Προς το περιεχόμενο

Modular Synthesizers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

δεν ξερω για εσας αλλα αμα υπηρχε μονο μια doepfer δεν θα αποφασιζα ποτε να ασχοληθω με το modular. Και Buchla! 

 

Αυτό είναι αλήθεια, από την άλλη όμως συγκρίνοντας για παράδειγμα ένα regerlwerk που έχω δικό τους με τα midi controller της αγοράς βλέπω ότι η ποιότητα κατασκευής τους είναι πολύ ανώτερη από τον "ανταγωνισμό" (novation, m-audio, korg, akai κτλ).

Δεν Ξέρω για τα modules τους, αλλά φαντάζομαι οτι θα είναι και αυτα καλοφτιαγμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Aναρωτιέμαι αν τα παιδιά που έχουν ήδη modular μπορούν να μας πουν πως έφτιαξαν τα συστήματα τους. Module module η κατευθείαν ένα πλήρες σύστημα ?

Επίσης η εμπειρία τους με διαφόρους κατασκευαστές ποια ήταν ?

χρόνοι παραλαβής κτλ

Τέλος καταστήματα από όπου αγόρασαν, εμπειρίες και από εκεί....

Νομίζω ότι αυτά θα ήταν πολύ χρήσιμο για όλους εμάς που είμαστε στο μεταίχμιο :)

 

 

 

 

module module.... στο eurorack μερος τουλαχιστον...

εγω ας πουμε ηθελα ενα voice Wiard.. οποτε πηρα τα oscillator/envelator/borg filter

αλλα ο κυριως σκοπος μου ηταν το sequencing.... σε αυτο το voice αλλα και για το sys100m και αλλα αναλογικα που εχω

γιαυτο και το κατω 3u ειναι μονο τετοια modules

 

stepseqeuncer/modulation sequencer/ clock divider/ flip.flop&logic modules

 

σε διαστημα 12 μηνων τα πηρα.... με το logic module μολις χτες,,,!

δεν νομιζω οτι ειναι καλο να τα παρεις ολα μαζι γιατι χρησιμοποιωντας το καταλαβενεις που το πας (τι συνθ θελεις εσυ να φτιαξεις) και τι σου λειπει...

ας πουμε εγω τωρα θελω καποια φιλτρα διαφορετικα ...  

 

 

Οσο για χρονους αναμονης ,παιρνω μονο οταν κατι ειναι σε στοκ απο www.schneidersbuero.de και http://postmodular.co.uk/ ετσι αποφευγω τα πολλα προβληματα που αναφερεις..... μοναδικη εξαιρεση ενα module οπου ειμουν σε waiting list μολις ηρθε η σειρα μου μου στειλε εμαιλ  ο κατασκευαστης του , τον πληρωσα και σε 4 μερες το ειχα....

 

 

επισης παω μια φορα το χρονο USA και γυρναω "φορτωμενος" συνηθως με modular καλουδια... ;D

 

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι αλήθεια, από την άλλη όμως συγκρίνοντας για παράδειγμα ένα regerlwerk που έχω δικό τους με τα midi controller της αγοράς βλέπω ότι η ποιότητα κατασκευής τους είναι πολύ ανώτερη από τον "ανταγωνισμό" (novation, m-audio, korg, akai κτλ).

Δεν Ξέρω για τα modules τους, αλλά φαντάζομαι οτι θα είναι και αυτα καλοφτιαγμένα...

 

 

το μοναδικο που ξερω οτι ΔΕΝ ειναι ειναι καποια VCA τους που ειναι πολυ χαλια....

σε αλλα modules τους νομιζω ειναι οκ...  αν θελεις την λειτουργεια που παρεχουν...

 

Επισης ενα θεμα ειναι το μεγεθος... οι καινουργιοι κατασκευαστες ειναι πιο...  πονηρεμενοι και βαζουν πολυ functionality σε μικρο χωρο.... οποτε αν σε ενδιαφερει καθολου η σχετικη φορητοτητα ειναι ενα μειον (αυτο αναφερεται για συγκεκριμενα doepfer modules)

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

p.s

υπάρχει κάποια άποψη για τα curetronic ?

κοιτάω και στο Muff αλλά δεν υπάρχουν και πολλά posts  που να τα αφορούν

 

 

Αν και δεν εχω προσωπικη πειρα....

ειναι μια καλη 5U μαρκα σε σχετικα καλες τιμες... νομιζω ενα site που λεγοταν bluesynths ειχε αφιερωμα στα curetronic.

 

Συνηθως τα 5U ειναι πολυ καλοφταγμενα modules με οχι φτηνα compontents....

 

αν εχεις αποφασισει για 5U φορματ ειναι μια καλη λυση για να προσθεσεις σε συνδυασμο με modules απο αλλους κατασκευαστες.... 

 

αν σε ενδιαφερει να εχεις modules  απο ενα καλο κατασκευαστη (και τα λεφτα ειναι λιγοτερο θεμα) ισως να σε ενδιεφεραν τα modcan (ειναι και με banana jacks!)

 

γενικα το πρωτο πραγμα που πρεπει να αποφασισεις ειναι τι modular φορματ θελεις να ακολουθησεις...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μέχρι ενός βαθμού είναι αλήθεια. Δεν παύει όμως να "χτυπάει" άσχημα ότι ενώ τα serge ξεκίνησαν ως μια "φτηνή" λύση είναι πλέον ανάμεσα στις 3-4 ποιο ακριβές προτάσεις της αγοράς. (προφανώς δεν τα συγκρίνω με τα doepfer).

Τα buchla  από την άλλη τα είχα πάντα στο μυαλό μου ως μπουτίκ οπότε η τιμή τους δεν με ενοχλεί τόσο...

 

Δε νομίζω ότι χτυπάει άσχημα. Άλλο τι ήταν πριν από 30 χρόνια και άλλο τι είναι τώρα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με 5U:

 

www.macbethstudiosystems.com

 

και τα modular του Rob Hordijk. Δεν έχει site (και μάλλον δεν το κόβω να αποκτά) - επικοινωνείτε με email.

 

(Αυτά για όποιον θέλει να πάρει από Ευρώπη και να γλυτώσει τους τελώνες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θυμήθηκα και τα Macbeth... Πριν από μερικά χρόνια είχαν αντιπροσωπεία με demo rooms κοντά στο σπίτι μου (μένω εκτός Ελλάδας), και μόλις το πήρα χαμπάρι... έκλεισαν.  >:( Στο μαγαζί που ξεφύτρωσε στη θέση του έχω χάσει μερικές απίστευτες 2nd hand ευκαιρίες επειδή - και πάλι - δεν ήξερα περί τίνος πρόκειται, όπως πχ. ένα Analogue Systems French Connection.  >:( >:(

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου