίσης) κόλπο που το συναντάει κάποιος συχνά στη τζαζ, πχ. σε ένα άσχετο κομμάτι κάποια στιγμή περνούν οι χαρακτηριστικές νότες του Take the A Train, του Giant Steps, του Lullaby of Birdland κλπ. Έξυπνο, μακάρι να το έκαναν περισσότεροι και σε άλλα είδη...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό είναι ένα ωραίο (και πολύ παλιό επίσης) κόλπο που το συναντάει κάποιος συχνά στη τζαζ, πχ. σε ένα άσχετο κομμάτι κάποια στιγμή περνούν οι χαρακτηριστικές νότες του Take the A Train, του Giant Steps, του Lullaby of Birdland κλπ. Έξυπνο, μακάρι να το έκαναν περισσότεροι και σε άλλα είδη...

 

Nα εδω red house με το θεμα του crossroads μεσα.Φοβερη εκδοση.

 

Jimi Hendrix "Crossroads/Red House" (RARE)

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου