Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κάρτα ήχου


WildchildGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.Έχω αρκετό καιρό μια tascam us 122L η οποία δούλευε άψογα μέχρι πριν λίγο καιρό.Την είχα σε windows xp και τώρα σε windows 7 64 μέχρι που παρατήρησα οτι όταν έτρεχα κάποιο παιχνίδι (για την ακρίβεια 1 συγκεκριμένο...μετά και σε άλλα..) σε μια τυχαία στιγμή σπάει ο ήχος...ακούγονται clicks και pops και ο ήχος έχει καθυστέρηση (απο μισό εως και 1 δευτερόλεπτο).Το κουφό είναι οτι αυτη η καθυστέρηση συνεχίζεται και όταν κλείνω τα παιχνίδια...με ανα διαστήματα διάφορα σπασίματα.(μόνο με restart φτιάχνει)

Έχω κατεβάσει τους τελευταίους drivers και firmware..αν και δεν είχε αλλάξει τίποτα (software η hardware) απο τότε που δούλευε.

Μήπως τα έπαιξε η κάρτα?Υπάρχει κάποια καλή πρόταση για αλλαγή?

Ευχαριστώ

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...δοκίμασα μια αρκετά παλιά έκδοση drivers (vista 64) και πλεον δεν έχει καθυστέρηση!Όμως συνεχίζουν τα clicks και pops..(λίγα αρχικά...πολλά αν τρέξω παιχνίδι...) κάτι το οποίο παλιά δεν γινόταν.

Κακοί drivers?Έχει αρχίζει να τα παίζει η κάρτα? Ελπίζω κάποιος να έχει εμπειρία με κάρτες ίδιας κατηγορίας και αν με τον καιρό όντως θέλουν αλλαγή.

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλνοντας μήνυμα στην tascam μου είπαν ότι ίσως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την τροφοδοσία της κάρτας απο το usb.Δοκίμασα αλλη θύρα...αλλα δεν δούλεψε.Έχω την εντύπωση ότι όσο περνάει ο καιρός όλο και πιο γρήγορα μετά το restart αρχίζουν τα προβλήματα.Επίσης στο cubase μου πέταξε μπλε οθόνη  :) (ουαου....).Ξέρει κανείς αν λύνετε αυτο? (δεν θέλω να αγοράσω κάρτα και να μου κάνει τα ιδια :( )

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα...

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δοκμάσεις την κάρτα σε ένα άλλο pc, με κατα προτίμηση τα ίδια windows πάνω. Μου φαίνεται περίεργο να "χαλάει σταδιακά" η κάρτα ήχου. Πιό σύνηθες είναι να έχουν "κρεμάσει" τα windows, παρά η κάρτα...

 

Τσέκαρε το και πές μας.

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αυτή η κάρτα έχει πολλά προβλήματα με τα 64αρια win7 και η tascam κάνει τον Αλέκο!!! Βάλε τους 2.00 drivers. Έχουν χειρότερη ποιότητα ήχου αλλά και λιγότερα προβλήματα.

जय गुरुदेव ॐ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τίθεται θέμα windows καθώς το pc είναι καινούργιο και έχω κάνει format για αυτό το λόγο.Ούτως ή άλλως δούλευε μια χαρά με το ίδιο setup...ξαφνικά άρχισαν τα κόλπα.Buzz_factory το κατάλαβα δυστυχώς αυτό.. :P Οι drivers που αναφέρω πιο πάνω είναι οι 2.00.Παρόλα αυτά υπάρχουν ακόμα τα clicks και pops (η καθυστέρηση ήχου σε πολύ μικρότερο βαθμό) πάλι όμως δεν δουλεύει όπως θα έπρεπε.

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτήν την περίπτωση μπορείς να στήσεις ένα 2ο λειτουργικό (XP) και όταν θές να χρησιμοποιήσεις την κάρτα για ηχογραφήσεις κλπ να boot-άρεις από εκεί...στα 32αρια δουλεύει μια χαρά; Γενικά τα 64άρια δεν έχουν καλή υποστήριξη σε drivers κλπ...

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να πάω σε 32bit λειτουργικό γιατί θα χάσω δυνατότητες σε hardware και σε software.Δεν έχω πρόβλημα να αλλάξω κάρτα...αρκεί να μην έχω παρόμοια θέματα..

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...μου δάνεισε ένας φίλος την us122 mkII η οποία έχει τους ίδιους drivers....και πάλι τα ίδια!!!!!!! (αν είναι δυνατόν...) Δεν φταίει η κάρτα...δεν φταίει το καλώδιο...δεν φταίει η usb θύρα..δεν φταίνε τα windows....ΕΛΕΟΣ.

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν φταίνε τα windows

 

Εδώ είναι που κάνεις λάθος... Αν σου δάνεισε παρόμοια κάρτα και στο pc σου δεν παίζει τοτε ΦΤΑΪΝΕ τα WINDOWS...Κάνε ένα googlαρισμα για συμβατότητα TASCAM και Win7 64....

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου