Προς το περιεχόμενο

Modular Synthesizers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντος το eurorack φαίνεται να είναι το ποιο ραγδαία εξελισσόμενο φορμάτ, και αρκετοί κατασκευαστές των άλλων αρχίζουν σιγά σιγά να μετατρέπουν τα moduλes σε euro.

Οπότε και η ποικιλία και φαντάζομαι η διαθεσιμότητα θα είναι ποιο μεγάλη.

 

υπάρχουν βέβαια και αυτοί που ισχυρίζονται ότι πολλά από τα euro modules δεν συγκρίνονται σαν ποιότητα κατασκευής με τους υπόλοιπους τύπους.

 

 

Τώρα που και η tiptop έβγαλε τα stackables, ίσως και να ξεχάσω το κόλλημα μου με τα banana :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάντως από τα 2 συστήματα, το eurorack φαίνεται λίγο πιο εύκολο -σε σχέση με Buchla- για κάποιον που τώρα ξεκινάει.

 

Γέμισε ο τόπος studio για πρόβες, χάθηκε ένας χριστιανός να κάνει το ίδιο με modular?  ;)

 

Για ποιο λόγο? Εξυπηρετώντας ποιον εμπορικό σκοπό?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic....

 

Εδώ ανοίγουν στούντιο και όχι προβάδικα..και δουλειά δεν έχουν.

 

Εσύ τον εμπορικό σκοπό το να έχει κάποιος modular synth σε στούντιο αναζητάς...

 

 

χάλια η αγορά...χάλια μαύρα...

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και τον αναζητώ. Για τα ωραία σου τα μάτια θα βάλει κάποιος επιχειρηματίας ακριβά modular?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για studio αλλα θα μου άρεσε να δω αυτή την κοινότητα να μεγαλώνει σε μέλη και ικανότητες, ενας κοινός τόπος αναφοράς θα ηταν γόνιμος.

 

Δυσκολα τα πραγματα εκει εξω  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...από την άλλη μπορεί το ελληνικό κράτος (;D) να ζητήσει ευρωπαϊκά κονδύλια (;D ;D) για να βάλει modulars σαν εκπαιδευτικό υλικό σε σχολεία, πνευματικά κέντρα κλπ. (;D ;D ;D) όπως το εγχείρημα της εκπαίδευσης του Ξενάκη με το UPIC:

 

UPIC.gif

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν σκάσω 5-6.000 για ένα σύστημα, θα ήθελα να μπορώ να το πιάσω λίγο στα χέρια μου. Δεν είναι και software, να γεμίσω τον υπολογιστή με 1.000 Ευρώ  ::)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν σκάσω 5-6.000 για ένα σύστημα, θα ήθελα να μπορώ να το πιάσω λίγο στα χέρια μου. Δεν είναι και software, να γεμίσω τον υπολογιστή με 1.000 Ευρώ  ::)

 

Μπορείς να ξεκινήσεις με κάποιο entry-level Doepfer τα οποία τα βρίσκεις π.χ. στο Thomann. Δεν χρειάζεται (και νομίζω είναι λίγο άστοχο) να ξοδέψεις κατ' ευθείαν ~6.000 ευρώ για κάτι που ουσιαστικά δεν γνωρίζεις, εκτός αν είσαι πολύ πεπειραμένος με την ηχοσύνθεση.

 

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

υπάρχουν βέβαια και αυτοί που ισχυρίζονται ότι πολλά από τα euro modules δεν συγκρίνονται σαν ποιότητα κατασκευής με τους υπόλοιπους τύπους.

 

Τώρα που και η tiptop έβγαλε τα stackables, ίσως και να ξεχάσω το κόλλημα μου με τα banana :)

 

 

καποια euro modules δεν συγκρίνονται σαν ποιότητα κατασκευής με τους υπόλοιπους τύπους.

Αυτο ειναι αληθεια... ειναι ομως και επιλογη. Δηλαδη για να μιλησω συγκεκριμενα.... VCAs

 

μπορεις να παρεις ενα doepfer VCA φτηνα (50euros εκαστο) ή

ενα Cwejman VCA (250 euros) εκαστο

 

η ποιοτητα δεν ειναι η ιδια... αλλα ουτε και η τιμη.

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου