Προς το περιεχόμενο

Ποιόν υπολογιστή από τους τρεις;


tassos1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιποοοόν. Διαθέτω 800-1000 ευρώ για νέο υπολογιστή. Θέλω τη γνώμη σας:

Ξεχώρισα τις παρακάτω επιλογές:

1)

ACER TRAVELMATE 3202XCI

•Επεξεργαστής: Centrino 1.6GHz Pentium M 725.

•Οθόνη: 14.1" XGA TFT με μέγιστη ανάλυση 1024 x 768 pixels.

•Μνήμη: 512 MB DDR (Μέγιστη μνήμη 2GB).

•Σκληρός Δίσκος: 60GB.

•Οπτικός Δίσκος: CD-RW / DVD.

•Κάρτα γραφικών: ATI Mobility Radeon 9700 με 64MB external DDR

•Κάρτα δικτύου: Fast Ethernet 10/100/1000Mbps,Wireless Lan 802.11b/g.

•Θύρες επικοινωνίας: 2 θύρες USB 2.0, 1 Firewire 1 θύρα VGA, 1 υποδοχή RJ-45, 1 υποδοχή RJ-11, θύρα εξόδου ακουστικών και θύρα είσοδου μικροφώνου, IPC Card slot (Type II), 1xInfrared (FIR) port,1x S-video out (NTSC/PAL) ,1x IEEE 1394 port,100-pin port replicator connector,1x 32bit type II PCMCIA CardBus slot, 3-in-1 Card Reader

•Διαστάσεις: 330.6 (W) x 252 (D) x 25.4/30 (H) mm .

•Βάρος: 2,2 Kg.

•Μπαταρία: Lithium-Ion, 4 περίπου ώρες αυτονομίας (τιμή που ανακοινώνει ο κατασκευαστής και μπορεί να διαφέρει ανάλογα με την χρήση).

•Προεγκατεστημένο λογισμικό: Microsoft Windows XP.

-----------

980 euros

 

 

2)

•ΚΟΥΤΙ 400W

•CPU AMD ATHLON 64 3500+ 2.20 GHZ VENICE SOCKET 939 BOX

•ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ARCTIC COOLING SILENCER 64 ULTRA TC

•ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ASROCK 939DUAL-SATA2

•ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ JETWAY X550-ED-256C 256MB PCI-E

•FLOPPY DISK DRIVE 3.5' BLACK

•ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ WESTERN DIGITAL 250GB WD2500KS 7200RPM SATA2

•RAM KINGSTON KVR400X64C3A 4 X 1024MB PC3200 400MHZ

------------------

841 euros (Έχω ήδη οθόνη TFT 19" και κάρτα ήχου EMU-0404)

 

 

3)

Mac Mini Intel Core Solo 1.5GHz! Αγγλική Έκδοση!

• 2MB L2 cache μοιραζόμενη

• Mνήμη 1024MB DDR2 SDRAM PC2-5300 (667MHz)

• Επεξεργαστής γραφικών Intel GMA950 64MB με DVI video έξοδο με μέγιστη ψηφιακή ανάλυση 1920x1200 pixels και μέγιστη αναλογική ανάλυση 1920x1080 pixels

• 80GB S-ATA drive

•Eσωτερικό Super Drive

•Apple Greek Keyboard

• 4 USB 2.0 θύρες

• Mία FireWire 1394 θύρα (400Mbps)

• Ενσωματωμένη υποστήριξη δικτύου με 10/100/1000 BASE-T Gigabit Ethernet

• Ενσωματωμένη Airport Extreme Card

• Ενσωματωμένο Bluetooth 2.0+EDR

• Ενσωματωμένα ηχεία

• Συνδυασμένη οπτική ψηφιακή είσοδος ήχου/ audio line in

• Συνδυασμένη οπτική ψηφιακή έξοδος ήχου/ έξοδος ακουστικών

• DVI video output για αναλύσεις έως 1920 x 1200 pixels και VGA video output μέσω συμπεριλαμβανόμενου adapter.

• S-Video και Composite οutput (με Apple Video Adapter που πωλείται χωριστά)

• Apple Remote

Περιλαμβάνει το εξής Software:

•Mac OS X v10.4 Tiger (περιλαμβάνει Spotlight, Dashboard, Mail, iChat AV, Safari, Address Book, QuickTime, iCal, DVD Player, Xcode Developer Tools)

•iLife Ά06 (περιλαμβάνει iTunes, iPhoto, iMovie HD, iDVD, iWeb, GarageBand), Microsoft Office 2004 for Mac Test Drive, iWork (30-day trial), Quicken 2006 for Macintosh, Big Bang Board Games, Comic Life, Omni Outliner, και Apple Hardware Test

•Front Row

Διαστάσεις: 16.5cm x 16.5cm x 5cm

Βάρος: 1.31kg

----------------

990 euros

 

Τι λένε όσοι ασχολούνται; Ποιό είναι το καλύτερο για μουσική παραγωγή (όχι σοβαρά πράγματα, πιο πολύ VSTi) σε συνδυασμό με υπολογιστή γενικής χρήσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνεις 3 ανόμοια πράγματα: laptop, desktop με Windows, dekstop με Mac...

 

Το θέμα MAC <-> PC έχει συζητηθεί αρκετά. Μπορείς να ρίξεις μία ματιά στα σχετικά θέματα.

 

Μεταξύ desktop και laptop η επιλογή εξαρτάται από εσένα, με προτεραιότητα στο desktop, αν δε συντρέχουν άλλοι λόγοι.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω πως είναι διαφορετικά, δε ζητάω crash test. Απλά εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου και γιατί... Ψυχολογικό είναι το ζήτημα... Επειδή μου αρέσουν πράγματα και απο τους 3, θέλω κάποιον να με επηρεάσει :P :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απόλα να σκεφτείς αμα θέλεις desktop ή laptop ...

πραγματικά συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Αμα θες να πηγαινοέρχεσαι ή σκεφτεσαι να χρησιμοποιείς σε live καταστάσεις τον υπολογιστή πάρε laptop και στην προκειμένη περίπτωση είναι μονόδρομος. Έγω έχω ενα acer aspire 5024 από πέρισυ γιαυτό ακριβώς τον λόγο. Σαυτή την περίπτωση θα διάλεγα τον πρώτο υπολογιστή που περιγράφεις.

Τώρα αν δεν σε ενδιαφέρει η φοριτότητα μην κοιτάς καθόλου laptop! Όπότε η γνώμη μου είναι ο δεύτερος.

Περίεργο τρίλημα έχεις πάντως :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ειμαι ο μονος στο NOIZ που μπορω να σου μιλησω για την τριτη σου επιλογη:

 

Για μουσική

Με cubase θα μπορεις να τρεχεις περιπου 15 midi κανάλια, 7-8 vst isntruments, οπου θα τα καταφέρνει μια χαρά.

Αν οι δυνατοτητες του ειναι λιγες τοτε θα πρεπει να πας στην δευτερη σου επιλογή ή αν επιμενεις σε MAC να ανεβεις σε κοστος.

Αν ομως χρησημοποιησεις το garageband, που ειναι ενσωματομενο στο TIGER μαζι 3000 λουπες και πολυ καλα softsynths και σε καλυψει για μουσικη χρηση, τοτε μαλλον θα ενθουσιαστείς.

Σε αυτη την περιπτωση δεν θα χρειαστείς ουτε μουσικο προγραμμα ουτε καρτα ηχου!!!

Επισης νομιζω οτι η EMU που εχεις τρεχει μονο σε PC. Τωρα με τα intel mac δεν ξερω τι γινεται , μαλλον πρεπει να το ψάξεις.

 

 

Για γενική χρηση

Νομιζω οτι ειναι η καλυτερη επιλογή. Τρεχει OSX ( αυτο τα λεει ολα) και εσχατως κανει boot ταυτόχρονα και σε windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες (με όλους) αλλά θέλω να πω κάτι ακόμη. Αυτή η δήλωση ότι "διαθέτω Χ χρήματα, άρα ας δούμε τι μπορώ να πάρω" είναι ο πιο άτοπος, αντιεμπορικός και λάθος τρόπος για να βρει κάποιος τι θα αγοράσει. Το καταλαβαίνω ότι για κάποιον μπορεί 1000 ευρώ να αντιπροσωπεύουν τις οικονομίες ενός έτους, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η αξία τους δεν είναι δεδομένη.

 

Πρώτα συνειδητοποιούμε ποιες είναι οι ανάγκες μας και παίρνουμε μερικές βασικές αποφάσεις (π.χ. αν θέλουμε φορητό ή επιτραπέζιο και αν θέλουμε PC ή MAC) και σε αυτό το τμήμα της κουβέντας δεν μιλάμε καθόλου για χρήματα, διότι αυτό το τμήμα της κουβέντας δεν πρέπει να επηρρεαστεί από τέτοιες παραμέτρους.

 

Μετά λέμε ότι π.χ. "αποφάσισα ότι θέλω PC φορητό για να τρέχω το Gigastudio" και τότε αρχίζουμε να κοιτάμε για τιμές κλπ. Αν θέλουμε να τρέχουμε Gigastudio σε φορητό PC, τότε ξέρουμε άμεσα ότι τα 1000 ευρώ δεν είναι αρκετά και η συζήτηση μπαίνει στη σωστή της βάση.

 

Εσύ φίλε μου, προβληματίζεσαι ανάμεσα σε αυτά τα τρία ετερόκλητα μηχανήματα για έναν απλό λόγο, ότι δεν ξέρεις τι θέλεις να κάνεις. Αν ήξερες, ο προβληματισμός σου θα ήταν (όπως σου εξήγησα) σε άλλη βάση. Σου προτείνω να μην αγοράσεις τίποτε απολύτως μέχρι να ξεκαθαριστεί αυτό το θέμα. Αν θέλεις μπορείς και να το συζητήσεις μαζί μας λέγοντάς μας τι περίπου θέλεις να κάνεις αλλά και τι υπολογιστή έχεις αυτή τη στιγμή και πόσο ευχαριστημένος είσαι από αυτόν ή ποια προβλήματα έχεις και θέλεις την αλλαγή του.

 

Φιλικά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόοον. Έχω P4 1500 768Mb RAM 80Gb HDD ο οποίος έχει προβλήματα από τότε που τον συνέδεσα στο τοπικό οικιακό δίκτυο (switch, adsl router, άλλα 3 PC). Κάνει restart μόνος του, όταν τον κλείνω ξανανοίγει μόνος του κι άλλα τέτοια σπαστικά. Έχω δοκιμάσει πολλούς τρόπους να βρώ τι φταίει, εκτός της EMU έχω αλλάξει όλα τα άλλα parts. Τίποτις όμως.

Στη μουσική χρησιμοποιώ cubase sx (8-10 midi tracks, 4-6 audio tracks, VSTi Edirol Orchestral και το Real Guitar καμοιά φορά).

Τώρα για άλλες λειτουργίες, σερφάρω συνεχώς, κατεβάζω ασύστολα, βλεπω και "κάνω backup" dvd. Σχετικά με τη φορητότητα, διευθύνω 2 χορωδίες και θέλω πολύ κάποιες στιγμές να τις ηχογραφώ.

Mac δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά ακούγεται πως είναι πολύ σταθεροί και δεμένοι. Επίσης ο Macmini δεν είναι επιτραπέζιος... είναι μεταξυ desktop και φορητού. Το άλλο ζήτημα που με απασχολεί είναι τα νέα windows και οι νέες εφαρμογές που φτάνουν σιγά σιγά, υποστήρξη 64-bit. Aiolos στα minimac με intel μπορεί κανείς να φορτώσει windows;

Wow! τα παραπάνω θέλω να κάνω σε γενικές γραμμές. Επειδή έχω δορυφορική και επιγεια TV στο PC, θέλω να χρησιμοποιήσω το τωρινό μου μηχάνημα για αυτή τη δουλειά. Επίσης επειδή ασχολούμαι με το networking τώρα τελευταία, μάλλον θα ακολουθήσουν πολλά μη μουσικά πειράματα (ασύρματη δικτύωση, ασύρματο Metropolitan δίκτυο και άλλα τέτοια συμπαθητικά).

Εξέθεσα λοιπόν όλες μου τις σκέψεις, ακόμα και αυτές που ίσως δε χρειαζόταν...Σόρυ που σας ζάλισα... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου