Προς το περιεχόμενο

KORG M1,το νιώθεις,το αισθάνεσαι...είναι ο τύπος σου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κανένα midi keyboard το οποίο να έχει ακριβώς το ίδιο κλαβιέ-πλήκτρα με το KORG M1 όργανο? Εννοώ ακριβώς την ίδια αίσθηση που έχει το Μ1 η οποία είναι απολύτως εκπληκτική,τουλάχιστον για τα δάχτυλα μου! ;D  Γνωρίζετε τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν θυμαμαι καλα, ο ιδιος τυπος πληκτρων με το Μ1 υπαρχει στα DX7,SY77, SY99, EX5, PF10, Motif7,M1, WS, 01/W, Trinity και Prophecy.

 

Δεν ισχύει για τα Trinity, Prophecy, DX7, SY77, SY99, WS.

Για τα άλλα, δεν γνωρίζω.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω φίλε μου αν υπάρχει midi κλαβιέ τέτοιας ποιότητας.Το μόνο σίγουρο πάντως είναι, οτι όσο καλό να είναι το midi κλαβιέ ίδια αίσθηση  δεν θα έχει, γιατί το Μ1 δεν είχε επαφές λαστιχένιες κάτω απο τα πλήκτρα.Είχε λαμάκια.Ήταν κατασκευή της YAMAHA όπως ξέρουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει για τα Trinity, Prophecy, DX7, SY77, SY99, WS.

Για τα άλλα, δεν γνωρίζω.

 

 

Λάθος !

DX7 , SY77 , SY99 έχουν ίδιο κλαβιέ (ονομάζεται FS αν θυμάμαι καλά) ,όπως και το Motif ES.

Μην απαντάτε αν δε γνωρίζετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος !

DX7 , SY77 , SY99 έχουν ίδιο κλαβιέ (ονομάζεται FS αν θυμάμαι καλά) ,όπως και το Motif ES.

Μην απαντάτε αν δε γνωρίζετε.

 

Με συγχωρείτε, αλλά θα επιμείνω.

Το DX7 είχε καλύτερο Keyboard από το SY-77, το οποίο άλλωστε κυκλοφόρησε πολλά χρόνια αργότερα, όταν οι προτεραιότητες και οι αντιλήψεις των καταακευαστών είχαν αλλάξει (προς το χειρότερο).

Θυμάμαι χαρακτηριστικά, ότι η ποιότητα του πλαστικού ήταν πολύ διαφορετική και ότι το ίδιο ίσχυε για τη διαδρομή του aftertouch. Εσείς είχατε στη κατοχή σας τα τρία αυτά όργανα την ίδια περίοδο, ή απλώς έχετε διαβάσει γι' αυτό το θέμα;

Επιφυλλάσομαι για το SY-77 σε σύγκριση με το SY-99 (καθότι, όντως δεν τα είχα ΚΑΙ τα δύο).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι παρόμοιο κλαβιέ με του Μ1, που είναι όντως Yamaha με λαμάκια, φορούσαν σίγουρα τα Korg T3/T2/ 01W/ Trinity & i30. Για άλλα μοντέλα δεν είμαι σίγουρος.

 

Δεν ξέρω αν είναι ακριβώς το ίδιο αλλά είναι ίδιου τύπου.

 

@axtarmas αν μπορέσεις και βρεις κάπου κάποιο από τα παραπάνω μοντέλα σε πολύ καλή κατάσταση θα δεις ότι είναι παρόμοια στην αίσθηση με του Μ1. Το θέμα είναι ότι επειδή συνήθως τα όργανα αυτά είναι λιωμένα από live τα keybeds φθείρονται με τον καιρό και είναι δύσκολο να αξιολογηθούν αντικειμενικά όσο όταν βγήκαν όταν ήταν καινούργια.

 

Χαρακτηριστικό crash test keybeds για να καταλάβετε διαφορά M1 vs m50.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείτε, αλλά θα επιμείνω.

::)

 

Το DX7 είχε καλύτερο Keyboard από το SY-77, το οποίο άλλωστε κυκλοφόρησε πολλά χρόνια αργότερα, όταν οι προτεραιότητες και οι αντιλήψεις των καταακευαστών είχαν αλλάξει (προς το χειρότερο).

Δεν παιζει ρολο ποτε κυκλοφορησε το καθενα διοτι ο τυπος πληκτρων, ο μηχανισμος επαναφορας και το κυκλωμα "πυροδοτησης"  δεν κατασκευαζοντουσαν απο την korg ή thn yamaha, αλλα απο την fatar.

 

Εσείς είχατε στη κατοχή σας τα τρία αυτά όργανα την ίδια περίοδο, ή απλώς έχετε διαβάσει γι' αυτό το θέμα;

 

Προσωπικα εχω 4 απο τα προαναφερθεντα και φυσικα εχω διαβασει για αυτο το θεμα.

 

 

KbdAssy2R.jpg

 

Yamaha_DX-7_DX7_Keys_collage.jpg

 

Yamaha_DX-7_Close_Up_Keys_web_small.jpg

 

 

This keybed, made by Fatar, is used in many synthesizers sold by Korg and Yamaha.

However, the keybeds don't usually swap between brands, or even models,

because of differences in key switch wiring, aftertouch, and mounting.

 

YAMAHA -DX7 . DX7s . DX7ii . DX7iid . EX5 . MOTIF6 . MOTIF7

MOTIF-ES6 . MOTIF-ES7 . SY22 . SY77 . SY85

 

KORG -i30 . M1 . 01/W . Prophecy . Trinity .

Triton . Triton pro . Wavestation

 

Πηγη : http://www.bustedgear.com/repair_Yamaha_Korg_keyboard.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου