Προς το περιεχόμενο

Ποιόν υπολογιστή από τους τρεις;


tassos1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αυτά τα δεδομένα, νομίζω ότι πρέπει να:

 

α) Ξαναστήσεις το PC που έχεις σωστά (ώστε να μην κάνει αυτά τα σπαστικά) και να το κρατήσεις για internet surfing και όλα τα υπόλοιπα ΕΚΤΟΣ από μουσική.

 

β) Να πάρεις το φορητό που αναφέρεις σαν λύση (1) ή ακόμη καλύτερο (βλ. κάπως πιο γρήγορος επεξεργαστής και σίγουρα περισσότερη μνήμη) και να του βάλεις μία ελαφριά έκδοση του Cubase (SL ή SE, δεν θυμάμαι ποια). Δυστυχώς (;) αφού θέλεις να γράφεις τις χορωδίες σου, δεν μπορείς να αποφύγεις το φορητό και (επίσης δυστυχώς) χρειάζεσαι μία καλή εξωτερική audio κάρτα. ¶ρα το συνολικό κόστος θα ανέβεις στα 1400 ευρώ περίπου (με την κάρτα) ή στα 2000 ευρώ περίπου (αν πας σε πραγματικά καλύτερο φορητό).

 

γ) Την EMU που έχεις πούλα την - δεν θα την χρειάζεσαι πλέον. Θα βάλεις μία απλή Soundblaster στο οικιακό σου PC, αφού πλέον δεν θα τρέχεις εκεί μουσικές εφαρμογές.

 

 

Διευκρινήσεις:

 

α) Αν παραιτηθείς από την ιδέα της φορητότητας, με τα λεφτά που δίνεις μπορείς να κάνεις μία εκπληκτική αναβάθμιση στον υπολογιστή που ήδη έχεις και να φτιάξεις ένα μηχάνημα τρομερό.

 

β) Τα Mac ΔΕΝ είναι λύση για εσένα. Καταλαβαίνω ότι είσαι βαρειά εξαρτημένος :) :) από όλα όσα ξέρεις και κάνεις με το PC, δε νομίζω να σου καλοφανεί μία τόσο δυνατή αλλαγή.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eye τέτοιες απαντήσεις αναζητώ εδώ, κατάλαβες ακριβώς τι έχω στο μυαλό μου... Θέλει σκέψη, δε θα βιαστώ... ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες φορητότητα πάντως μπορείς να δουλέψεις πολύ καλά με εξωτερικά USB recording interfaces.... Παίζουν αρκετά, οπότε κοίτα ξέρω γω στο harmony central ή κάτι τέτοιο. Αυτό βέβαια αφού πάρεις computer, αλλά αν θες ρίξε μια ματιά από τώρα για να δεις τι μηχανήματα απαιτούν, πιθανές ασυμβατότητες κλπ. Γενικώς αν σκοπεύεις να χρησιμοποιείς το computer μόνο για μουσική, κοίταξε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τις ασυμβατότητες που δίνουν οι κατασκευαστές διαφόρων καρτών/interfaces γιατί έχω γνωστούς που πήραν pc για να ηχογραφούν, μετά πήραν και μια κάρτα και μετά απλά τη γύρισαν πίσω γιατί έπαιζε κάποιο conflict ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί έχω γνωστούς που πήραν pc για να ηχογραφούν' date=' μετά πήραν και μια κάρτα και μετά απλά τη γύρισαν πίσω γιατί έπαιζε κάποιο conflict ;)[/quote']

 

Επιβεβαιώνω και εγώ αυτό που γράφει ο Menelaos. Υπάρχει πρόβλημα με τις εξωτερικές κάρτες Firewire όταν καλούνται να λειτουργήσουν με μέτριες ή κακές PCI κάρτες Firewire ή με μέτρια motherboards που έχουν Firewire υποδοχή.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε tassos1978 να προσθέσω κι εγώ πως με τα λεφτά που λες οτι δίνεις για το macmini (990ευρώ) παίρνεις το coreduo και όχι το core solo.

 

το λέω αυτό γιατί προφανώς ένας διπύρινος επεξεργαστής(και σε υψηλότερη συχνότητα μάλιστα) είναι πολυ καλύτερος από έναν μονοπύρινο σε multitasking εφαρμογες (όπως είναι και τα περισσότερα μουσικά προγράμματα).

 

έχε υπόψην σου μάλιστα πως είναι αναβαθμήσιμος (μπορείς να αλλάξεις cpu,ram,hdd εύκολα).αυτό έχει την σημασία του καθώς πλησιάζει η κυκλοφορία των νέων intel chips (merom,conroe) όπου προσφέρουν περισσότερη υπολογιστική δύναμη στα ιδια mgz και λιγότερη κατανάλωση.

 

το boot σε windows ισχύει ,απλά είναι ακόμη σε beta μορφή,ότι κι αν σημαίνει αυτό.

 

για να μην πολυλογώ ,απο τις τρεις επιλογές που έκανες,ο macmini θα έχει καλύτερη απόδοση στις μουσικές εφαρμογές (λόγω και του optimized osx).

 

 

από την άλλη πιστεύω πως μπορείς να αγοράσεις καλύτερο desktop σύστημα στα ίδια λεφτά + η πρόταση που σου έκανε ο Wow! είναι η πιο ρεαλιστική για την περίπτωση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... Γνωρίζει κανείς την απόδοση του Turion 64 της AMD; Βρήκα έναν φορητό με τον επεξεργαστή αυτό με πολύ λίγα χρήματα πάνω από τον αρχικό προυπολογισμό μου. Το καλό είναι πως δύσκολα βρίσκει κανείς (νομίζω) φορητό με 1024MB μνήμη, δίσκο 100GB, κάρτα γραφικών με ανεξάρτητη μνήμη και επεξεργαστή 64-bit στα 1000 ευρώ και κάτι... Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας το πει τώρα αλλιώς ας σιωπήσει για πάντα!!! :P:P:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ, δεν σου έγραψα σε προηγούμενο post πως έχω τον Acer Aspire 5024?

AMD Turion 64 1.8Ghz έχει.

Τέλος πάντων.. είναι όπως ενας AthlonXP 3200 σε ότι αφορά κάτι επεξεργασίες που έχω κάνει σε cubase και adobe audition. Δεν τον έχω συγκρίνει με κάτι άλλο προς το παρόν. Εμένα μου κάνει μια χαρά τη δουλειά :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

x_pap ναι δεν είχα δει τα χαρακτηριστικά του μοντέλου που μου είπες. Εγώ βρήκα το ACER ASPIRE 5022WLMi που μάλλον θα το χτυπήσω:

 

# Chipset: ATI Mobility RADEON XPRESS 200 series

# Επεξεργαστής: AMD Turion 64 ML-30 (35W) 1.6 GHz, 1 MB L2 Cache, AMD PowerNow! Technology, HyperTransport Technology

# Μνήμη: 1GB (2x512) DDR memory

# Κάρτα Γραφικών: ATI MOBILITY RADEON X600, με 64 MB VRAM, υποστήριξη ATI POWERPLAY 5.0, Microsoft DirectX 9.0 και PCI Express

# Οθόνη: 15.4'' XTFT LCD CrystalBrite με ανάλυση 1280 x 800

# Κάρτα δικτύου: 10/100/1000Mbps Gigabit Ethernet, Wake-on-LAN ready, Integrated wireless network connection (dual-mode 802.11b/g) Wi-Fi CERTIFIED

# Μόντεμ: 56K ITU V.92 modem (with international PTT certification), Wake-on-Ring ready

# Αναγνώστης Καρτών: 6-in-1 card reader (SM/MS/MS-Pro/MMC/SD/xD-Picture card)

# Σκληρός Δίσκος: 100 GB ATA/100

# Οπτικός Δίσκος: DVD Dual Format, Dual Layer με υποδοχή εισαγωγής δίσκου Slot-In

# Floppy Drive: Δεν περιλαμβάνεται

# Θύρες Επικοινωνίας: 4x USB 2.0 ports, 1x Infrared (FIR) port, 1x external display (VGA) port, 1x PC Card slot (one Type II), 6-in-1 card reader (SM/MS/MS-Pro/MMC/SD/xD-Picture card), 1x S-video/ TV-out (NTSC/PAL) port, 1x IEEE 1394 port, 1x Modem (RJ-11) port, 1x Ethernet (RJ-45) port, 1x speaker/ headphone/ line-out jack, 1x microphone/ line-in jack, 1x DC-in jack for AC adapter

# Ήχος: Σύστημα Ήχου με 2 ενσωματωμένα ηχεία, συμβατό με MS-Sound, ενσωματωμένο μικρόφωνο

# Ασφάλεια: Kensington lock slot, BIOS user and supervisor passwords

# Προεγκατεστημένο Λειτουργικό: Windows XP Home Ελληνικά

# Πιστοποιήσεις: ACPI 1.0b, Mobile PC 2001, DMI 2.0, Wi-Fi

# Διαστάσεις: 363 (W) x 278 (D) x 24/32.9 (H) mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου