Προς το περιεχόμενο

Modular Synthesizers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο μαγαζί που ξεφύτρωσε στη θέση του έχω χάσει μερικές απίστευτες 2nd hand ευκαιρίες επειδή - και πάλι - δεν ήξερα περί τίνος πρόκειται, όπως πχ. ένα Analogue Systems French Connection.  >:( >:(

 

10 μαστιγώματα με καλώδιο ρεύματος για να εξιλεωθείς. ;D

 

Το French Connection είναι άκρως γαργαλιστικό... με εκείνο το δαχτυλίδι κάτω από τα πλήκτρα, έχω ακούσει κάτι απίστευτα glides. :o

 

 

και

 

 

:o

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

10 μαστιγώματα με καλώδιο ρεύματος για να εξιλεωθείς. ;D

 

Το French Connection είναι άκρως γαργαλιστικό... με εκείνο το δαχτυλίδι κάτω από τα πλήκτρα, έχω ακούσει κάτι απίστευτα glides. :o

 

 

:o :o :o

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν εχω προσωπικη πειρα....

ειναι μια καλη 5U μαρκα σε σχετικα καλες τιμες... νομιζω ενα site που λεγοταν bluesynths ειχε αφιερωμα στα curetronic.

 

Συνηθως τα 5U ειναι πολυ καλοφταγμενα modules με οχι φτηνα compontents....

 

αν εχεις αποφασισει για 5U φορματ ειναι μια καλη λυση για να προσθεσεις σε συνδυασμο με modules απο αλλους κατασκευαστες.... 

 

γενικα το πρωτο πραγμα που πρεπει να αποφασισεις ειναι τι modular φορματ θελεις να ακολουθησεις...

 

Βασικά όπως έχω γράψει και παραπάνω έχω ένα κώλυμα με cwejman από τότε που είδα ένα s1mk2 που είχε ένας φίλος. Ένας λόγος είναι αυτός που ανέφερες για τους καινούριους κατασκευαστές και το πόσα καταφέρνουν να χωρέσουν σε μικρο χώρο.Επίσης κάτι που θεωρώ αρκετά σημαντικό είναι ο διαχωρισμός των patch points από τα controls, είναι κάτι που μου αρέσει από άποψη λειτουργικότητας.Οπότε η αρχική σκέψη ήταν για γιούρο...

 

Από την άλλη πήρα πρόσφατα το xs της future retro και έχω εντυπωσιαστεί από τον ήχο του (κυρίως το φίλτρο, αλλά και τα osc). Σαν semi-modular είναι αρκετά περιορισμένο όμως.

 

Επειδή λοιπόν τo interface του είναι καρφιά/4 άρχισα να σκέφτομαι τα 5U και κατ' επέκταση τα curetronic ως Ευρωπαϊκά (φοβάμαι το μπλέξιμο με τυχόν service για τα Αμερικάνικα).

 

 

αν σε ενδιαφερει να εχεις modules  απο ενα καλο κατασκευαστη (και τα λεφτα ειναι λιγοτερο θεμα) ισως να σε ενδιεφεραν τα modcan (ειναι και με banana jacks!)

 

@#^&@#^&@ τα modcan φαίνεται να μαμάνε  !!!

 

Αλλά τα λεφτά είναι όντως Θέμα  :(

 

 

 

Τώρα θυμήθηκα και τα Macbeth... Πριν από μερικά χρόνια είχαν αντιπροσωπεία με demo rooms κοντά στο σπίτι μου (μένω εκτός Ελλάδας), και μόλις το πήρα χαμπάρι... έκλεισαν.  >:( Στο μαγαζί που ξεφύτρωσε στη θέση του έχω χάσει μερικές απίστευτες 2nd hand ευκαιρίες επειδή - και πάλι - δεν ήξερα περί τίνος πρόκειται, όπως πχ. ένα Analogue Systems French Connection.  >:( >:(

 

Τυχαία είδα αυτό χθές στο synthtopia :)

MacBeth X-Series Dual SV Filter Demo 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή λοιπόν τo interface του είναι καρφιά/4 άρχισα να σκέφτομαι τα 5U και κατ' επέκταση τα curetronic ως Ευρωπαϊκά (φοβάμαι το μπλέξιμο με τυχόν service για τα Αμερικάνικα).

 

 

 

 

 

CMP-FAKE--1717c6c09978f2378fae7cc1be1af0a3.jpg

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα θα ελεγα οτι τα euro αυτη τη στιγμη ειναι πολυ καλο φορματ να μπεις....

με οσα περιπου ξοδεψες για to FR XS μπορεις να φτιαξεις ενα συνοδευτικο συστηματακι που να προσθετει αλλες χρησεις .  και δεν ειναι αναγκη οολα τα compontents να ειναι cwejman η macbeth... κοιτα ας πουμε για utilities την intellijel που τα σπαει αυτον καιρο... και τη make noise....

 

 

ακομα και σε cases υπαρχει πλεον επιλογη...

 

επισης αν υπαρξει κατι που να εχει προβλημα...(που γινεται... αλλα σπανια...) η εγγυηση στον Schneiders ισχυει... αν πχ το εχεις παρει απο κει... και το στελνουν αυτοι καπου αλλου... η απλα το αλλαζουν....  

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MakeNoise Format Jumbler

 

 

ναι αυτο ειναι μια λυση αλλα τρωει χωρο στο case...

 

ενω μπορεις να παρεις 15 καλωδια 1/4 -> 1/8 και να κανεις ετσι την δουλεια σου

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[flash=200,200]

 

και ετσι για να αρρωσταίνουμε λιγο....

 

ενας απο τους αγαπημενους μου μουσικους ο david morley σε ενα κοματι φτιαγμενο μονο απο arp 2500 modular, multitracked

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα διαβασει πριν απο χρονια για τον Greenwood, οτι δεν ηθελε να κουβαλαει το martenot του, και ειχε ζητήσει απο "μια εταιρεια" να του φτιαξει ενα controller με την ίδια τεχνικη.

 

Τωρα βλέπω ότι εχει υλοποιηθεί...και ναι, θα ειναι η επομενη μου αγορα :) Ο χειρισμος του Ondes Martenot, απλα μου'χει σφηνωθει στο μυαλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου