Προς το περιεχόμενο

The Missing Link Between Guitar and Percussion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.ulule.com/gperc/

 

 

Ενδιαφερον!!! :)

Μολις το ειδα και ειπα να το μοιραστω! Ο τιτλος ειναι λιγο υπερβολικος ;)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον! Ωραία ιδέα! Μου την έσπαγε που δεν μπορούσα να παίξω το drifting  του andy mckee στην ηλεκτρική (καλά... ούτε στην ακουστική μπορώ...  ;D :P ) στο site λέει ότι έχει βάλει κάποιο αισθητήρα (να υποθέσω  ότι είναι κάποιος piezo) και φαντάζομαι θα μπορούσες να το ενσωματώσεις στην κιθάρα ώστε να μην φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τιτλος ειναι λιγο υπερβολικος

 

...και όμως σε παρακινεί να τον κλικάρεις  ;D

Απλά μια "διόρθωση".. έπρεπε να λέει ..electric Guitar  :P

 

Καλό πάντως και πρωτότυπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, έχω βαρεθεί να βλέπω τύπους στο youtube να κοπανάνε τις κιθάρες τους. Δεν ξέρω ποιος το έκανε πρώτος, εκείνος ήταν (ψιλο)πρωτότυπος αν και το κρουστό κοπάνημα της κιθάρας το κάνουν κατά κόρον στο φλαμένγκο εδώ και δεκάδες χρόνια.

 

Σε κάθε περίπτωση, το θέμα είναι αν παράγεις μουσική άξια λόγου και όχι ο τρόπος που το κάνεις. Εκτός κι αν ο στόχος σου είναι καθαρά ο εντυπωσιασμός όσον αφορά την τεχνική και όχι η σύνθεση καθεαυτή.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος! Άραγε συμπεριλαμβάνονται και μαθήματα από την φοβερή και τρομερή Gabriela στην χρήση του?

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ιδεα.  Ενα looperακι και γινεσαι ο ανθρωπος ορχηστρα!

 

Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο θα ηθελα δευτερο pickguard και δευτερο καλωδιο πανω στην κιθαρα μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος! Άραγε συμπεριλαμβάνονται και μαθήματα από την φοβερή και τρομερή Gabriela στην χρήση του?

 

 

μονο εγω τη θεωρω ερωτευσιμη την κοπελια η ολοι????? θελω το δεξι της για αρχη και μετα ολοκληρη....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπες στην ουρά... χιλιομέτρων για να μπεις στο κλαμπ! ;D (και ως Μεξικανή είναι σούπερ γιατί μόλις είχα ταξιδέψει εκεί είδα πως σπάνια σκίζουν στις κοπέλες). Τους έχω δει δυο ή τρεις φορές και είναι κορυφαίοι. Εγγυημένη ψυχαγωγία 110%. Φοβερή ενέργεια στη σκηνή, άψογο πρόγραμμα με έξυπνες, μελετημένες διακυμάνσεις ηρεμίας αλλά και πάθους, μεταδιδόμενου με χαρακτηριστική άνεση στο κοινό το οποίο το ανταποδίδει στο 100πλάσιο και μάλιστα αποτελούμενο από όλες τις ηλικίες (κατάπληκτος είχα δει και πολλούς εκστασιασμένους τινέιτζερς). Χαρακτηριστικό παράδειγμα το ανωτέρω βίντεο: από όλες τις λάιβ εμφανίσεις γκρουπ που έχω δει στο σόου του Λέτερμαν, δεν θυμάμαι καμία που το κοινό να ξεκινάει τα παλαμάκια στο ρυθμό με την παρότρυνση της μπάντας.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, έχω βαρεθεί να βλέπω τύπους στο youtube να κοπανάνε τις κιθάρες τους. Δεν ξέρω ποιος το έκανε πρώτος, εκείνος ήταν (ψιλο)πρωτότυπος αν και το κρουστό κοπάνημα της κιθάρας το κάνουν κατά κόρον στο φλαμένγκο εδώ και δεκάδες χρόνια.

 

Σε κάθε περίπτωση, το θέμα είναι αν παράγεις μουσική άξια λόγου και όχι ο τρόπος που το κάνεις. Εκτός κι αν ο στόχος σου είναι καθαρά ο εντυπωσιασμός όσον αφορά την τεχνική και όχι η σύνθεση καθεαυτή.

Δίκιο έχεις αν και τελικά το πράγμα έχει λογική (εξαρτάται βέβαια όπως είπες από τον στόχο).

Εδώ μια ολόκληρη σειρά από percusssive guitar lessons, μπορεί να το βρεις ενδιαφέρον σαν αντικείμενο.

Θα δεις (αν δεν έχεις δει ήδη) το πώς χρησιμοποιείται κάθε μέρος του σώματος της κιθάρας για να "μιμηθεί" κάποιο μέρος του drumset.

Αν δεν βαριέσαι (και τα άλλα παιδιά βέβαια) δες όλη την σειρα από videos, έχει ενδιαφέρον (είχα μπει κάποτε κι εγώ στον πειρασμό, αλλά θέλει πολύ δουλειά και τα παράτησα).

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου