Προς το περιεχόμενο

Το πάχος μανικιού σχετίζεται με αλλαγές στο truss rod;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξηγούμαι.

Αγόρασα ένα μανίκι ρόπαλο (1'' στο nut / 1'' στο 12ο) και ήθελα να ξέρω πόσο αλλάζει το πάχος του ξύλου στο μανίκι την ανάγκη αλλαγών στο truss rod. Δλδ στην άλλη μου στρατ που έχει πολύ λεπτό μανίκι, το truss rod χρειάζεται πότε πότε έναν έλεγχο ιδίως τα τελευταία δύο χρόνια που αλλάζω συχνά gauges χορδών. Ένα μανίκι ρόπαλο κρατάει περισσότερο ή "αν η μεταλλική βέργα δεν κρατήσει, τι να μας πει και το ξύλο";

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Πάντως, οφείλω να ομολογήσω ότι για κάποιον τόσο συνηθισμένο στα λεπτά μανίκια δεν μου έκανε καμία σημαντική διαφορά στο παίξιμο πέρα από το ότι γέμισε η παλάμη μου. Και δεν έχω μεγάλα χέρια. Αυτό που είναι ιδιαίτερα χαρακτηριστικό είναι ότι ολόκληρη η κιθάρα (μανίκι / σώμα) πάλλεται απίστευτα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι,ενα παχυ μανικι συνηθως (εκτος κι αν εχει προβληματικη κατασκευη ή ειναι εντελως αφινιριστο) χρειαζεται πολυ λιγοτερο πειραγμα στο truss rod (στις δικες μου τελε που εχουν ολες fatback 1" μανικια δεν εχω πειραξει το TR για πολλα χρονια....in fact στη βασικη μου δεν το εχω πειραξει απο την...ημερα που την εφτιαξα πριν απο 10 χρονια... ;D)

 

Πολυ μεγαλο ρολο στη σταθεροτητα ενος μανικιου με παραδοσιακο truss rod,παιζει επισης  και το αν ενα μανικι ειναι one piece (ειναι τα λιγοτερο σταθερα) ,two piece,slab board ,round lam & φυσικα αν ειναι flat sawn ή quarter sawn (πολυ ακαμπτα μανικια )

 

Aν το μανικι εχει μοντερνο double action truss rod (σαν το modern γομαρι της Warmoth  π.χ) βεβαια δεν παιζει κανα ρολο το παχος..ετσι κι αλλοιως σταθερο θα μεινει... ;D 

 

 

 

Αυτό που είναι ιδιαίτερα χαρακτηριστικό είναι ότι ολόκληρη η κιθάρα (μανίκι / σώμα) πάλλεται απίστευτα.

 

αυτο ειναι...δυστυχως αληθεια...the bigger the neck the better the tone.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξηγούμαι.

Ένα μανίκι ρόπαλο κρατάει περισσότερο ή "αν η μεταλλική βέργα δεν κρατήσει, τι να μας πει και το ξύλο";

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Η απάντηση είναι ναι κρατάει περισσοτερο.Αυτο συμβαίνει γιατι η επιφάνεια που εκτιθεται στις περιβαλλοντικες συνθήκες είναι μικρότερη.Επίσης λόγω αυξημένης πυκνότητας η αλλαγή της θερμοκρασίας και η διασπορα της υγρασίας σε όλο το μανίκι θα είναι πολύ πιο αργή απ ότι σε ένα πολύ πιο λεπτό.Είναι όπως στα ιγκλού των εσκιμόων.Επειδή είναι κοίλα διατηρούν τη θερμοκρασία που τους δίνεις διότι λογότερς επιφάνεις εξτιθενται στο κρύο.Βεβαιως και η ανθεκτικότητα της βέργας μετράει αλλά δεν θα τη χρησιμοποείς και πολύ. Για υτό και η ibanez βάζει στα λεπτά μανίκα βέργες τιτανίου ή δύο walnut stripes.Είναι πολύ λεπτα και σκεβρώνουν πιο εύκολα.

 

Αυτό που είναι ιδιαίτερα χαρακτηριστικό είναι ότι ολόκληρη η κιθάρα (μανίκι / σώμα) πάλλεται απίστευτα.

 

Εννοείται ;D

 

Πάντως, οφείλω να ομολογήσω ότι για κάποιον τόσο συνηθισμένο στα λεπτά μανίκια δεν μου έκανε καμία σημαντική διαφορά στο παίξιμο πέρα από το ότι γέμισε η παλάμη μου. Και δεν έχω μεγάλα χέρια.

 

Κατά τη γνώμη μου οι διαφορές στα μανίκα φαίνονται στις μεγάλες ταχύτητες.Βεβαια περι ορέξεως τσουπροπιτα αλλά για δοκίμασε να παίξεις οσο πιο γρήγορα μπορεις στο λεπτό μανίκι που έχεις και στο χοντρό και πες μου αν παρατηρείς διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 στρατ , η μία soft V , η άλλη D . Ροπαλάκια και οι δύο .

Απο τις στόκ 9ρες έβαλα 10ρες και τώρα πλέον 11ρες .... ποτέ δεν χρειάστηκε να κάνω ουσιαστικές διορθώσεις στα μανίκια τους .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, οφείλω να ομολογήσω ότι για κάποιον τόσο συνηθισμένο στα λεπτά μανίκια δεν μου έκανε καμία σημαντική διαφορά στο παίξιμο πέρα από το ότι γέμισε η παλάμη μου. Και δεν έχω μεγάλα χέρια. Αυτό που είναι ιδιαίτερα χαρακτηριστικό είναι ότι ολόκληρη η κιθάρα (μανίκι / σώμα) πάλλεται απίστευτα.

 

Ήταν καιρός να γίνεις άντρας κι'εσύ. Άντε, και με μια προσθιοκίνητη Alfa σου εύχομαι.

 

:P :P :P :P ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Σοβαρά πάντως, θα παρατηρήσεις ότι το χέρι σου θα κουράζεται ΠΟΛΥ λιγώτερο και μάλιστα μπορεί να παίζεις και ταχύτερα, ειδικά legato (καλύτερη και πιο φυσική στήριξη).

 

Και, ναι, για όλους όσους έχουν ακούσει ότι "το μέγεθος δεν έχει σημασία"... δυστυχώς σας το έλεγαν από οίκτο...  8) 8) ;D ;D ;D ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,ενα παχυ μανικι συνηθως (εκτος κι αν εχει προβληματικη κατασκευη ή ειναι εντελως αφινιριστο) χρειαζεται πολυ λιγοτερο πειραγμα στο truss rod (στις δικες μου τελε που εχουν ολες fatback 1" μανικια δεν εχω πειραξει το TR για πολλα χρονια....in fact στη βασικη μου δεν το εχω πειραξει απο την...ημερα που την εφτιαξα πριν απο 10 χρονια... ;D)

 

Πολυ μεγαλο ρολο στη σταθεροτητα ενος μανικιου με παραδοσιακο truss rod,παιζει επισης  και το αν ενα μανικι ειναι one piece (ειναι τα λιγοτερο σταθερα) ,two piece,slab board ,round lam & φυσικα αν ειναι flat sawn ή quarter sawn (πολυ ακαμπτα μανικια )

 

Aν το μανικι εχει μοντερνο double action truss rod (σαν το modern γομαρι της Warmoth  π.χ) βεβαια δεν παιζει κανα ρολο το παχος..ετσι κι αλλοιως σταθερο θα μεινει... ;D  

Συμφωνώ μαζί σου, από όσα έχω διαβάσει βέβαια, με μικρή επιφύλαξη στο bold.

Πρόσφατη κουβέντα που είχα με local luthiers (sic  ;D) μου είπαν ότι το quartershawn παίζει μεγαλύτερο ρόλο στην μεταφορά του ήχου παρά στην ακαμψία (την οποία επικαλούμουν λόγω quartershawn) η οποία κατά βάση αποφασίζεται από τα παραπάνω αλλά και σαφώς την ποιότητα του ξύλου που χρησιμοποιείται για αυτό.

Δεν έχω λόγο να αμφισβητώ κανέναν από τους τρεις σας, απλώς μεταφέρω τι ειπώθηκε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ μεγαλο ρολο στη σταθεροτητα ενος μανικιου με παραδοσιακο truss rod,παιζει επισης  και το αν ενα μανικι ειναι one piece (ειναι τα λιγοτερο σταθερα) ,two piece,

 

Τι διαφορά έχουν τα 2pc,3pc,5pc εκτός από την κατασκευή?

 

 

Σοβαρά πάντως, θα παρατηρήσεις ότι το χέρι σου θα κουράζεται ΠΟΛΥ λιγώτερο και μάλιστα μπορεί να παίζεις και ταχύτερα, ειδικά legato (καλύτερη και πιο φυσική στήριξη).

 

 

 

Α δεν τα μαθες?Το leggato έχει καταργηθεί.Αlternate picking πλέον  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου, από όσα έχω διαβάσει βέβαια, με μικρή επιφύλαξη στο bold.

Πρόσφατη κουβέντα που είχα με local luthiers (sic  ;D) μου είπαν ότι το quartershawn παίζει μεγαλύτερο ρόλο στην μεταφορά του ήχου παρά στην ακαμψία (την οποία επικαλούμουν λόγω quartershawn) η οποία κατά βάση αποφασίζεται από τα παραπάνω αλλά και σαφώς την ποιότητα του ξύλου που χρησιμοποιείται για αυτό.

Δεν έχω λόγο να αμφισβητώ κανέναν από τους τρεις σας, απλώς μεταφέρω τι ειπώθηκε.

 

Η ακαμψία προφανώς επιδρά και στην ηχητική συμπεριφορά. Ωστόσο, πραγματικά qs μπράτσα είναι πολύ δύσκολο να βρεις, λόγω κόστους. Αυτά που περνιούνται σαν qs είναι τις περισσότερες φορές είναι rift sawn.

 

Check the mighty Wiki:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Quarter_sawing

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση είναι ναι κρατάει περισσοτερο.Αυτο συμβαίνει γιατι η επιφάνεια που εκτιθεται στις περιβαλλοντικες συνθήκες είναι μικρότερη.Επίσης λόγω αυξημένης πυκνότητας η αλλαγή της θερμοκρασίας και η διασπορα της υγρασίας σε όλο το μανίκι θα είναι πολύ πιο αργή απ ότι σε ένα πολύ πιο λεπτό.Είναι όπως στα ιγκλού των εσκιμόων.Επειδή είναι κοίλα διατηρούν τη θερμοκρασία που τους δίνεις διότι λογότερς επιφάνεις εξτιθενται στο κρύο.

Μικρή παρατήρηση. Η εξωτερική επιφάνεια σε ένα πιο παχύ μανίκι είναι μεγαλύτερη.

Η πυκνότητα σε ένα θεωρητικά ομογενές υλικό δεν μεταβάλλεται. (για το ξύλο ισχύουν κάποιοι διαφορετικοί κανόνες και φαντάζομαι εκεί είναι που επηρεάζει το πως είναι κομμένο το ξύλο (quartersawn, one piece κλπ)

 

Η διασπορά της θερμότητας (όχι της θερμοκρασίας) περιορίζεται στα εξωτερικά στρώματα λόγω του αυξημένου πάχους, και επίσης δεν υπάρχει καθόλου διασπορά υγρασίας σε ένα κατάξερο μπράτσο, περασμένο με βερνίκια κλπ.

 

ΥΓ: τα igloo έχουν την ικανότητα να διατηρούν τις θερμοκρασίες εντός λόγω κατασκευής (σχήμα θόλου) και της μόνωσης στα τοιχώματα http://en.wikipedia.org/wiki/Igloo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα μπράτσα-παζλ: το πιο σταθερό μπράτσο από τις κιθάρες μου, το έχει η Kramer Pacer Dlx '86. Τρία κομμάτια maple (τα 2 qs) με διαφορετικά νερά το καθένα + rosewood board. Αν και λεπτό (για τα στάνταρ μου) δεν έχει χρειαστεί ρύθμιση ΠΟΤΕ.

 

Α δεν τα μαθες?Το leggato έχει καταργηθεί.Αlternate picking πλέον  ;D ;D

 

:o :o :o

 

Όχι ρε παιδιά... μιλάτε... μη με αφήνεται να εκτίθεμαι...

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου