Προς το περιεχόμενο

Modular Synthesizers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Τα diy φαίνονται όντως καλές περιπτώσεις, πρόσφατα είδα αυτά:

http://www.amsynths.co.uk/

και η τιμή του pcb μοιάζει τρελή ευκαιρία, αρκεί να μην είσαι κουλός με τα ηλεκτρονικά. Αλλά για 25 ευρό ακόμα και κουλός το σκέφτομαι :)

 

γιαυτο νομιζω υπαρχουν οι φιλοι ηλεκτρονικοι.!

(βεβαια θελεις συνηθως και τα components που αμα θελουν καποιο εξεζητημενο IC μπορει λιγακι να ανεβασει την τιμη (εστω στα 60-70)  και να φτιαξεις και ενα πανελακι... αλλα αυτο ειναι  λογικο....

 

ναι και δεν ειναι μονο αυτα (παρεπιπτοντως εχω παραγγειλει απο εκει το SH5 filter cube)

 

υπαρχουν παρα πολλα  resources για να κανεις κατι....  

πολυ μεγαλος αριθμος για +-15V

αλλα και αρκετα για +-12V

 

οποτε υπαρχει φως στο τουνελ, γενικα ορεξη να υπαρχει

(και κολλητηρι και πολυμετρο και oscilloscope)   ;)

 

και πυροσβεστηρας  ;D

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα στα euro, ο καθένας εμφανισιακά φτιάχνει ότι design θέλει. Πραγματικά θα προτιμούσα να υπήρχαν κάποια στάνταρ ακόμα και αν ήταν όλα σαν τα

makenoise (τα όποια όμορφα είναι άμα έχεις μόνο makenoise, αλλά μαζί με τα υπόλοιπα γίνονται αχταρμάς)

 

 

 

εμενα αυτο δεν με ενοχλει τοσο...

 

το προβημα που εχει το euro για μενα ειναι η καθαρη τροφοδοσια....

 

υπαρχουν πολλα modules που ειναι "βαρια" και πολλοι συνδυασμοι..... που αμα παρεις καποια θηκη της αγορας και δεν αρχιζεις να μπλεκεις με DIY μπορει να εχεις προβλημα..... γιατι δεν υπαρχει μια λυση για ολους (αυτο ειναι το καλο και το κακο των modulars αλλωστε)

 

πχ οτι εχει λυχνιες (METASONIX) ή ειναι ψηφιακο (HARVESTMAN) μπορει να περνει αρκετο παραπανω ρευμα. συνηθως κανα 200ρακι mA

 

ε βαλε 5 METASONIX το ενα διπλα στο αλλο και θα δεις  ;D

 

 

αυτο που λεω ειναι απλα λογω μεγαλης απηχησης και επιτυχιας το euro θελει λιγο πιο πολυ προσοχη με τετοια θεματα ωστε να παρεις αυτο που πληρωνεις...... και οχι πχ να σου κλεινει ξαφνικα η θηκη απο υπερφορτωση η να περναει καποιο σημα μεσα απο τα bussboards απο το ενα module στο αλλο... πχ να ακους καποιο lfo να επηρεαζει ενα osc χωρις να ειναι συνδεδεμενα!! 

επειδη υπαρχουν πολλες πιθανοτητες setup υπαρχουν καποιες "παγιδουλες" παραπανω

 

και παντα πρεπει να υπολογιζεις να εισαι στο 75-80% της αντοχης της PSU.

(ενα spreadsheet με της απαιτησεις ρευματος απο καθε module χρειαζεται....)

καποια εχουν αυτες τις πληροφοριες στο modularplanner ,καποια αλλα οχι....

 

 

 

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mamonu είσαι θησαυρός  :D

 

Για την τροφοδοσία δεν το είχα ψάξει καθόλου  ???

Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα διότι επέλεξα αρχικά το happy ending κιτάκι της

tiptop audio. Βέβαια δεν έχω και πολλά modules....

 

Τις απαιτήσεις σε ρεύμα των modules απλά τις αθροίζεις η είναι ποιο πολύπλοκο από αυτό ?

 

 

 

οποτε υπαρχει φως στο τουνελ, γενικα ορεξη να υπαρχει

(και κολλητηρι και πολυμετρο και oscilloscope)  ;)

 

και πυροσβεστηρας  ;D

 

Εγώ μάλλον θα ξεκινήσω από τον πυροσβεστήρα :)

 

 

οσο για τα envelopes ...πολυ απλα.

ολα τα vca στα "αλλα" modular formats ανοιγουν-κλεινουν τελειως με range 0-10V ενω στο euro αυτο γινεται με 0-5V* . αν δοκιμασεις ενα envelope απο euro σε ενα VCA που περιμενει 10V τοτε δεν θα ανοιγει full αλλα μονο μεχρι τη μεση.... και το αντιστροφο... αλλα.. αυτο διορθωνεται....καθως και οποιαδηποτε "ασυμβατοτητα" με καποιο utility module..... 

attenuator (http://www.doepfer.de/a1831.htm) η

amplifier (http://www.doepfer.de/a1833.htm)

 

 

 

Nομίζω ότι τώρα το κατάλαβα.

Αυτό σημαίνει ότι με το hexvca που πήρα θα μπορώ να

χρησιμοποιώ το envelope του xs με attenuation, αλλά αντίστοιχα θα έχω πρόβλημα με το maths εάν το φέρνω στο xs, αφού δεν έχω κάποιο ενισχυτή στο setup ...

 

frac, frac, frac !!!!!

Θα πρέπει μάλλον να πάρω το doepfer που ανέφερες :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για την τροφοδοσία δεν το είχα ψάξει καθόλου   ???

Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα διότι επέλεξα αρχικά το happy ending κιτάκι της

tiptop audio. Βέβαια δεν έχω και πολλά modules....

 

Τις απαιτήσεις σε ρεύμα των modules απλά τις αθροίζεις η είναι ποιο πολύπλοκο από αυτό ?

 

 

 

ναι... βασικα κανονικα αθροίζεις κατα positive & negative rail  (καποια  modules εχουν παραπανω το ενα απο το αλλο...)

 

αλλα αν εχεις πληροφοριες για μια καταναλωση ειναι συνηθως το πιο μεγαλο αρα με αυτο εισαι καλυμενος....

 

ποσα mA σηκωνει το tiptop happy ending...? λογικα δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα σιγουρα στα 3U αλλα μπορει και 6U και παραπανω! (εξαρταται παντα απο τι modules προσθετεις  ;) )  

 

 

 

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Nομίζω ότι τώρα το κατάλαβα.

Αυτό σημαίνει ότι με το hexvca που πήρα θα μπορώ να

χρησιμοποιώ το envelope του xs με attenuation, αλλά αντίστοιχα θα έχω πρόβλημα με το maths εάν το φέρνω στο xs, αφού δεν έχω κάποιο ενισχυτή στο setup ...

 

frac, frac, frac !!!!!

Θα πρέπει μάλλον να πάρω το doepfer που ανέφερες :)

 

 

πρωτα ψαξε να δεις αν το XS δινει 5V η 10V envelopes.... και αν δεν βρισκεις αυτη την πληροφορια δες το εμπειρικα.... (η με ενα πολυμετρο...)

αυτο που ανεφερα με τα 10V ειναι συνηθως με τα τα 5U & frac & 100m.

μπορει το XS να ειναι 5V.....

αλλα γενικα attenuators & amplifiers ειναι χρησιμα για πολλα πραγματα...

 

μια καλη λυση για attenuators ειναι το uAtt απο intellijel που βοηθαει και το hexvca .

to amplifier module μονο αν το χρειαζεσαι... τα attenuators ειναι λιγο must..

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το xs δίνει τελικά 0-10v envelopes,αλλά νομίζω οτι στο setup που θά έχω υπάρχουν attenuators.

Το σύστημα είναι αυτό:

http://www.tiptopaudio.com/cases.php

Όσον αφορά στο power της tiptop  δίνει 1000ma, λογικά θα είναι εντάξει, τουλάχιστον για τα 3u......

 

Αγωνιώ να έρθουν από τον Γερμανό, να ανεβάσω και εγώ καμία noodl-α στο youtube :)

 

 

 

Μία λατρεμένη σύνθεση του Erik Satie "Gnossiennes 1", σε διασκευή με modulars:

 

 

Respect τι άλλο, βέβαια η κορυφή θα ήταν να το έχει κάνει χωρίς τα sequencers  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το xs δίνει τελικά 0-10v envelopes,αλλά νομίζω οτι στο setup που θά έχω υπάρχουν attenuators.

Το σύστημα είναι αυτό:

http://www.tiptopaudio.com/cases.php

Όσον αφορά στο power της tiptop  δίνει 1000ma, λογικά θα είναι εντάξει, τουλάχιστον για τα 3u......

Αγωνιώ να έρθουν από τον Γερμανό, να ανεβάσω και εγώ καμία noodl-α στο youtube :)

 

 

το καλο ειναι οτι τα 1000ma σηκωνουν και 9U ακομα αναλογα και τα modules ........

το πολυ πολυ να προσθεσεις καποια utils ακομα αν δεις οτι πραγματικα θα βοηθανε τον τροπο που δουλευεις...

 

καλοριζικο ξανα! θα σου αρεσει η απο-κομπιουτεροποιηση(<- νεα λεξη ...ο Μπαμπινιωτης θα τριζει στον ταφο του αν εχει πεθανει ο ανθρωπος αλλιως θα φτερνιζεται)

 

που θα σου προσφερει το συστηματακι σου!

 

 

εκανα και γω καποια ψωνακια! ψιλοσχετικα.... ενα 6U case doepfer (το P6 / 1200mA)

και κατι αλλο με 6CV/Gate ins ;)

p6photo.JPG.a6070b3c87f3f2d36b8d88db6cb38557.JPG

mphoto.JPG.e0e61e70506da5c8ad38ef5a52a4a27c.JPG

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 7 μήνες αργότερα...

υπάρχει κανένας που να ασχολείται με Modular Synthesizers

 

σχολή η στούντιο που να μπορείς να δείς απο κοντά ενα τέτοιο σύστημα?   

 

 

 

 

Καλησπέρα,

 

έχει περάσει καιρός αλλά είμαστε νέοι στο forum και η συζήτησή σας μας τράβηξε το ενδιαφέρον!

 

Ενημερωτικά, μόλις ξεκινήσαμε μια ανάλογη προσπάθεια, σε ένα χώρο στην Αθήνα. Τσεκάρετε ελεύθερα: http://gameoflifeproject.com/

 

Γειά σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου