Προς το περιεχόμενο

Modular Synthesizers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θέλησα να το μοιραστώ μαζί σας, αν δεν το έχετε δει και ακούσει ήδη.

 

 

 

Λείπει η μουσικότητα από τον παίκτη,όπως μου λείπει εμένα ο εξοπλισμός του.Τα πάντα εν σοφία εποίησεν ο Θεός!

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά μπήκα και εγώ στην λούμπα  ::)

Παράγγειλα σήμερα, ύστερα από πολύ σκέψη το κάτωθι

3u συστηματάκι για να το δουλέψω και με το xs.

Σε καμιά βδομάδα το περιμένω ρέστος και ψυχραιμος.

 

 

πολυ καλες επιλογες....

 

καλοριζικο....

 

εγω προσθεσα ενα 3u frac απο 4 blacet modules και 1 bugbrand

fracphoto.JPG.fddc4dc52260c7689d64489fc14416c0.JPG

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρεσεις,

 

με την modular εννοια του ορου  ;D

 

αντε να ζωντανεψει λιγο το forum

 

 

 

Αρχικά σοκαρίστηκα, άρχισα να αναρωτιέμαι σε τι κύκλο μπήκα, αλλά μετά

διάβασα όλο το post :)

 

 

πολυ καλες επιλογες....

 

καλοριζικο....

 

εγω προσθεσα ενα 3u frac απο 4 blacet modules και 1 bugbrand

 

Ευχαριστώ mamo :)

Η αλήθεια είναι ότι για το vco6 ακόμα το σκέφτομαι, θα μπορούσα να είχα πάρει 2 ζ3000 τις tiptop.....

 

βλέπω όμως ότι εσύ επιμένεις σε εναλλακτικά format (frac)

Είναι λόγω συγκεκριμένων κατασκευαστών ή σε βολεύει περισσότερο σαν μέγεθος ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά σοκαρίστηκα, άρχισα να αναρωτιέμαι σε τι κύκλο μπήκα, αλλά μετά

διάβασα όλο το post :)

 

 

Ευχαριστώ mamo :)

Η αλήθεια είναι ότι για το vco6 ακόμα το σκέφτομαι, θα μπορούσα να είχα πάρει 2 ζ3000 τις tiptop.....

 

βλέπω όμως ότι εσύ επιμένεις σε εναλλακτικά format (frac)

Είναι λόγω συγκεκριμένων κατασκευαστών ή σε βολεύει περισσότερο σαν μέγεθος ??

 

1) για καποια συγκεκριμενα modules....κυριως blacet(το miniwave ηταν ο κυριως λογος*)

 

και metalbox (που θα βαλω στη 2η σειρα καθως και ΜΟΤΜ (το ΜΟΤΜ 350/340 βγαινει μολις και σε frac! και το προτιμω εκει....) και STG (το wavefolder βγαινει και σε frac).

 

2089_f340module_1.jpg

wavefolder.jpg

 

 

 

 

2) επισης ειναι απολυτα συμβατα με το 100m μου (+-15v) και ειναι και συμβατα με το euro αφου δεν στελνω/φερνω euro envelopes σε frac VCAs  

 

3) λογω μεγαλης ευκολιας DIY καταστασεων.  παρα πολλα PCBs/Kits/etc στον synth-diy κοσμο υπαρχουν αλλα ειναι για +-15V λογω 5U φορματ.....  

 

τα frac ειναι βασικα ηλεκτρικα ιδια με τα MOTM απο 5U (εχουν τον ιδιο κονεκτορα απο PSU σε modules

 

4) τιμη....    

 

δυστυχως ειναι ενα φορματ το οποιο δεν πετυχε.... οσο το euro format ....ειναι αδυνατο να μεινεις πιστευω μονο σε frac. αλλα για συμπληρωμα ειναι ωραιο φορματ....

 

αυτη τη στιγμη πουλαει ο κοσμος που εχει μεγαααλα frac συστηματα για να μπει σε euro

οποτε βρισκω modules σε καλες τιμες  ;D

 

5) τιμη entry (PSU κλπ)

 

ενα PSU περιπου κανει power 2 racks και κοστιζει 130$

το καθε rack κανει 70$.

αυτα καινουργια.... used ακομα καλυτερα ;)

 

6) *blacet wiard miniwave....(wavetable multi-functional module)...

απο wavetable oscillator/LFO με custom waves (αυτη τη στιγμη του εχω βαλει στο bank Β ενα eprom απο PPG/VS waves...) και προγραμμα να φτιαχνεις τα δικα σου αμα εχεις eprom burner....

μεχρι distortion module ή quantizer

 

7)και μου αρεσει που εχουν μαυρο χρωμα  ;D :P :P...

 

ε οποτε για μενα γενικα ειναι καλη επιλογη.. για 2 racks συμπληρωματικα που ειναι το σχεδιο...σε ενα 6U rack euro και ενα 5 module system 100m

 

 

σε καποια στιγμη αναποφευκτα και το euro θα μεγαλωσει λιγο ακομα (αλλα 6U) αλλα μεχρι εκει !!!!!

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα, αυτό είναι ή το έχεις ψάξει η όχι. Με τέτοια πειστική απάντηση αρχίζω πλέον να αναρωτιέμαι και εγώ γιατί δεν πήγα σε frac :)

 

2) επισης ειναι απολυτα συμβατα με το 100m μου (+-15v) και ειναι και συμβατα με το euro αφου δεν στελνω/φερνω euro envelopes σε frac VCAs 

 

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο περισσότερο αυτό με τα envelopes ? τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει ? Είναι ένα από τα προβλήματα που σκεφτόμουν και εγώ με τις διαφορές των βολτ, μεταξύ των διάφορων φορμάτ αλλά τελικά δεν το πολύ-έψαξα.

 

Τα diy φαίνονται όντως καλές περιπτώσεις, πρόσφατα είδα αυτά:

http://www.amsynths.co.uk/

και η τιμή του pcb μοιάζει τρελή ευκαιρία, αρκεί να μην είσαι κουλός με τα ηλεκτρονικά. Αλλά για 25 ευρό ακόμα και κουλός το σκέφτομαι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7)και μου αρεσει που εχουν μαυρο χρωμα  ;D :P :P...

Το μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα στα euro, ο καθένας εμφανισιακά φτιάχνει ότι design θέλει. Πραγματικά θα προτιμούσα να υπήρχαν κάποια στάνταρ ακόμα και αν ήταν όλα σαν τα

makenoise (τα όποια όμορφα είναι άμα έχεις μόνο makenoise, αλλά μαζί με τα υπόλοιπα γίνονται αχταρμάς)

 

 

Παραθέτω λινκ από κάποιον που μάλλον έχει σπρώξει μαλλιοκέφαλα στα modular.Εχει πολλά video ενδεικτικά επέλεξα ένα:

Dentistry (No Oscillator Patch)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα, αυτό είναι ή το έχεις ψάξει η όχι. Με τέτοια πειστική απάντηση αρχίζω πλέον να αναρωτιέμαι και εγώ γιατί δεν πήγα σε frac :)

 

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο περισσότερο αυτό με τα envelopes ? τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει ? Είναι ένα από τα προβλήματα που σκεφτόμουν και εγώ με τις διαφορές των βολτ, μεταξύ των διάφορων φορμάτ αλλά τελικά δεν το πολύ-έψαξα.

 

:)

παντως οπως σου ειπα μονο frac δεν ειναι να εχεις... κατα την γνωμη μου... ειναι πιο περιορισμενη γκαμα... αλλα με 3U-6U μπορεις να εχεις τα καλυτερα απο κει...

(παραθετω κα το τωρινο euro setup)

 

οσο για τα envelopes ...πολυ απλα.

ολα τα vca στα "αλλα" modular formats ανοιγουν-κλεινουν τελειως με range 0-10V ενω στο euro αυτο γινεται με 0-5V* . αν δοκιμασεις ενα envelope απο euro σε ενα VCA που περιμενει 10V τοτε δεν θα ανοιγει full αλλα μονο μεχρι τη μεση.... και το αντιστροφο... αλλα.. αυτο διορθωνεται....καθως και οποιαδηποτε "ασυμβατοτητα" με καποιο utility module.....  

attenuator (http://www.doepfer.de/a1831.htm) η

amplifier (http://www.doepfer.de/a1833.htm)

 

 

 

 

*αν και το envelator που εχω απο Wiard στελνει 10V

myeuro-may2011.JPG.e12692192283b89d598a5078dd60d65d.JPG

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου